Občani města Prahy a celé České republiky, zůstaňte doma a pojďte dělat to, co běžně neděláte. Myslete pozitivně, a proto si s námi pojďte vyrobit něco, do čeho dáte kus svého srdce a zabavíte se tak alespoň na pár hodin. Nebojte, nic náročného to není, avšak výsledek je až fascinující. Připravili jsme pro vás pár podrobných návodů, podle kterých si vyrobíte skvělé věci ať už pro vás samé, nebo pro někoho jiného v podobě vánočního dárku, který zaručeně udělá všem radost. Přizvěte své ratolesti a užijte si i s nimi zábavu během kreativního tvoření, ze kterého budou mít vaše děti i vy stoprocentně radost.
Svíčky z včelího vosku
Jednoduché a krásné. Tyto svíčky z mezistěn včelího vosku (plástev) zvládne opravdu každý a budete to mít i rychle hotové. K výrobě těchto svíček budete potřebovat:
- Mezistěny včelího vosku – pokud máte známého včelaře, tak plástve seženete přímo u něho, ale běžně se dají sehnat na internetu, kde se dají objednat plástve po 1 kg, ze kterých se dá vytvořit cca 30 svíček, tudíž jeden balíček po 14 kusech plátků bude stačit. Doporučujeme si ale zakoupit více barevných mezistěn, aby byly svíčky více zajímavé. Cena jednoho balíčku se pohybuje okolo 390 Kč
- Knot – ten seženete v jakékoliv galanterii či na stejném e-shopu jako plásty pro výrobu svíček. Jen si dejte pozor při výběru tloušťky knotu, aby nebyl příliš tenký
- Fén nebo něco, čím budete mírně mezistěny včelího vosku rozehřívat
- Vykrajovátka
- Pečící papír či mikrotenový sáček
- Nožík
Nejprve je potřeba si mezistěnu z včelího vosku mírně nahřát. Položte si proto plásty na mikrotenový sáček či pečící papír, a fénujte celou plochu mezistěny. Pokud vás nezaujalo rozehřívat plásty fénem, můžete je dát na chvíli do trouby, ale tam je poté horší kontrola vhodné konzistence plástu. Jak poznám, že je to rozehřáté akorát? Mezistěna včelího vosku půjde jednoduše ohýbat.
Poté si rozmyslím, jaký tvar svíčky chci vlastně tvořit. Na výběr je samozřejmě mnoho způsobů, avšak nejvíce používaný je tvar rovný a vzestupný. Pro rovný tvar svíčky je potřeba si plásty rozříznout na třetiny, pomocí nožíku, na delší obdélníky. Tedy dohromady z jednoho plástu budou obdélníky tři. Pro vzestupný tvar svíčky si rozřízněte plást na polovinu úhlopříčně – tedy z jednoho plástu vzniknout dva trojúhelníky.
Změřte si výšku finální svíčky a o něco delší si ustříhněte knot. Ten poté dobře vpracujte do vnitřního kraje svíčky. Pokud budete vytvářet vzestupnou svíčku, přiložte oba plásty ve tvaru trojúhelníků k sobě a zatočte dohromady. Pro rovný tvar svíčky na sebe jednotlivé obdélníky postupně navazujte tak, aby na sebe plynuje navazovaly a nebyla narušena struktura svíčky. Během motání svíčky doporučujeme mírně mezistěny včelího vosku nahřívat pomocí fénu, docílíte tak nepraskání plástu. Jakmile budete mít domotáno, tak máte hotovo! Pokud chcete svíčky nějak dozdobit, na libovolném barevném plástu vykrojte pomocí vykrajovátek tvary, které potom opět nahřejte a jednoduše přiložte na hotovou svíčku.
Nežádoucí kousky hotové svíčky, které se vám nelíbí, jednoduše nožíkem odřízněte. Nakonec knot svíčky ponořte do rozehřátého vosku, nebo jednoduše potřete kouskem plástu, bude lépe hořet. Pokud se vám povedlo některé z mezistěn včelího vosku rozlomit, jednoduše se dá plástev rozpustit a použít na odlévanou svíčku. Hotovo!
Tyto svíčky jsou vhodné jako vánoční dárek, ale i jako doplněk do domu či bytu, který si můžete kdykoliv zapálit a bude vám to doma krásně vonět.
Pro lepší představu si pusťte následující videa, kde je postup krásně znázorněn. Toto však nejsou jediná videa, podle kterých můžete svíčky vytvořit, na portálu YouTube jich najdete mnohem více a třeba si z nich vyberete právě ten tvar svíčky, který byste chtěli vytvořit. Jak vytvořit svíčky z včelího vosku pomocí videa:
nebo
Mýdlo s ovocem či bylinkami
Člověk si řekne: „Co budu dělat s tímto mýdlem, když používám jen tekuté?“ Tuhá kvalitní mýdla jsou již v dnešní době kolikrát i účinnější nežli tekutá, a to díky použitým olejům, která v sobě obsahují. Určené k danému použití jsou na základě obsahujících výtažků z květů a bylinek. Takto připravené je to běžně prodejné, a vy si to můžete sami doma došperkovat. Pojďte si s námi vytvořit nejen nádherné mýdlo samo o sobě, ale i jako dekorace oku lahodí. Je to krásné ozvláštnění a zhezčení klasického mýdla. Mýdel můžete vyrobit valnou spoustu, např. peelingové. My vám ukážeme dva druhy, pro větší inspiraci :) Co tedy k výrobě mýdla budete potřebovat:
- Mýdlovou hmotu – seženete zde na e-shopu, kde máte na výběr z mýdlových hmot už s přídavkem obohacujících olejů ideálních i pro citlivou pokožku, rozmyslete si, zda budete chtít tvořit mýdla průhledná, či matná, 100g mýdlové hmoty odpovídá pro jedno větší mýdlo či dvě menší
- Odstraňovač bublinek ve spreji – můžete použít a nemusíte
- Formičku na mýdlo – tvar dle vlastního výběru, doporučujeme silikovovou
- Esenciální olej
- Přírodní barvivo – doporučujeme tekuté
- Sušené bylinky či ovoce, kůru
- Misku/hrnec
- Metličku
- Struhadlo
Pro obě mýdla se používá stejný postup při rozehřívání. Mýdlovou hmotu si nastrouhejte nebo nakrájejte. Rozehřát ji můžete buďto v mikrovlnné troubě, anebo v hrnci na plotně. Při rozehřívání i v mikrovlnce však dávejte pozor na to, aby se mýdlová hmota nezačala vařit. Při rozehřívání v hrnci zvolte vodní lázeň (do hrnce dáme vodu a na to kovovou mísu s mýdlovou hmotou), a též dáváme pozor na bod varu.
a) Pro první typ mýdla použijete čirou mýdlovou hmotu. Tu si dejte rozehřát a kápněte do ní pár kapiček esenciálního oleje (v tomto případě použijeme s vůní pomeranče). Můžete použít i přírodní barvivo (v tomto případě oranžové) a míchejte, dokud nebude krásně hmota rozpuštěna.
Připravte si formičky, do kterých chcete hotovou mýdlovou hmotu nalít. My doporučujeme hranatou ve tvaru obdélníku. Pokud nemáte, postačí vám důkladně vymytá krabice od mléka. Pomocí lžíce či malé naběračky odebírejte mýdlovou hmotu z mísy, a nalejte jej do formy asi tak po polovičku. V tuto chvíli vložte usušené ovoce (my použijeme usušený pomeranč) do formičky na mýdlovou hmotu. Ten poté zalijte zbytkem mýdlové hmoty s barvivem a esenciálním olejem. Pokud se vám v mýdle tvoří bublinky, použijte speciální odstraňovač bublinek. Pokud ho však nemáte, nebo nechcete použít, jednoduše po zatuhnutí část mýdla s bublinkami odkrojte. Hotovo!
b) Pro druhý typ mýdla použijte mýdlovou hmotu nečirou. Dejte si hmotu rozehřát a do rozehřáté mýdlové hmoty vhoďte kousky usušené levandule. Můžete i esenciální olej s vůní levandule pro podtržení tónu levandule. Takto hotovou směs nalejte opět do předem připravených formiček a nechejte tuhnout cca hodinku. Poté hotové mýdlo vyjměte z formičky a obalte v usušených levandulích. Dodá to zajímavý efekt.Hotová mýdla se vyndají z formiček a nechají pořádně zatuhnout pár týdnů. Pokud máte v plánu mýdla používat, nemusíte je nijak extra balit, a postačí jen převázat přírodním provázkem s mašličkou. Pokud však chcete mýdla darovat jako dárek, zabalte jej buďto do celofánu nebo papírového sáčku a zavažte pěknou tkaničkou. Domácky vyrobené mýdlo udělá radost jak babičkám a dědečkům, tak i komukoliv jinému.
Při tvorbě mýdel se nebojte experimentovat a věnovat tomu více času. Můžete vytvořit opravdu nádherné kousky. Pokud chcete vyrobit např. již zmíněné peelingové mýdlo, jednoduše do rozpuštěné směsi přimíchejte rozemletou kávu, jakákoliv obilná semínka, nebo prostě to co chcete. Můžete udělat i vícebarevná mydélka ve tvaru drahokamu, pro děti např. čirou mýdlovou kouli a uvnitř jejich oblíbená postavička, nebo při troše fantazie můžete dovnitř mýdla vložit třeba zásnubní prstýnek. Fantazii se u mýdel meze nekladou.
Koupelové šumivé bomby
Tak toto nadchne hlavně nadšence relaxu spojený s vanou. Tyto šumivé bomby jsou skvělým dárkem opět pro vás samé anebo pro vaše blízké (kteří tedy mají vanu). Šumivé bomby jsou nejen hezké, když se rozpouštějí ve vaně, ale také dodají pokožce hebkost, která je u od šumivých bomb žádoucí. Dokonce má i mnoho blahodárných účinků např. zbavuje pleť černých teček, vyhlazuje vrásky a účinně bojuje s celulitidou, a v neposlední řadě pomáhá od bolesti kloubů a revmatismu. A mnoho dalšího. Navíc výrobní cena je opravdu nízká, a hlavně ji vytvoříte z většiny surovin, které máte běžně doma. Tak hurá do toho!
- Jedná soda – 250 gramů
- Kyselina citronová – 125 gramů
- Kukuřičný škrob, popř. najemno rozemleté ovesné vločky – 125 gramů
- Koupelová sůl – doporučujeme sůl z Mrtvého moře, která pomáhá při mnoha kožních problémech, ekzémech – 125 gramů
- Kvalitní olej – např. olivový, kokosový, arganový, avokádový, mandlový – 2-3 lžíce
- Voda
- Formičky
Všechny sypké suroviny smíchejte dohromady. K tomu přidejte 2-3 lžíce oleje a promíchejte. Hmota by se neměla drolit, a proto pokud se drolí, přidejte maximálně jednu polévkovou lžíci vody. S vodou musíte v tomto případě zacházet opravdu opatrně, jinak se může stát, že by šumivá koule vyšuměla dříve, než se dostane do vany. Hmotu, pokud ji zmáčknete k sobě, by měla držet pohromadě. Pokud tomu tak není, přidejte opět vodu.
Při tvorbě šumivých bomb do koupele opět můžete nechat svou mysl tvořit o něco více. Nebojte se do hotových bomb vložit koření, nebo okvětní lístky květin. Můžete použít i barvivo, ale s tím opravdu opatrně. Nejenže může obarvit vanu, ale i vás. Můžete do šumivých bomb přikapat i trochu esenciálního oleje pro dodání lepší vůně při koupeli.
Jakmile máte šumivou hmotu do koupele hotovou, naplníme jí do předem vymazaných formiček opět v libovolném tvaru a necháme odstát alespoň dvě hodinky. Až uplyne doba odpočinku, tak hotové šumivé bombičky vložte do např. zavařovacích sklenic, které zavřete a nechce vysušit dva dny. Hotové bomby pěkně zabalte a někomu darujte.
Napište nám do komentářů, zda jste si zkusili některé z tipů vytvořit a který se vám líbil nejvíce.