„Smrt je jen další cesta, kterou musíme jít.“

John Ronald Reuel Tolkien

Během vývoje lidstva se na umírání nahlíželo různě. Například v Egyptě vnímali smrt jako přechod k nebeským bytostem, proto byli mrtvý opečovávaní a pohřbívání s cennostmi. Naopak při válkách a civilizačních pandemiích se pohřbívalo do hromadných hrobů, které byly zasypány a chránily tak lidstvo před dalším šířením nemoci.

V dnešním článku společně zamíříme do Brna a popíšeme si dvě dostupné kulturní památky spojené s různým typem pohřbíváním našich předků.

KAPUCÍNSKÁ HROBKA V BRNĚ

Klášter kapucínů, Kapucínské nám. 5, 602 00 Brno Mapa

VSTUPNÉ
Základní 80,- Kč
Děti, studenti do 26 let, senioři, ZTP 40,- Kč
Rodinné (2 dospělý s dětmi) 170,- Kč
Povolení k fotografování 30,-Kč
Zdarma: Děti do 6 let, pedagogický doprovod

Jaká je otevírací doba Kapucínské hrobky?

  1. dubna – 31. října 1. listopadu –31. března
PO - SO

9:00 – 12:00;

13:00 – 18:00

10:00 – 16:00
NE 11:00 – 17:00 11:00 – 16:30

Zdroj: Kapucini.cz

Zdroj obrázku: Go to Brno

Kapucínská hrobka je součástí komplexu Kapucínského kláštera, který je dodnes obýván a spravován bratry z řádu Kapucínů, jež jsou oddání po celý život sloužit Bohu. Řád pochází původně z Itálie a spadá do křesťanského náboženství. Aktuálně je rozšířen ve 108 zemích po celém světě. Znakem bratrů je dlouhý hnědý plášť.

Během let bylo v hrobce pohřbeno 200 mrtvých, z toho je dodnes zachováno 40 těl. Všechna těla jsou ve skvělém mumifikovaném stavu, ke kterému došlo díky dobrému větracímu systému v hrobce.

Nejvýznamnější pohřbenou osobností je baron Trenck, se kterým se bratři setkali během jejich návštěv ve věznici na Špilberku. Baron byl uvězněn za jeho ukrutné válečné výpravy, jichž se bála celá Evropa. Na konci života litoval svých činů a přál si být pohřben jako kajícník u Kapucínů.

Při výstavbě klášteru Kapucínům hodně pomáhala rodina Grimmů. Mnozí z nich dokonce do řádu vstoupili.

Z řad přátel bratrů Kapucínských je důležité zmínit i Barnábaše a Viktorii, kteří vyřizovali na úřadech nejrůznější klášterní záležitosti.

Mimo jiné se v hrobce nachází spousta dobrodinců (generálové, majitelé zámků…).

Všechny významné osobnosti byli pohřbívané do dubových, či borových rakví. Těla zesnulých Kapucínů jsou položené na holé zemi, chudobně, ale s úctou.

Zdroj obrázku: Kudy z nudy

BRNĚNSKÁ KOSTNICE

Jakubské náměstí 658 78 Brno  Mapa

VSTUPNÉ

Plné vstupné 140 Kč
Studenti, senioři, ZTP, ZTP/P 70 Kč
Děti do 15 let 70 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné 2+1 nebo 2+2 320 Kč
 - každé další dítě do 15 let 50 Kč
Skupiny (od 20 osob) 10% sleva
BRNOPAS zdarma
Senior pas 10% sleva
Rodinné pasy 10% sleva
IDS JMK – s předplatní jízdenkou 15% sleva
Kamera 50 Kč
Focení zdarma
Novináři (s novinářským průkazem) zdarma

Jaká je otevírací doba Kostnice?

úterý – neděle 9.30 – 18.00
pondělí zavřeno

Zdroj: TICBrno

Brněnská kostnice je situovaná v blízkosti centra Brna – náměstí Svobody, ve velké části pod kostelem svatého Jakuba. Od 13. století se zde nacházel hřbitov, ale z důvodu velkého nárůstu zemřelých při morové epidemii, choleře a válkách, vznikla kostnice, kam postupně byly přesunuty zemřelý i z jiných brněnských hřbitovů. Z počátku byly kosti uspořádány do pravidelných hranic, později byly nahromaděny a přesunuty do nově vznikající krypty. Koncem 18. Století došlo k zaplnění všech prostor a následnému zrušení a zapomenutí kostnice.

Při prozkoumání brněnského podzemí v roce 2001 byla znovuobjevena existence pohřebního komplexu pod Jakubským náměstím. V roce 2008 uzavřelo město Brno smlouvu se Svatojakubskou farností o pronájmu kostnice až do roku 2026. Prostory byly veřejnosti zpřístupněny v roce 2012. Dle odhadů se v celém podzemí nachází přes 50 tisíc ostatků

Kostnici můžete navštívit i v rámci plánované Brněnské muzejní noci. Pro více informací o události si přečtěte náš článek Brněnská muzejní noc 2021.