facebook_pixel

Kam na první máj

Simona Horackova

Blíží se 1. máj – lásky čas. Skvělá příležitost pro zamilované páry užít si romantický den. Vy si ale nevíte rady, kam svou polovičku na prvního máje vzít? Připravili jsme si pro vás pár tipů, kde si tento speciální den užít!

Kde se vzal, tu se vzal

Nejdříve se podívejme do historie a shrňme si základní informace o tomto dni. 1. máj je státem vyhlášený sváteční den, jinak ho můžeme znát pod názvem svátek práce. Tento dělnický svátek se slaví od roku 1889 a vznikl v Chicagu na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků, která se konala v roce 1886. Dělníci stávkovali za osmihodinovou pracovní dobu. U nás v Česku se svátek pracovního klidu poprvé slavil v roce 1890 shromážděním na Střeleckém ostrově v Praze. V socialistických zemích byl tento svátek velmi populární a pořádali se masové průvody, na kterých byla účast povinná.

Za dalším důvodem, proč slavit tento svátek, stojí pohanská tradice. Podle ní má být žena políbena pod rozkvetlou třešní, višní, břízou nebo jabloní, aby příští rok neuschla. Polibek měl také zaručit krásu ženy. Právě proto je u nás v Česku květen považován za měsíc lásky a 1. květen patří zamilovaným párům. Dále je tento den spojen se stavbou a hlídání májky.

Rádi byste se dozvěděli detailnější informace o této pohanské tradici? Podívejte se na náš článek, který se věnuje právě tomuto tématu.

stromy kvetou v máji

Pokud i letos chcete dodržet tradici, nezapomeňte si promyslet, na jaké místo svou polovičku vezmete. Jak jsme již zmínili v předchozím odstavci, hledejte rozkvetlou třešeň, višeň, břízu nebo jabloň. Pokud ve svém okolí nenajdete ani jedno, najděte alespoň nějaký rozkvetlý strom, i to se počítá!

Pokud toužíte svou polovičku překvapit zážitkem, na který jen tak nezapomene, koukněte se na námi vytvořený seznam plný dárkových poukazů.

rozkvetlé kvítí první máj

Kam na 1. máj v Praze?

Zaměřme se nejdříve na hlavní město a jeho romantická místa.

Petřín
Nejznámější místo, kde se zamilovaní lidé scházejí na prvního máje, je Petřínská rozhledna. Přijďte si užít s ostatními páry svátek zamilovaných!

Vokovická třešňovka na okraji Divoké Šárky
Ovocný sad, který se pyšní s více odrůdami třešní. Budete mít tedy velký výběr, pod kterou třešní se políbit.

Technická ulice v Dejvicích
Říkáte si, že by vás nenapadlo zaběhnout si k areálu vysokých škol? Je možné, že toto si říká více lidí, a tak máte větší pravděpodobnost, že na tomto místě nikoho nepotkáte. Tato ulice totiž skrývá hned několik rozkvetlých třešní a je skvělým místem pro prvomájový polibek.

Dendrologická zahrada Průhonice
Pokud plánujete výlet autem, určitě vám nebude vadit dojet si za romantikou trochu dál. V Dendrologické zahradě narazíte na rybníček, potok, louky a spoustu rostlin, květů a rozkvetlých stromů.

prvni maj lasky cas

A kam na 1. máj mimo Prahu?

Mysleli jsme i na ty, kteří nemají Prahu přímo po ruce. Kam se můžete podívat mimo Prahu?

Rozhledny a vyhlídky
Věříme, že ve svém okolí kouzelnou rozhlednu či vyhlídku najdete a překvapíte svou polovičku romantickou procházkou a výhledem. Za nás můžeme doporučit Goethovou vyhlídku v Karlových Varech, ve kterých si můžete projít celé lázeňské město a dát si oblíbenou teplou oplatku. Dále za návštěvu stojí vyhlídka Máj, která se nachází nedaleko obce Teletín a na které se vám naskytne kouzelný pohled na Vltavu. Doporučujeme také rozhlednu na Krásenském vrchu, která stojí nedaleko Horního Slavkova. Navštívit můžete i Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštem.

Hrady a zámky
Co takhle spojit vyjímečný den s návštěvou českých památek? Zámek Hluboká se přímo nabízí k návštěvě na prvního máje. Můžete se projít v zámecké zahradě a objednat si prohlídkovou trasu zámku. Další skvělou volbou je barokní zámek Loučeň, který se nachází ve měste Loučeň. Za zmínku stojí také hrad Loket, který najdete ve stejnojmenném městě Loket. Prohlídnout si můžete gotické nástěnné malby a rozsáhlou sbírku porcelánu. Věříme, že si najdete zámek nebo hrad, který vás zaujme.

Večeře
K romantickému dni patří i romantická večeře. Vezměte svou polovičku do vaší oblíbené restaurace, nebo si zarezervujte místo v restauraci, kterou jste doposud nenavštívili a vyzkoušejte něco nového.

Ovocné sady nebo parky
V ovocném sadu najdete několik rozkvetlých stromů, které můžete využít k prvomájovému polibku. Dalším skvělým tipem jsou parky, ve kterých si můžete uspořádat malý romantický piknik. Připravte si doma sendviče, upečte bábovku, vezměte ovoce a nezapomeňte něco na přípitek. Skvělý nápad, nemyslíte?

Nenechávejte plánování na prvního máje náhodě…

…a vše včas promyslete a zařiďte. Pokud chcete vymyslet něco originálnějšího a darovat své polovičce zážitek, podívejte se na naše favority níže. Věříme, že váš partner nápad a zájem ocení. A protože víme, že lásku byste si měli projevovat po celý rok, můžete naše zážitky využít vždy, když si budete chtít s polovičkou užít chvilku o samotě.

Romantika a relax ve wellness

Chcete své polovičce darovat relax a odpočinek? Objednejte si romantický pobytový balíček, ve kterém najdete ubytování pro dva na 2 noci, snídani, večeři a relaxační aroma masáž.

7900 Kč

produkt closeup

Plavba večerní Prahou

Vezměte svou polovičku na romantickou hodinovou plavbu, při které se vám naskytne pohled na osvícenou Prahu. Je snad něco romantičtějšího?

700 Kč

Romantická plavba na Vltavě s večeří

Rádi byste plavbu doplnili o večeři? Zkuste plavbu na Vltavě s À la carte menu o třech chodech světové kuchyně. Romantickou atmosféru doplní živá hra na piano.

4980 Kč

Podívejte se na další zážitky!

Rádi byste se podívali, jaké další romantické zážitky nabízíme? Připravili jsme si pro vás seznam poukazů, které můžete své polovičce k 1. máji objednat. Tak který si vyberete?

Okomentovat