facebook_pixel

Květy a jejich symbolika

Nikolaj Kolesnik

Květomluva aneb symbolika květinKvěty zkrášlují život a nesmí chybět na žádné důležité události nebo oslavě – či už jako pouhá dekorace nebo jako samotný dárek pro oslavence.
Odjakživa byly ty nejrůznější druhy květin jedním z nejoblíbenějších dárků nejen kvůli svojí jedinečné kráse, která je pomíjivá a časem bohužel uvadá, ale taky i kvůli tomu, že jsou zároveň jedním z mnoha způsobů jak diskrétně sdělit své pocity nebo názory jiné osobě. Tento druh dárku, který dokáže vykouzlit úsměv na každé tváři, v sobě nese i zlomek mezilidské komunikace. Řeč květin se proto odborně nazývá floriografia a má svůj původ již ve starověkých kulturách.
I když byly květiny již dříve znamením lásky a galantnosti, v 19. století, během vlády britské královny Viktorie, dostala řeč květin úplně nový rozměr. Kdo se naučil tuto řeč květin ovládat, mohl zcela beze slov vyslovit to, co mu společenská pravidla nepovolovala. Stačilo si vybrat vhodný druh a barvu květiny, a pak je jen vhodně nakombinovat…
Květomluva aneb symbolika květin

Nejen druh a barva květiny, ale i jejich počet má značný význam. V Čechách a na Slovensku se traduje suchý a lichý počet květů, který prý jako pravidlo slušného chování zavedl Gut Jarkovský. Lichý počet by se měl dávat jako dárek lidem živým a sudý počet květů v tlumených barvách se používá jen u smutečních kytic. Nikde jinde na světe se ale toto pravidlo nedodržuje!

I v současnosti jsou květiny jedním z nejčastějších způsobů, jakým si prokazujeme lásku, náklonnost a vzájemné sympatie – třeba v rodině, ke kamarádům, nebo kolegům. Věděli jste např., že až 92% žen si pamatuje, kdy naposledy dostalo květiny jako dárek?!  Proto Vám přinášíme pár typů na květinové dárky, kterými zaručeně překvapíte všechny obdarované!

Květiny jako dárek pro kamaráda

Hezká kytice z neobyčejných květů nebo netradiční kombinace potěší každého kamaráda nebo kamarádku. Nejlepší je takovou hezkou kytku nakombinovat vlastnoručně, aby co nejvíce připomínala charakter Vašeho kamaráda nebo kamarádky. Nic nezkazíte, když ke kytici připojíte vlastnoručně vyrobené vtipné věnování nebo společné foto s odkazem.

Náš tip: Slunečnice – veselá barva této květiny bývá často přirovnávaná k slunci, a to nejen kvůli svému vzhledu, ale i kvůli energii, kterou vyzařuje. Proto, když někomu blízkému chcete zdělit, že Vám na něm hodně záleží, tak je slunečnice ta pravá volba. Můžete ji také darovat zvlášť nebo jakou součást kytice.

Květiny jako dárek pro zamilovaných

V dnešní době je snad nejoblíbenější květinou všech zamilovaných růže. Symbolizuje pomíjivost života, ale i vše, co láska přináší. Tak jak růže pomalu rozkvétá z poupěte a může svými ostrými trny zranit, tak podobně se pomalu rodí i nová láska, která dokáže občas nečekaně bodnout u srdce. S růží si však také spojujeme bolest a kvůli jejím lehce opadajícím korunním lístkům i pomíjivost a smrt.

Náš tip: Nebojte se darovat své lásce kytky spíše netradiční, např. fialky, orchideu, narcisy nebo šeřík – všechny tyto květiny jsou jedinečné a symbolizují lásku, krásu a věrnost.

Květiny jako dárek ke Dni Matek

Přiznejme si, že naše mamky si zaslouží květiny klidně i každý den v roce!  Květina je našim projevem lásky, takže nečekejte na ten správný den a utíkejte do květinářství kdykoliv je ta správná příležitost. Vlastnoručně natrhané nebo z květinářství, vše se počítá!

Květiny jako dárek pro kolegy

Květiny přispívají k dobré náladě a přiznejme si, ta je v pracovním prostředí hodně důležitá. Nezapomínejte proto svým kolegům, či už podřízeným nebo nadřízeným poděkovat za veškeré vynaložené úsilí v práci anebo jim popřát k svátku, či narozeninám.
Pokud si ale chcete přivodit dobrou náladu v práci jen tak, stačí si kdykoliv přinést hezkou kytičku květů na svůj pracovní stůl. 100% pozitivita je zaručena.

Náš tip: Gerbera – je to hodně neutrální květina, která potěší každého nejen svojí jednoduchostí ale taky barevností.

Abyste si příště věděli s výběrem barevnosti poradit lépe, podívejte se, co jednotlivé barvy květin znamenají:

  • Květomluva aneb symbolika květinbílá– čisté svědomí, nevinnost a čistota srdce, upřímnost
  • růžová– mladost, láska, romantika, zdraví
  • červená– stydlivost, láska, horoucnost, vášeň, síla, sláva
  • rudá– miluji tě, patřím jen tobě
  • fialová– věrnost, vážnost, rozvážnost
  • modrá– krása, vytrvalost, věrnost, nešťastná láska
  • zelená– naděje, žádost, štědrost, nový život, plodnost
  • žlutá– prospěch v lásce, ale i žárlivost a nenávist
  • oranžová– touha, teplo, bohatství, hojnost
  • černá– smutek, moudrost a důvěra

Přestože každá květina má svůj význam, při předávání dárku mějte ale na paměti, že platí jednoduché pravidlo, a to, obdarovat své milé a blízké květinami, které patří k jejich nejoblíbenějším.

Okomentovat

Top zážitky