Fenomén paintballu u nás zažíval velký boom několik let nazpátek, a mohlo by se zdát, že pokud jste si tuto hru jednou či dvakrát vyzkoušeli, už vás na ní nemá moc co překvapit. Na klasickém hraní možná tak úplně ne, pokud jste si paintball vyloženě nezamilovali a nechodíte na něj zkrátka jen proto, že vás skutečně baví. Ale jen u „klasické“ hry paintball nekončí, kromě něj ještě existuje i lehce netradiční paintball, kde hlavním cílem zdaleka není do někoho jen střelit. Právě na tyto typy paintballu se v dnešním článku zaměříme, a přiblížíme si zejména paintball se scénářem.

Co je to paintball?

Pokud někdo paintball ještě nikdy nehrál, nebo o něm dokonce ani moc neslyšel, řekneme si na úvod alespoň úplně základní informace. Paintball je adrenalinová hra, v níž se účastníci střílí želatinovými kuličkami naplněnými barvou. Hry se účastní více hráčů, kteří mohou ale nemusí být rozděleni na týmy. Cílem je zasáhnout protihráče, čímž ho zároveň vyřadíte ze hry, a on tak obvykle opouští hřiště či má jinou nevýhodu. Zásah ze speciální paintballové pušky není takový jako od klasických nábojů z opravdových zbraní, ale neníani úplně bezbolestný. V zápalu hry si zásahu asi nevšimnete a ani jej nijak významně neucítíte, ale modřiny po schytání rány jsou v této hře zcela běžné.

Délka hry je obvykle plánována na 3 až 4 hodiny, s kratšími přestávkami. Cena za jednoho dospělého se pohybuje kolem 1000 Kč.

Typy paintballu:

  • Klasická paintball hra
  • Paintball pro děti
  • Paintball se scénářem
  • Zombies
  • Přesun VIP osoby

Co potřebujete na paintball?

V první řadě potřebujete především časovou rezervu. Obvyklé je dostavit se na zamluvenou paintballovou hru alespoň 30 minut před plánovaným začátkem, abyste se v klidu zvládli přichystat, obléct, domluvit detaily jako je například počet kuliček, vyslechnout si organizátorské záležitosti a případně si zvolit téma hry, pokud volíte až na místě. Kromě oblečení a pevné obuvi nepotřebujete nic, vše vám jsou běžně schopni poskytnout a vypůjčit na místě. Co se týče výbavy, klasická výstroj na paintball se skládá z ochrany hlavy(obvykle zakrývá oči a obličej), kombinézy s vyztuženým chráničem krku, ta brání především potřísnění vašeho oblečení barvou z kuliček (nábojů) a na krku také příliš silnému zásahu. Dále potřebujete ještě paintballové rukavice a samozřejmě pušku a náboje. Než tedy na hru vyrazíte, pohlídejte si hlavně to, abyste měli skutečně odolnou a pevnou obuv, ideálně i vyšší. Za jedno se pravděpodobně budete pohybovat venku ve terénu, nepotřebujete si tak hned při prvním kroku vymknout kotník, a taky nechcete schytat ránu kuličkou přímo do odkrytého kotníku či třeba nártu.

Při hraní paintballu je prostor také na otestování nejen strategických a střeleckých schopností, ale třeba i na rychlost, mrštnost a reflex.

Pro zajímavost je zde ukázka ze světového poháru v paintballu:

Paintball pro děti

Jednoduchým a výstižným heslem pro dětský paintball je junior nebolí. Celé tajemství je v tom, že kuličky(náboje) pro juniorských paintball jsou menší a lehčí než klasické kuličky pro hru dospělých. Síla při zásahu je tak podstatně menší a dítě si neodnáší žádná zranění. Kromě slabších kuliček jsou děti na paintball i ještě lépe a bezpečněji vybaveni než dospělí. Na hlavu mají paintballovou masku neboli přilbu, která jim chrání kompletně celou hlavu a obsahuje také nemlžící se sklo pro ochranu očí. Dále mají klasickou kombinézu s krčním polstrovaným chráničem, paintballové rukavice v dětské velikosti, aby měli co nejkomfortnější manipulaci s puškou, mohou mít také ochrannou vestu a na závěr samozřejmě to, bez čeho by se hra neobešla – pušku, opět lehčí a uzpůsobenou dětským proporcím. Zážitek pro děti je tedy zajištěn v co největší možné míře, zároveň je však díky veškerému vybavení postaráno i o starosti rodičů.

Dětská hra je obvykle koncipována na 2 až 4 hodiny, odehrává se venku a cena se pohybuje cca na 600 Kč, s tím, že v ceně máte všechno včetně zapůjčení kompletního vybavení, instruktora a 200 kuliček. Dále je cena kuličky 1 Kč za jednu, běžně je lze v případě potřeby dokoupit na místě.

Dětský paintball není dostupný úplně na všech hřištích kvůli potřebné výbavě, ale zcela určitě si jej zahrajete v Praze na Pálkařské a Bělehradské, a také v Benešově či Milovicích.

Ukázka dětského paintballu i skvělé výbavy zde:

Zážitkový paintball se scénářem

Tento typ paintballu je pomyslný vrchol hry. Ze hry si odnesete nezapomenutelný a také adrenalinový zážitek, jelikož je hra po celý průběh velmi záživná, napínavá a často i reálnější, než kdybyste hráli bez scénáře.

Zážitkový paintball se scénářem – zombies

Tento herní scénář je volně inspirovaný počítačovou hrou Call of Duty a těší se vcelku velké popularitě. Když jsou všichni připravení, začne se rozdělením do dvou týmů, na vojáky a zombíky. Počet hráčů je libovolný, nemusí být ani rozdělení přímo na poloviny, aby byly týmy vyrovnány, tato režie je čistě na vás. Vojáci si vyberou svou základnu - pevnost, v níž se za jedno ukrývají, a za druhé se jí snaží především ubránit před útokem zombies. Cílem hry je tedy dobytí či ochránění základny. Zvláštnost je ještě v tom, že vojáci mají pouze jeden život a pokud schytají ránu, ve hře „zemřou“, jinými slovy jsou tedy ze hry a musí opustit hřiště. Oproti tomu hráči v týmu zombies mají neomezený počet životů, pouze si na začátku hry vyberou své oživovací místo, na které si po zásahu chodí „doplnit“ život. Způsoby ukončení hry mohou být 3, buď jsou vítězné – vyhrává tým vojáků, kteří ve své pevnosti přežili až do konce, nebo vyhrává tým zombies, kteří vojáky porazili a do pevnosti se dostali. Mimo tyto vítězná ukončení může konec nastat i vypršením časového limitu, který je pro hru stanoven. Organizátoři na závěr prozrazují i pár vychytávek, které mohou hru vylepšit, či alespoň napomoci některému z týmů k vítězství. Mezi ně patří například použití nabízených dýmovnic, díky nimž skvěle zamaskujete sami sebe, a jste tak schopni se nepozorovaně přiblížit, či i hojně využívat překážek na hřišti, které vám mohou posloužit nejen jako štít, ale opět i jako schovka při pohybu.

Jak takový scénář vypadá přímo v lese je ke shlédnutí zde:

Zážitkový paintball se scénářem – přesun VIP osoby

Jak název napovídá, v tomto scénáři se budete snažit přesunout z jednoho místa na druhé jednu velmi důležitou osobu. Hráči jsou rozděleni do 2 týmů, tedy těch, kteří onu osobu ochraňují, podobně jako znáte z filmů či z novin, když se někam transportuje například prezident, a na druhý tým, tedy útočníky, jejich cílem naopak zase je osobu střelit. VIP osoba je vždy viditelně označená, aby nebylo možné splést si jí s ostatními, sama však rovněž může mít zbraň. Konec hry má opět různé varianty – buď se týmu útočníků podaří danou osobu zastřelit, a tím vyhrají, nebo vyhraje opačný tým právě tím, že osobu v pořádku dostane na smluvené místo. Stejně tak vám však jako u všech paintballových her může vypršet stanovený časový limit, a nepodaří se tak zvítězit ani jednomu týmu. Rychlé ukončení hry obvykle nastane buď kvůli přílišné pasivitě útočícího týmu, či kvůli nedostatečné ochraně osoby týmem druhým. Zejména tyto chyby se při scénáři opakují často, a byla by škoda je znovu zopakovat a celý čas hry tak nevyužít. Podobně jako u předchozího zombie scénáře můžete i tady využít dýmovnice, díky kterým lépe zamaskujete svůj pohyb.

Tento typ hry ke shlédnutí níže, VIP osoba má na své kombinéze velké růžové tričko:

Tak jaký typ paintballu vás očaroval nejvíce? Dejte nám vědět vaše dojmy či zkušenosti do komentářů! :) Dále se můžete podívat na jezdecké kurzy či například na zážitkové jízdy traktorem.