Pojďme se společně projít Moravským krasem, poznávat prvky naší minulosti, objevovat neuvěřitelná krápníková království a nekonečné jeskynní bludiště ukryté hluboko pod zemí.

Moravský kras se nachází necelých 37 kilometrů severovýchodně od Brna v rozsáhlé oblasti Blanska na Drahanské vrchovině. Celý kras je tvořen vápencovým podkladem. Přibližně 60% povrchu je pokryto lesním porostem. Díky počtu 1100 jeskyní se řadí mezi nejznámější a nejvýznamnější přírodní rezervace tohoto typu v České Republice.

Pouze 5 jeskyní je oficiálně otevřeno veřejnosti, další jeskyně slouží k bádání speleologů a pro amatérské průzkumy.

Přístupné jeskyně Moravského krasu

Punkevní jeskyně a Propast Macocha

Punkevní jeskyně je asi nejznámější a nejvíce navštěvovanou jeskyní v Moravském krasu. Vstup do jeskyně se nachází u kaňonu Pustý žleb.

Hodinová prohlídka podzemních prostorů  začíná pěší zónou. Budete procházet obrovskými dómy a stísněnými uličkami s přenádhernou krápníkovou výzdobou. Druhou části je projížďka na motorových člunech po podzemní říčce Punkva. Od roku 2014 je část trasy zpřístupněna i vozíčkářům.

Punkevní jeskyně navazuje na Amatérskou jeskyni, která díky délce přesahující 30 kilometrů je nejdelším jeskynním komplexem v naší zemi.

Propast Macocha leží v těsné blízkosti vstupu Punkevní jeskyně. Abyste se k ní dostali, je vhodné využít místní lanovky. Hloubka propasti je 138 metrů, někdy se připočítává 40 metrů navíc, což je hloubka jezírka na dně propasti. Na základě rozměrů je považována za největší krasovou vápencovou propast tohoto typu ve Střední Evropě. Vyhlídka je umožněna z  horního a dolního můstku.

Lístky na lanovku i do Punkevní jeskyně si můžete zakoupit v informačním stánku přímo u vstupů. Pod propastí i v horní části vyhlídek jsou stánky s občerstvením.

Punkevní jeskyně

Kateřinská jeskyně

Je největší dostupnou jeskyní Moravského krasu. Vstup do ní je mohutný. Při úvodním slovu průvodce si nejspíše vyslechnete příběh o holčičce Kateřince, která dohlížela poblíž na ovečky. Když se jedna z ovcí zaběhla, šla ji hledat do jeskyně. Avšak v 60 metrů dlouhé jeskyni se děvčátko ztratilo a již nenašlo cestu ven.

Momentálně jeskyně slouží k prohlídkám a dále díky její dobré akustice je využívána pro hudební a pěvecké koncerty. Odezva je návštěvníkům představována ukázkou Verdiho Nabucca. V Kateřinské jeskyni se nachází hlavní dóm, což jsou největší dostupné jeskynní prostory v České Republice. Medvědí komín je významný jako paleontologická lokalita, nachází se zde obrovské naleziště medvědích koster. Bambusový lesík je známý desítky stalagnátů a stalagmitu.

Jeskyně Balcarka

Během prohlídky Rotundy, Velkého dómu a Dómu zkázy vás uchvátí přenádherná podívaná na barevné sinatrové kaskády a krápníkovou výzdobu ze šňůr brček a průhledných stalaktitů s bočními výrůstky. Balcarka je považovaná za nejkrásnější jeskyni. Velký dóm, který je dlouhý až 70 metrů, je označován za druhé největší volně přístupné prostory pro návštěvníky v rámci Moravského krasu.

Kateřinská jeskyně - zdroj: Kudy z nudy

Sloupsko – Šošůvské jeskyně

Je jeskynní systém tvořený z jeskyně Nicotná, odkud se úzkou chodbou dostanete do Eliščiny jeskyně. Prokopanou cestou pokračujete do nejrozsáhlejší části – takzvaně Starých skal. Černé stěny jsou důkazem dávných výprav našich předků. Na konci projdete po mostě přes 65 metrů hlubokou Stupňovitou propast a postupně se dostanete až k Nagelově propasti, která je označována jako nejmohutnější podzemní propast v České Republice. Přes Trámovou a Stříbrnou chodbu projdete ke Kůlně, kde je ukončen malý okruh prohlídky. Velký okruh pokračuje do méně prostornější části Šošuvských jeskyň. Přes Brouškovu pohádkovou síň a Černou propast sestoupíte do hloubky 70 metrů až k hladině Sloupského potoka. Celý systém vás okouzlí krápníkovou a sintrovou výzdobou.

Jeskyně Výpustek

Je značně poznamenána vojenskou činností. Vstup začíná skrze bývalé kasárny, které jsou postupně propojené s jeskynními prostory. Během prohlídky se dozvíte o historii, uvidíte autentické fotografie a dokumenty. Nejvýznamnějším prohlídkovým bodem je Medvědí sál, kde díky těžbě fosfátových hlín, byly objeveny kostry jeskynních medvědů. Nyní zde můžete spatřit věrný model tohoto savce.

Sloupsko - šošůvské jeskyně. Zdroj: Kudy z nudy

Nepřístupné jeskyně Moravského krasu

Býčí skála

Prostory této skály jsou stále prozkoumávány. Během starší doby železné byla jeskyně pravděpodobně využívána pro náboženské obřady a rituály. To dokazují nálezy různých předmětů. Za nejstarší dochovaný nález je označována bronzová soška býčka.

Ke konci druhé světové války zde byla nacisty budována továrna, která nebyla dokončená.

Část jeskyně je dostupná suchou nohou a lze poměrně snadno projít, další část je tvořená malými uličkami, kterými by běžný návštěvník sotva prolezl. V jeskyni teče Jedovnický potok. Pokud byste směřovali proti toku, nejspíše byste se dostali až do míst Rudického propadání.

Rudické propadání

Je označení pro národní přírodní oblast, kde se Jedovnický potok propadá do hloubky  přibližně 90 metrů. Potok vyvěrá na povrch v Josefově údolí  pod Býčí skálou. Za zmínku také stojí podzemní vodopád, který se svou délkou 35 metrů je označován jako největší v České Republice.

K Rudickému propadání je možné se dostat za pomoci místních spelologů. Nicméně prohlídka není jednoduchá. Čeká na vás slaňování, plazení v blátě a prodíraní úzkými prostory.

Rudické propadání

Další zajímavé články o Brně na vás čekají našem blogu pod štítkem Brněnské víkendy.