facebook_pixel

Přichází advent, tradic čas

Karolína Smolíková

Příchod adventu je znamení, že se Vánoční svátky nezadržitelně blíží. První adventní neděle startuje adventní čas posledních 4 týdnů před Vánoci. Každou další neděli zapálíme novou svíčku na adventním věnci, poslední těsně před Štědrým dnem. Můžeme tak sledovat, kolik týdnů ještě zbývá. Letos první svíčku, na tzv. železnou adventní neděli, zapálíme 2. prosince 2018.

Svátky adventu

Advent je doba, kdy se připravujeme na Vánoce. Dříve byl advent také dobou postu a zklidnění, dodnes jej však protkávají nejrůznější svátky a tradice. Pár z nich si jich připomeneme i dnes:

  1. 4. prosince – svatá Barbora

Na svátek sv. Barbory se drží tradice řezání tzv. „barborek“. Jedná se o větvičky jakýchkoli stromů, které mohou do Vánoc rozkvést. Nejčastěji se jedná o větičky třešňové, ale i jiné z ovocných stromů nebo kaštanu. Traduje se, že barborka, která o Vánocích rozkvete, děvčatům předpovídá svatbu a do domu přináší štěstí. Zajímavostí je, že svatá Barbora mívala obdobnou roli jako Mikuláš, kdy v předvečer svého svátku hodné děti obdarovávala a naopak zlobivé kárala. Večer děti dávaly za okno talířek a druhý den ráno na něm našly nadílku. Dnes už tento svátek vymizel a nahradil ho svatí Mikuláš.

  1. 6. prosince – Svatý Mikuláš

Svátek svatého Mikuláše slavíme 6. prosince, čerty, Mikuláše a anděli prohánějící se po ulicích však spatříte již večer 5. prosince. Dle tradice v předvečer svého svátku Mikuláš obchází rodiny s dětmi za doprovodu čerta a anděla. Děti by měly celou návštěvu poctít přednesem básničky či písničky. Hodné pak dostávají sladkosti, zlobivé uhlí a brambory. Legenda o svatém Mikuláši má původ v jeho tradované štědrosti

  1. 13. prosince – Svatá Lucie

Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. O svaté Lucii se traduje mnoho legend, pověr i lidových zvyků. Kromě nich však tento den patří zvláště ženám, který na den svaté Lucie nesměly vykonávat žádné domácí práce. Dnes po tomto svátečním dni naopak většinou začínáme s předvánočním úklidem a přípravami na vánoční svátky.

Symboly Adventu:

Jmelí

Tak, jak se v máji traduje májový polibek pod rozkvetlou třešní, má podobnou úlohu i vánoční jmelí. Políbení pod snítkou jmelí má zajistit vzájemnou lásku až do dalších Vánoc.
Jmelí je symbolem štěstí a plodnosti a proto je také dodnes oblíbenou výzdobou domácností. Jeho původ můžeme hledat v zemích s Keltskou tradicí, kde k němu připojují také cesmínu a břečťan. Společně mají rostliny chránit domov před čarodějnicemi a zlými duchy a naopak přinést do domu požehnání.

nesem vam noviny vanoce

Věnce

Kromě adventních věnců se vily i věnce bez svící, a to z rozličných materiálů. Dodnes můžeme vidět různé vánoční věnce zavěšené na dveřích. Podle tradice mají vánoční věnce zajistit jejich majiteli lásku, štěstí, zdraví a bohatství. V kostelích také bývala pod adventním věncem umístěna kasička, do které mohli věřící vkládat vánoční dary pro opuštěné děti a sirotky. Dnes jej však vnímáme spíše jako dekoraci a symbol radostného očekávání Vánoc.

Koledy

Většina Čechů nakupuje vánoční dárky až s příchodem adventu. Pokud mezi ně patříte i vy, pak se jistě nevyhnete koledám, které se na vás budou valit ze všech obchodů i restaurací. Tak či tak koledy k Vánocům zkrátka patří. Navíc česká hudební tradice se může pochlubit výjimečným počtem kvalitních adventních písní. Vrcholem je však navnazení vánoční atmosféry při zpívání koled u nadílky pod vánočním stromkem v rodinném kruhu.

Cukroví

Adventní doba je mimo jiné časem, který potřebují tradiční medové perníčky ke změknutí. Pokud s jejich výrobou začnete první adventní neděli, budete je mít o Vánocích akorát! Pečení perníčků má v českých zemích tradici od 12. století. Můžete jimi ukojit mlsnou, ozdobit vánoční stromek nebo uplatnit kreativitu při tvorbě perníkového věnce, betlému či chaloupky. Navíc  výrobou a zdobením můžete zabavit děti na několik odpolední!

Kam vyrazit v době adventu:

HLEDÁNÍ POKLADU NA ELEKTROKOLOBĚŽKÁCH

Vánoce jsou čas, kdy se schází celá rodina. Proč nevyužít také dobu adventu k utužování rodinných vazeb? A jak lépe zařídit příjemné rodinné odpoledne než příjemnou vyjížďkou po městě s pojenou s trochou zábavy. Zapojte všechny členy rodiny a vydejte se na honbo za pokladem krále Karla IV.!

1600 Kč

SAPATRIP – VÝLET PO STOPÁCH VIETNAMU

Staroměstské náměstí a různé trhy jsou v době adventu již tradicí. Co si rodinný výlet trochu zpestřit a projednou vyměnit svařák třeba za pravou vietnamskou kávu? Kousek Asie najdete i přímo v srdci Evropy, nemusíte nikam daleko. Profesionální průvodce vám představí exotická jídla, stánky a asijskou kulturu.

490 Kč

VEČERNÍ RAUT NA VLTAVĚ

Advent je kromě času utužování rodinných vazeb také dobou kouzelnou až přímo magickou. Využijte tuto jedinečnou chvíli k zajištění opravdu romantického večera a vaše vyvolená bude v sedmém nebi! Nasajte atmosféru adventní Prahy z paluby lodi. Romantickou atmosféru dokreslí chutné jídlo a pití a máte o příjemný večer postaráno – ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem.

990 Kč

Okomentovat

Top zážitky