facebook_pixel

České tradice – stavění máje a prvomájový polibek

Renata Blažková

Stavění máje patří mezi velmi oblíbené české svátky. Proč v předvečer čarodějnic vyrostou v každé vesničce vysoké májky? A políbili jste svou milovanou na 1. máje?

Pojďme se podívat na pár informací o této pohanské tradici. A pokud hledáte, jaká místa na 1. máje navštívit, podívejte se na náš předchozí článek, ve kterém jsme pro vás připravili několik tipů.

Již od časů Karla Hynka Máchy symbolizuje máj svátek lásky. K noci, kdy se z dubna stává květen, se váže spousta lidových pověr a zvyků, které přetrvávají až dodnes. Svatojakubská noc je údajně nejplodnější nocí roku – a děti v tuto noc počaté mají mít po celý život štěstí.

Stavění máje

Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky.

Pod korunou stromu je uvázán ozdobený věnec, který symbolizuje panenství dívek ve vsi. Právě kvůli němu musí mladíci hlídat májku přes noc! Chlapci z okolních vesnic se totiž během noci mohou pokusit májku pokácet, a získat tak symbolické panenství děvčat pro sebe. Dodnes je nebetyčnou ostudou, pokud muži svou májku nedokáží přes noc uhlídat.

Ve velmi tradičních vesnicích staví mladíci malé májky (břízky) před domy svých děvčat. Tento čin je signálem pro všechny, že dívka není k mání.

V některých krajích je rovněž zvykem vysypávat chodníčky lásky – cestičky z písku či vápna, které spojují domy milenců. Tento zvyk může ale napáchat hodně škody, protože soukromí má někdy zůstat tajemstvím!

Stavění máje

Prvomájový polibek

Češi nikdy nepřijali svátek sv. Valentýna jako skutečný svátek lásky. A proč by měli? My máme přece 1. máj!

Tento svátek se natolik vžil do národního podvědomí, že je jeho původ zahalen tajemstvím. Již ve starověkém Římě byla v tento den oslavována bohyně jara a plodnosti. Křesťanství pochopitelně pojímalo tento svátek velmi cudně – a proto byl polibek vrcholem toho, čeho chlapci mohli dosáhnout.

Tradice praví, že na prvního máje by každá dívka měla být políbena pod rozkvetlou třešní. Polibek jí zaručí krásu a mládí. S tímto zvykem úzce souvisí stavění májek před domy svých zaslíbených.

I přes romantiku, lásku a krásu měsíce května, by se v tomto měsíci neměly dělat svatby. Dle lidových pověr: „Na svatbu v máji, do roka máry“.

Rozkvetlá třešeň

Máj je prostě krásný čas, kdy bychom měli být se svými blízkými a dělat jim radost… Pokud byste jim chtěli pořídit nějaký romantický dárek, rádi vám pomůžeme s výběrem! Zapátrejte v našem katalogu a určitě najdete zážitek, na který budete celý život vzpomínat.

Za nás můžeme doporučit…

Večerní Praha

Večerní raut na Vltavě

Vezměte svou milou na romantickou večeři a užijte si pohled na večerní Prahu. Čeká vás vyjížďka na lodi a výborné jídlo. Jsme si jistí, že tímto zážitkem svou polovičku potěšíte.

2440 Kč

Zamilovaný pár

Pobyt v hotelu

Chtěli byste koupit zážitek na více dní? Objednejte si 3 dny v romantickém hotelu a užijte si společné chvilky. Čeká na vás výborná večeře, snídaně, masáž a lahev sektu!

7000 Kč

Kůň

Jízda na koni po Karlštejně

Využijte hezkého počasí a vezměte svou milou na projížďku na koni. Projedete se po okolí Karlštejna, užijete si hezké počasí, rozkvetlé stromy a po cestě jistě najdete také rozkvetlou třešeň. Originální prvomájový polibek zajištěn!

980 Kč

Okomentovat