Zamysleli jste se někdy nad tím, jak se slaví Vánoce v Rakousku?
Možná vás všechny překvapím tím, že tato sousedská země oslavuje příchod Ježíše Krista na svět obdobně jak my v České Republice. Nicméně i přesto mají tamní lidé spoustu svých ojedinělých starých zvyků a tradic. Pojďme si společně popsat a přiblížit, jak Rakušané prožívají toto magické období.
Sváteční období v podstatě začíná již 18. Listopadu otevřením prvních vánočních trhů ve Vídni, které jsou v němčině nazývané jako Christkindlmärkte. Nejznámější a nejvíce navštěvované jsou trhy před radnicí na náměstí Rathausplatz. Tyto trhy jsou kombinací tradičních vánočních koled, dřevěných stánků, horkého voňavého punče, typických pochutin s moderní blikající výzdobou, ledovým kluzištěm a kolotoči. Radnice, která je zdobená jako adventní kalendář, nabízí možnost navštívit dílničky s výrobou ozdob, či zdobením perníčků.
Zajímavostí je, že se ve Vídni nachází každoročně až kolem 18 míst s vánočními trhy. Za sebe mohu doporučit i návštěvu trhů před zámkem Schönnbrunn, které jsou o mnohem menší a více tradičnější než před radnicí. Pokud se na tyto trhy vydáte, nezapomeňte ochutnat horký alkoholický nápoj Sisi, jež nese jméno po slavné šlechtičně.
Kde můžete trhy navštívit mimo Vídeň?
Stejně jako v České Republice je zvyklostí, že trhy v menších městech jsou spíše jednorázovou, nebo krátkodobou záležitostí. Přehled všech trhů v Rakousku naleznete na austria.info.cz. Jak probíhají trhy například v horském městečku Sankt Gilgen uvidíte ve videu. (mapa)
Co je to Krampuslauf?
„Krampuslauf“, v překladu běh krampusů je průvod čertů. Lidé na sebe oblékají huňaté kožichy, ručně vyřezávané masky s pravými zvířecími rohy, paruky, obrovské kravské zvony připevněné na řetězech a pochodují za zvuků temné hudby ulicí. Děsivosti přidává i fakt, že se luciferové nebojí jít s pytli a vidlemi na lov hříšníků mezi diváky. Tradice přeměny na čerty se dědí z generace na generaci a většinou se odehrává již od poloviny listopadu v horských městech a vesnicích.
Pravý advent však začíná první prosincový týden zapálením svíčky na věnci a otevřením okének na čokoládovém kalendáři. 4. prosince na svatou Barboru nesmí chybět v domácnosti snítky třešní s nalitými poupaty.
Po celý měsíc Rakušané pouští koledy, nakupují dárky a chystají se na příchod Vánoc. Domácností se line vůně jehličí, pečených mandlí, milovaných vanilkových rohlíčků a tradičního chleba Kletzenbrot, jež je smíchán s křížalami.
Jak se v Rakousku slaví Štědrý večer?
Ježíšek naděluje dárky 24. Prosince večer. Jeho příchodu předchází příprava vánočního menu s kaprem. Avšak v mnohých domácnostech převládají vepřové řízky, krůta, kachna, nebo zvěřina. Ze sladkého nesmí chybět vánočka a jablečný štrúdl. Po večeři se zapalují svíčky na stromě a rozbalují se dárky, které balí většinou otec rodiny.
Rakušané jsou pyšní na své tradice a velice je ctí. I když v Rakousku existuje označení pro Ježíška „Weichnatsmann“, což je něco mezi Santa Clausem a Mikulášem, místní Santa Clause odmítají.
Nechte se ještě více pohltit vánoční atmosférou a přečtete si další z našich článků o Vánocích.