Po týdenním pracovním shonu, a obzvlášť v dnešní době, si vážíme volného času čím dál tím víc. Pokud vyjde krásné počasí, oceníme zeleň, kde si odpočineme pasivně nebo i aktivně. Nebaví Vás navštěvovat parky, které jsou přecpaná lidmi? Vyzkoušejte ne příliš známá místa. Našli jsme pro Vás koutky odpočinku v Praze, která jste možná ještě ani nenavštívili. Na to, jak jsou krásné, příliš lidí o nich neví, ale právě proto mají své kouzlo. Pro další inspiraci co všechno se dá vdělat v Praze máme pro Vás rubriku Pražské víkendy.

Park Podviní

Mapa Park Podviní

Tento park se nachází v Praze Libeň. Svou rozlohou příliš místa nezabírá, ale překvapí Vás svou rozmanitostí a hezkými místy. K parku se nejlépe dostanete metrem na Českomoravskou, Vysočanskou nebo tramvají č. 16 a autobusem 151 na zastávku Poliklinika Vysočany.

V parku se nachází dřevěný altán pro odpočinek a celým parkem protéká říčka Rokytka. Trošku dobrodružství zažijete u jezírka se skalkou, kde jsou nášlapné kameny, se kterými se dostanete do přírodního amfiteátru z kamenů s chodbami a tunelem. Takové místo je pak zajímavé nejen pro rodiny s dětmi. Celý vzhled parku je inspirován irským divem světa – Obrův chodník a proto připomíná keltský styl.

Havlíčkovy sady – Grébovka

Park Vás překvapí rozmanitostí a mnoha zákoutími k odpočinku. Za jeho krásu můžeme vděčit zakladateli Moritz Gröbe, který se postaral o jeho skomírající vzhled a v 19. století ho začal revitalizovat. Park se nachází na Vinohradech a dostanete se tam nejlépe tramvají ze zastávky Krymská nebo Nádraží Vršovice. Pro odpočinek není těžké zaběhnout na Vinohrady a alespoň na chvíli zpomalit v malebné zeleni s renesanční architekturou skoro v centru Prahy.

Místa v Havlíčkových sadech

Mapa Havlíčkovy sady

Café Pavilon:

Mapa Café Pavilon

Tato stavba vznikla v 70. letech 19. století. Původně byla určena jako herna, interiér skrýval i kuželovou dráhu. Dnes si u tohoto pavilonu můžete posedět s šálkem kávy nebo skleničkou domácí limonády. Pokud jste milovníkem kávy a nemůžete se jí nabažit, máme pro vás tip na naše coffee tours.

Jeskyně Grotta:

Mapa jeskyně

Umělá jeskyně Vás ohromí malými uličkami a jeskyňkami. Před prozkoumáním tohoto nevšedního objektu projdete kolem romantické fontány se zvířecími sochami.

Jezírko:

Po návštěvě jeskyně můžete pokračovat hned vedle do svahu k jezírku s hezkými skalkami a vodopádem.

Gröbeho vila:

Mapa Gröbeho vila

Dominanta uprostřed Grébovky díky nádhernému interiéru slouží dnes jako komerční místo pro semináře, koncerty nebo výstavy. Její vzhled je inspirován Viniční altán italskou renesancí.

Viniční altán:

Při hezkém počasí oceníte terasu u altánu, dalšího místa k posezení, tentokrát se skleničkou vína z místní vinice přímo pod Vámi. Pokud máte chuť na něco malého k vínu, objednejte si výběr sýrů nebo quiche. Pokud chcete lépe porozumět vínu, naše vinařské kurzy Vám v tom pomohou. Viniční altán je využíván také pro svatby nebo recepce.

Průhonický park

Mapa Průhonický park

Stojí za to se podívat do Průhonického parku, i když se nachází už spíše dále od centra Prahy. Odpočinete si v krásném parku o rozloze 240 hektarů, kterým protéká říčka Botič. Nevynechejte prohlídku zámku a dendrologických zahrad, kde naleznete přes 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin a přes 100 druhů rododendronů. Pokud chcete vidět kvést rododendrony, přijeďte ideálně na konci května.

Park Průhonice je jedno z největšíchpruhonicezamek přírodních krajinářských děl, které vytvořil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Park se právem pyšní tituly Národní kulturní památka a památka UNESCO. V roce 2015 byl oceněn certifikátem výjimečnosti od Tripadvisoru. Park můžete navštívit celoročně – na jaře oslní svými květy, v létě uklidňující zelení, na podzim hraje krásnými barvami a v zimě zaujme sněhovou pokrývkou a zmrzlými vodopády. Ať už ho navštívíte v jakémkoli období, vždycky bude mít své kouzlo.

Doufáme, že jsme Vás inspirovali k tomu, jak využít volný čas. Pokud Vás napadnou další místa, napište tipy pod článkem do komentáře 🙂

Pro inspiraci na dárky a zážitky jsme tu vždycky pro Vás.