Chladnější podzimní počasí klepe na dveře a s ním přichází i období svíček. A protože plápolající plamínek má v pohodlí domova ráda zřejmě většina z nás, je více než příhodné říct si, co vše se ve svíčkách ukrývá. Poradíme vám, jak si svíčku vybrat, jaké jsou na trhu možnosti a jak se nenechat ošidit.

Vosk a suroviny

Prvním a největším kritériem by mělo být složení svíčky. Poohlédněte se v obchodech nejen po tom jak svíčka vypadá, kolik stojí a jak voní, ale i na její zadní stranu s etiketou, a zjistěte si, z čeho je svíčka ve skutečnosti složená. Proč? Mnoho svíček se vyrábí z parafínu, při výrobě svíček dobře zpracovatelného. Vedle těchto vlastností disponuje i nízkou cenou, narozdíl od rostlinných vosků (sójový, řepkový, kokosový…), a tak svíčka může být atraktivní i po finanční stránce. Jeho další hlavní vlastností je i to, že je získáván při destilaci ropy, či při odpařování hnědouhelného dehetu. Při jeho spalování (v tomto případě při spalování svíčky vyrobené z parafínu) vypouštíte do ovzduší nemálo chemických, karcinogenních, a tedy zdraví škodlivých látek, mezi které patří například benzen, toluen a naftalen. V momentě, kdy se domníváte, že trávíte krásnou chvilku u hořící svíčky, ve skutečnosti dýcháte látky, které jinak naleznete v cigaretovém kouři nebo výfukových plynech. To už tak dobře nezní, že?

Vraťme se ještě k oněm etiketám. Zkoumáte jak zkoumáte, ale složení nikde není? Jaké svíčky patří mezi vaše oblíbené, ty klasické z ikei, nebo třeba proslulé Yankee candle? Už tušíte proč tam složení nikde není? A pokud etikety obsahují ještě chyták, který se skrývá pod pojmem „obsahuje i rostlinný vosk“, ale nikde není uvedeno konkrétně kolik procent, je ho tam s největší pravděpodobností úplné minimum, a převládá opět pouze parafín.

Pozornost věnujte také tomu, čím daná svíčka voní. Správně by ve složení měla být uvedená i složka, kterou je svíčka ovoněná, například esenciální olej, přírodní silice… Důležité je zmínit, že ne každá vůně se dá získat přímo z rostliny (jako eukalypt, levandule…) a musí se vytvořit zcela synteticky v laboratoři. Pokud vás tedy zaujme svíčka vonící například po růžové žvýkačce či něčem podobném, pravděpodobně byla vůně vytvořena chemickou cestou.

Svíčky bývají často něčím ozdobené, na „hladině“ se nachází sušené rostliny, třpytky, kamínky, korálky, či všemožné další ozdůbky. Vybírejte nejlépe tak, aby povrch svíčky nebyl ozdůbkami přecpaný. I když se jedná například o sušenou bylinku, když jí tam bude opravdu taková hromada, že skoro neuvidíte samotný vosk, bylinky zřejmě budou při zapálení hořet taky, což může nepříjemně zapáchat či zhasínat knot. Obezřetný se vyplatí být i co se týče kamínků, které můžou rozehřátý vosk deformovat a narušovat knot. Osobně nejsem této kombinace fanoušek a raději vybírám svíčky s decentní dekorací bylinkami či kořením.

Výrobce

Dnes se již na trhu pohybuje několik lokálních výrobců, kteří se svíčky či jiné produkty snaží tvořit férovou a poctivou cestou. Nepotkáte u nich ošizené materiály, otrokářskou práci, ani nevhodné prostředí výroby. Zároveň většinou vyrábějí v malém počtu a vy tak kupujete kousek, který pravděpodobně na světě nemá moc kopií, a vlastníte tak něco unikátního. Proto, až si příště půjdete vybrat svou svíčku, zkuste se raději poohlédnout po lokálních tvůrcích, než vybírat z velkoobchodních řetězců, chrlících jeden produkt za druhým na výrobním páse. Uděláte tím něco dobrého nejen pro své zdraví a okolí, ale podpoříte i značku novodobého luxusu - lokální, ruční výrobu.

Cena

Velkým kritériem pro výběr svíčky bývá i cena. Nechcete dát za svíčku do očí bijící sumu, ale zároveň si chcete pořídit kvalitní výrobek. I z těchto důvodů bych opět podpořila menší výrobce, kteří nemají cenu nadsazenou do astronomických výšek jen kvůli tomu, že si kupujete světoznámou značku pochybné kvality. Platíte si za to, co si ve skutečnosti kupujete, a to je pravděpodobně nejdůležitější pro každého spokojeného zákazníka.

Výhody

Pořídíte-li si přírodní svíčku, můžete na tom jedině získat. Svíčka dodává domovu na útulnosti, provoní prostory a vykouzlí kouzelnou atmosféru. Nahradit může i ostřejší světlo lamp, a ušetří tak vaše oči i elektřinu například při tmavých večerech. Konkrétní vůně vám můžou pomáhat i se zdravotními neduhami… Eukalypt může výt nápomocen při rýmě, Levandule k uklidnění při spaní, a Ylang ylang třeba na povzbuzení. Kromě toho existují i například letní svíčky, které svým aroma odhánějí komáry, a vám tak ušetří spoustu nepříjemných štípnutí.

Už jste se rozhodli, kde si svíčky budete pořizovat do budoucna? Pokud byste rádi měli tip přímo na české lokální výrobce, můžeme doporučit čistě přírodní svíčky vznikající v srdci jižní Moravy - Plamínek. Nebo například svíčky svou výrobou podporující Svaz nedoslýchavých a neslyšících - Vontree.

A protože je svíčka skvělým pomocníkem při masážích, přikládáme odkaz na článek, v němž vám poradímečemu se vyhnout u domácí masáže.