facebook_pixel

Kam na první máj

Simona Horackova

Blíží se první máj – lásky čas. Pro zamilované páry další příležitost udělat si romantický den a najít kdekoli rozkvetlý strom, nejen třešeň.

První máj je státem vyhlášený sváteční den. Z hlediska historie jeho původ sahá až do roku 1886, kdy dělníci tenkrát stávkovali v Chicagu za osmihodinovou pracovní dobu. V dalších dnech se situace přiostřila a demonstrace přičinila Chicagskou tragédii, kdy došlo ke střetu stávkujících s policií, a měla za následek několik lidských životů. Svátek pracovního klidu se u nás poprvé slavil v roce 1890 shromážděním na Střeleckém ostrově v Praze.

Za další, mnohem mírumilovnější důvod, proč slavit tento svátek, může pohanská tradice. Podle této tradice má být žena políbena pod rozkvetlou třešní, aby příští rok neuschla. Některé jiné prameny tvrdí, že polibek měl zaručit krásu ženy.

Doporučujeme: Plavba noční Prahou

Kam na první májPokud rádi dodržujete tradici, zjistěte si rozkvetlá místa. Zaujměte svou druhou polovičku novým místem, ne všechny prvomájové cesty musí vést na Petřín, kde na první máj nebude příliš klidu.

Zkuste si vyhledat ovocné sady v Praze. Jedním takovým sadem je například Vokovická třešňovka na okraji Divoké Šárky. Sázejí tu stále nové stromy a pyšní se více odrůdami třešní. Možná by Vás nenapadlo zaběhnout si k areálu vysokých škol, do Technické ulice v Dejvicích. Ulice skrývá hned několik rozkvetlých třešní. Jestli plánujete vytáhnout i auto a dojet si za romantikou trochu dál, potěší Vás Dendrologická zahrada Průhonice.

Při procházce touto zahradou narazíte na rybníček, potok, louky, spoustu rostlin, květů a rozkvetlých stromů. O svátcích od dubna až do října je zahrada otevřená. Kousek od zahrady se starají o překrásný Průhonický park se zámkem a říčkou Botič. Právem je toto místo zapsáno do seznamu UNESCO.

Nenechte prvomájové líbání náhodě a dopřejte si královská místa. Partner ocení Váš nápad a iniciativu zařídit první máj nezapomenutelným.

Doporučujeme: Pro zamilované

Okomentovat

Top zážitky