Možná patříte mezi nadšence, kteří rádi navštěvují galerie, muzea a různé kulturní akce. Nebo jste se rozhodli vpustit více kultury do svého života, ale netušíte, kde začít. Jedna věc je jasná: seznámení s historií, uměním a kulturou obohacuje naši duši i vědomosti.

Já osobně mám nejraději výtvarné umění a performance, ale občas svoji vášeň oživím něčím jiným. A proto jsem se vydala na procházku Prahou, užila si umění a nezaplatila za to ani korunu!

A přesně to v sobě spojuje mezinárodní sochařský festival Sculpture Line konající se od 15. 6. 2021 do 30. 9. 2021. První ročník se uskutečnil v roce 2015 jako snaha umělců seznámit veřejnost s uměním. A přiblížit jí to současné i mimo prostory institucí. Hlavním znakem exponátů je především jejich snaha a schopnost komunikovat. A také oživit veřejný prostor. V současné době se projekt těší velkého zájmu jak obyvatel, tak měst samotných. Sculpture Line již najdete v dalším městech České republiky, v Německu či v Číně. Dle informací z oficiálního webu festival probíhá celkem v 15 státech světa a čítá dohromady 84 instalací. A vzhledem k zvyšujícímu se zájmu můžeme předpokládat, že v budoucnu nabídne mnohem více.

Vraťme se ale zpět do Prahy, abychom si představili některá nejzajímavější díla a na konci článku najdete i mapku s trasou, po které se můžete vydat.

Věž pro Jana Palacha (autor: Václav Fiala)

Janáčkovo nábřeží, Praha 5 - Smíchov, 15000

Nemusíte být nadšenci do umění, aby jste si vzpomněli na Jana Palacha. Studenta Filosofické fakulty na Karlovo univerzitě v Praze, který se v roce 1969 upálil. Na tomto díle začal autor pracovat v roce 2019, k 50. výročí od události.

Nosorožec (autor: Jaroslav Róna)

Jungmannovo náměstí, Praha 1

Socha upozorňuje na nutnost chránit tato ohrožená zvířata, která jsou zbytečně zabíjena na základě pověry, že roh nosorožce zvyšuje libido a léčí impotenci. Socha však nestojí na všech čtyřech, jak by se u zvířete předpokládal. Stojí vzpřímeně.

Čtenář v křesle (autor: Jaroslav Róna)

Nám. Franze Kafky, Praha 1

Tato socha anonymního Čtenáře je již třetím počinem od Jaroslava Róny. Dle jeho slov, se tentokrát zaměřil na význam toho, co nám papírové knihy přináší a vzpomínku na to, kdy jsme s nimi usedali do pohodlného křesla a nechali se vtáhnout do jiného světa bez nutnosti plné baterie nebo internetového připojení.

Wooden Cloud (autor: Martin Steinert)

Památník ticha Bubny v Holešovicích

Martin Steinert tvoří již několik let prostorové instalace z dřevěných latí. Pražská podoba Wooden Cloud byla původně k vidění na Smetanově nábřeží. V současné době se nachází v Holešovicích. Unikátním prvkem této instalace (iniciováno samotným autorem) je možnost zvěčnit své přání nebo vzkaz pro ostatní přímo na soše.

A dál... ?

Na tzv. “lajně” najdete mnoho dalších krásných instalací od domácích i zahraničních umělců. Na Vítězném náměstí v Dejvicích můžete vidět dílo: Housenka raného kapitalismu (Kurt Gebauer), u Tančícího domu na Jiráskovo náměstí pak podivuhodnou Stélu (Alexandra Koláčková) nebo zamiřte do Vojanových sadů na Malé straně, kde naleznete dílo Nebeská sféra - nebesa sfér od Vladimíra Škody či Klecohlavy od Kurta Gebauera.

Jestli zápasíte s časem a nemůžete si vyhradit na procházku jedno odpoledne nebo byste rádi své návštěvě z jiného města či zahraničí ukázali, že Praha není jen o historických památkách, ale dává prostor i současnému public art, pod textem najdete mapu s vyznačenými instalacemi, které bez problémů stihnete prohlédnout za necelé dvě hodiny. Pokud se cestou nezastavíte na pivko.