Skip to Content

Filtr zážitků

V jaké cenové relaci?

K jaké příležitosti?

Pro koho?

Jak byste popsali obdarovaného?

[vc_row css=".vc_custom_1637491001664{padding-bottom: 10px !important;}"][vc_column][vc_column_text]

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak se slaví Vánoce v Rakousku?

Možná vás všechny překvapím tím, že tato sousedská země oslavuje příchod Ježíše Krista na svět obdobně jak my v České Republice. Nicméně i přesto mají tamní lidé spoustu svých ojedinělých starých zvyků a tradic. Pojďme si společně popsat a přiblížit, jak Rakušané prožívají toto magické období.

Sváteční období v podstatě začíná již 18. Listopadu otevřením prvních vánočních trhů ve Vídni, které jsou v němčině nazývané jako Christkindlmärkte. Nejznámější a nejvíce navštěvované jsou trhy před radnicí na náměstí Rathausplatz. Tyto trhy jsou kombinací tradičních vánočních koled, dřevěných stánků, horkého voňavého punče, typických pochutin s moderní blikající výzdobou, ledovým kluzištěm a kolotoči. Radnice, která je zdobená jako adventní kalendář, nabízí možnost navštívit dílničky s výrobou ozdob, či zdobením perníčků.

Zajímavostí je, že se ve Vídni nachází každoročně až kolem 18 míst s vánočními trhy. Za sebe mohu doporučit i návštěvu trhů před zámkem Schönnbrunn, které jsou o mnohem menší a více tradičnější než před radnicí. Pokud se na tyto trhy vydáte, nezapomeňte ochutnat horký alkoholický nápoj Sisi, jež nese jméno po slavné šlechtičně.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=".vc_custom_1637491015300{padding-bottom: 10px !important;}"][vc_column][vc_gallery type="nivo" interval="3" images="100929,100930,100931,100932" onclick="link_no" img_size="full"][/vc_column][/vc_row][vc_row css=".vc_custom_1637491142876{padding-bottom: 10px !important;}"][vc_column][vc_column_text]

Kde můžete trhy navštívit mimo Vídeň?

Stejně jako v České Republice je zvyklostí, že trhy v menších městech jsou spíše jednorázovou, nebo krátkodobou záležitostí. Přehled všech trhů v Rakousku naleznete na austria.info.cz. Jak probíhají trhy například v horském městečku Sankt Gilgen uvidíte ve videu. (mapa)[/vc_column_text][vc_video link="https://youtu.be/NjYyxW42OXQ" css=".vc_custom_1637580775178{padding-bottom: 10px !important;}"][/vc_column][/vc_row][vc_row css=".vc_custom_1637491178120{padding-bottom: 10px !important;}"][vc_column][vc_column_text]

Co je to Krampuslauf?

„Krampuslauf“, v překladu běh krampusů je průvod čertů. Lidé na sebe oblékají huňaté kožichy, ručně vyřezávané masky s pravými zvířecími rohy, paruky, obrovské kravské zvony připevněné na řetězech a pochodují za zvuků temné hudby ulicí. Děsivosti přidává i fakt, že se luciferové nebojí jít s pytli a vidlemi na lov hříšníků mezi diváky. Tradice přeměny na čerty se dědí z generace na generaci a většinou se odehrává již od poloviny listopadu v horských městech a vesnicích.

Pravý advent však začíná první prosincový týden zapálením svíčky na věnci a otevřením okének na čokoládovém kalendáři. 4. prosince na svatou Barboru nesmí chybět v domácnosti snítky třešní s nalitými poupaty.[/vc_column_text][vc_video link="https://youtu.be/MtFbyJ8wAEU" css=".vc_custom_1637580788169{padding-bottom: 10px !important;}"][/vc_column][/vc_row][vc_row css=".vc_custom_1637491202671{padding-bottom: 10px !important;}"][vc_column][vc_column_text]Po celý měsíc Rakušané pouští koledy, nakupují dárky a chystají se na příchod Vánoc. Domácností se line vůně jehličí, pečených mandlí, milovaných vanilkových rohlíčků a tradičního chleba Kletzenbrot, jež je smíchán s křížalami.

Jak se v Rakousku slaví Štědrý večer?

Ježíšek naděluje dárky 24. Prosince večer. Jeho příchodu předchází příprava vánočního menu s kaprem. Avšak v mnohých domácnostech převládají vepřové řízky, krůta, kachna, nebo zvěřina. Ze sladkého nesmí chybět vánočka a jablečný štrúdl. Po večeři se zapalují svíčky na stromě a rozbalují se dárky, které balí většinou otec rodiny.

Rakušané jsou pyšní na své tradice a velice je ctí. I když v Rakousku existuje označení pro Ježíška „Weichnatsmann“, což je něco mezi Santa Clausem a Mikulášem, místní Santa Clause odmítají.

Nechte se ještě více pohltit vánoční atmosférou a přečtete si další z našich článků o Vánocích.

 

*Vánoční tradice v Rakousku se mohou lišit v závislosti s šířením onemocnění Covid 19.[/vc_column_text][vc_single_image image="100933" img_size="full" alignment="center"][vc_column_text css=".vc_custom_1637491213555{padding-bottom: 10px !important;}"]Zdroj obrázku (Kletzenbrot): eatsmarter.de[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]