Chcete poznat nejkrásnější památky, které Praha skrývá za jeden jediný den? Tak to jste na správné adrese! Společně projdeme památky, které k Praze neodmyslitelně patří, počítejte však s tím, že pokud budete chtít zvládnout vše, budete na to potřebovat celý den. Svačinu si sebou brát nemusíte, protože na každém rohu Prahy se nachází kouzelné kavárny a výborné restaurace. Také nemusíte mít obavy z toho, že bychom šplhali do kopců a vaše fyzička by na tento výlet nestačila. Tohoto výletu se může zúčastnit celá rodina. Tak co, jste připraveni?
Kde jen začneme? Naší první trasou bude tak zvaná Královská cesta, která potrvá zhruba tři hodiny. Označuje se tak trasa, kterou po staletí projížděli čeští králové ke korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, duchovním středobodu království. Že jste o této trase ještě neslyšeli? Není divu, na mapách ji nenajdete, ale my vám rádi prozradíme kudy vede.
Naší společnou cestu za historií Prahy započneme u Prašné brány, která se nachází vedle Obecního domu na náměstí Republiky, na které se pohodlně dostanete pomocí metra B, dále však už půjdeme po svých. Z náměstí Republiky společně pokračujeme Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí, kde nalezneme gotický chrám Panny Marie před Týnem a samozřejmě i známý pražský orloj na věži Staroměstské radnice.
Historie staroměstského orloje skrývá mnoho tajemství. O orloji se tradují strašidelné pověsti a legendy. Říká se, že pokud se zastaví, je amen s celými Čechami. Pověst, v níž se traduje, jak staroměstský orloj vznikl, je zaznamenána ve Starých pověstech českých Aloise Jiráska. Podle této pověsti orloj vybudoval mistr Hanuš. Po dokončení prací jej nechali pražští radní oslepit, aby nemohl vyrobit kopii. Mistr Hanuš se ale pomstil - orloj zastavil. V další z pověstí se říká, že orloj nevznikl proto, aby měřil čas, ale jako plán tajného bratrstva majícího ve znaku archanděla Uriela - chtěli udájně vytvořit časomíru zla. Podle jiné pověsti orloj vládne nad dušemi lidí a osudem celé země.
Tak či onak, orloj je a vždy bude jedním velkým tajemstvím. Na staroměstském náměstí je také kromě orloje umístěn památník římskokatolického kněze, reformátora a kazatele Jana Husa, který označen za kacíře a následně upálen na hranici v Kostnici. Po prohlídce náměstí se přesuneme Karlovou ulicí na Karlův most, kde pod sebou uvidíme protékat nejdelší řeku České republiky - Vltavu. Z Karlova mostu je také krásný výhled na Pražský hrad, na který se později dostaneme. Po přechodu Karlova mostu projdeme Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí. Za povšimnutí stojí kostel sv Mikuláše, k němuž přiléhá Malostranská zvonice. Na naši poslední zastávku Královské cesty nás zavede Nerudova ulice a zlatým hřebem této trasy nemůže být nic jiného než samotný Pražský hrad. Od 9. století býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Dvakrát v dějinách se stal hlavní rezidencí císaře Svaté říše římské.
Stále vás ještě nebolí nohy? To je jedině dobře, protože nás čeká další zastávka za poznáním Prahy a tou je - slavná zeď Johna Lennona. Pokud znáte skupinu The Beatles, tak vám toto jméno není určitě cizí. Cesta nám zabere necelých 15 minut pěší chůzí. Vydáme se na jih po Hradčanském náměstí a díky ulici Lázeňské dorazíme do cíle. Lennonova zeď, symbolizuje hrob, zajímavostí však je, že tato stěna sloužila jako fiktivní hrob po vraždě Johna Lennona a zároveň to bylo i jedno z protestních míst proti komunismu.
Mapu zdi Johna Lennona naleznete zde.
Po vytvoření několika fotosnímků se vydáme za dalším dobrodružstvím. Znovu se vydáme na Karlův most a díky tomu si zopakujeme nezapomenutelný výhled na Pražský hrad a díky Valentinské ulici se dostaneme až ke starému židovskému hřbitovu. Tento hřbitov patří mezi nejstarší židovské pohřebiště a společně se Staronovou synagogou tvoří nejvýznamnější památku pražského Židovského Města.
Mapů starého židovského hřbitova naleznete zde.
Abychom náš výlet nezakončili tak pochmurně, přesuneme se za novodobější historií a dovolujeme si říci i za jednou z velkých uměleckých zajímavostí Prahy. Ještě vás však budeme chvíli napínat a neprozradíme vám o co se jedná, cestou k Františkánské zahradě to můžete zkusit uhodnout. Už jste na to přišli? Ano, máte pravdu, jedná se o jedinečnou a gigantickou hlavu Franze Kafky, která je umístěna na Národní třídě. Jde o jedenácti metrovou otočnou hlavu známého židovského spisovatele Franze Kafky, která sklízí obdiv ne nej v Praze, ale i po celém světě.
Mapu otočné hlavy Franze Kafky naleznete zde.
Tímto bychom chtěli naši výpravu ukončit a doufáme, že si odnesete spousty zážitků a nových poznatků! Pokud vás zajímají další tipy, co dělat v Praze, sledujte nás na našem facebooku a instagramu. Případně nám můžete i sami zasílat vaše oblíbená místa v Praze a okolí.