Každý rok se 14. února slaví svátek zamilovaných. Blízcí si mezi sebou vyměňují sladkosti, květiny, dary… to vše ve jménu svatého Valentýna. Kdo je však tento tajemný svatý a odkud tradice pochází?

Příběh patrona tohoto svátku všech zamilovaných je zahalen tajemstvím. Víme, že únor je jichž dlouhá léta oslavován jako jeden z měsíců romantiky, a že den svatého Valentýna, jak ho známe dnes, obsahuje zbytky křesťanské i starověké římské tradice.

Kdo byl svatý Valentýn?

Katolická církev uznává asi tři různé světce se jménem Valentine nebo Valentinus, z nichž všichni byli umučeni. Jedna legenda praví, že Valentýn byl kněz, který sloužil v průběhu třetího století v Římě. V té době císař Claudius II. rozhodl, že svobodní muži jsou lepší pro vojenskou službu, než ti s manželkami a rodinami, a zakázal manželství. Valentýn si uvědomil nespravedlnost této vyhlášky, vzepřel se a v tajnosti pokračoval v oddávání mladých milenců. Když se to zjistilo, Claudius nařídil, aby byl Valentýn zabit.

Žena se srdičkami

Jiný příběh říká, že byl Valentýn zabit proto, že se pokoušel pomáhat křesťanům uniknout před krutým římským vězením, kde byli často biti a mučeni. Podle jedné z legend poslal uvězněný Valentýn první valentýnské přání poté, co se zamiloval do mladé dívky, možná žalářníkovy dcery, která ho během jeho trestu navštěvovala. Před smrtí jí údajně napsal dopis podepsaný: „…od tvého Valentýna“. Tento výraz se na valentýnkách používá často i dnes.

ukřižováný muž socha

I když jsou příběhy o Valentýnovi zahalena tajemství, všechny ho zdůrazňují jako sympatickou, hrdinskou, a co je nejdůležitější, romantickou postavu.

Proč se slaví v únoru?

Někteří věří, že se tento svátek slaví v polovině února u příležitosti výročí Valentýnovy smrti nebo pohřbu, což se údajně událo v roce 270. Jiní zase prohlašují, že se křesťanská církev rozhodla dát tento svátek na střed února ve snaze pokřesťanštění pohanského svátku Lupercalia. Ten se slaví v polovině nebo 15. února. Je to festival plodnosti, věnovaný římskému bohu zemědělství, Faunusovi, s také zakladatelům Říma, kterými byli Romulus a Remus.

Festival Lupercalia přežil počáteční vzestup křesťanství, ale později byl zakázán, protože byl považován za nekřesťanský. Na konci 5. století papež Gelasius deklaroval 14. únor jako Den svatého Valentýna. Ovšem dnes lásky se stal až mnohem později. Během středověku se ve Francii a Anglii obyčejně věřilo, že 14. únor je začátkem páření ptáků. Později se k tomu přidala myšlenka, že den svatého Valentýna by měl být dnem romantiky.

Nejstarší známou napsanou valentýnkou je báseň, napsaná v roce 1415 vévodou Orleansu, Charlesem, kterou napsal manželce, zatímco byl uvězněn v londýnském Toweru po zadržení při bitvě u Agincourt. Toto valentýnské pažní je nyní součástí sbírky rukopisů Britské knihovny v Londýně. O několik let později si údajně Jindřich V. najal spisovatele jménem John Lydgate, aby mu skládal valentýnská přání pro Catherine z Valois.

Kde se slaví?

Kromě Spojených států se Valentýn slaví také v Kanadě, Mexiku, Velké Británii, Francii a Austrálii. V Británii začalo být jeho slavení populární až kolem 17. století. V polovině 18. století už to byl zvyk mezi přáteli a milenci ve všech společenských vrstvách. Dávali si mezi sebou malé projevy náklonnosti nebo ručně psaná přání. Po roce 1900 začaly psané dopisy nahrazovat tištěná přáníčka. Levné ceny poštovného také přispěly k popularitě odesílání valentýnských pozdravů poštou.

V Americe si ručně psaná přáníčka začali lidé pravděpodobně dávat začátkem 17. století. V roce 1840 začala žena jménem Esther A. Howland vyrábět valentýnská přání ve velkém. Známá jako „Mother of the Valentine“ dělala složité výtvory s reálnými krajkami, stuhami a barevnými obrázky. Podle Asociace blahopřání je každý rok odeslána přibližně 1 miliarda valentýnských přání. Je to druhý největší počet zaslaných přání během roku. První jsou Vánoce, kdy je během roku zasláno odhadem 2,6 miliard přání. Přibližně 85 % všech valentýnek nakupují ženy.

tajemná země z knihy

I v Čechách se stal tento svátek velice populární, především mezi mladými lidmi. Slavíte ho, nebo se přikláníte spíše k české tradici, kdy se den zamilovaných slaví 1. máje? Pokud ho slavíte, už víte, jaký dárek dáte k tomuto svátku letos svému protějšku? Pokud ne, prohlédněte si naši stránku plnou valentýnské inspirace. Určitě vyberete pro každého :)