Chystáte se sami na zážitkový akrobatický let či byste jej rádi darovali svému blízkému? Podívejte se, který konkrétní let si vybrat, co vás při nich čeká, co mohou nabídnout, a jak se lety pohybují cenově.

Jmenované akrobatické lety:

  • Akrobatický let kluzákem
  • Akrobatický let Zlín Z 142
  • Akrobatický let Christen Eagle
  • Akrobatický let Jak-52
  • Akrobatický let Extra NG s Martinem Šonkou

Akrobatický let kluzákem

Zážitkový let kluzákem má oproti všem ostatním akrobatickým letům jednu zajímavost – samotný letoun (kluzák) vás do vzduchu nevynese, ale budete vytaženi druhým, vlečným letounem. Ten vás aerovlekem během 10minutového stoupání vynese do výšky 1000 metrů, kde vás odhákne, a vy se budete tzv. klouzat zpátky na zem. Do tohoto letu je zapojena i vyhlídka, kromě stoupání poletíte 15 minut, během nichž si při dobré viditelnosti užijete krásné výhledy. Na 5 z těchto 15 minut je naplánována akrobacie, poté se chystá na přistání, obletí se okruh nad letištěm, a tím váš vyhlídkově-akrobatický let končí.

Let kluzákem vychází z rozebíraných akrobatických letů nejlevněji, jeho cena se pohybuje mezi 3 500 až 4 000 Kč. Trvání celé akce si naplánujte minimálně na 1 hodinu, přibližně půl hodiny trvá pouze vlek a let samotný, potřebná je i předchozí instruktáž a příprava s nástupem i výstupem si vezme také svůj čas.

Jak takový let může vypadat včetně instruktáže a mírně vystrašeného komentáře můžete vidět ve videu zde:

Akrobatický let Zlín Z-142

Letoun je, jak napovídá název, československého původu, a svůj první let absolvoval roku 1967 pod názvem Zlín Z-42. Později, v roce 1978 se zalétával již modernizovaný prototyp s dnešním názvem Z-142, a jedná se tedy o český, dvoumístný, cvičný, akrobatický a sportovní letoun. Vzhledem k dvoumístné kapacitě letounu může tedy zážitkový let absolvovat v jednom čase pouze jedna osoba, s níž poletí zkušený pilot. Ve vzduchu můžete zažít všechny možné „psí kusy“, které akrobatické lety nabízejí, od přemetů, přes všechny možné vývrtky až po let na zádech. Samotný let trvá 15 minut, a s pilotem se můžete bavit o tom, jaké akrobatické prvky byste konkrétně chtěli zažít. Pokud byste let absolvovali v Brně na mezinárodním letišti, jako doprovod si s sebou můžete vzít kvůli bezpečnostním opatřením maximálně 4 další osoby, a pokud byste chtěli video záznam z celého letu, je potřeba u sebe mít flash disk, který vám se staženým záznamem později zašlou poštou k vám domů. Na jiných letištích, zejména poté těch menších, obvykle žádná kapacitní omezení, která by se týkala doprovodu, nebývají.

Cena se pohybuje mezi 5000 až 6000 Kč.

Tréninkový let Zlínem Z-142 je ke shlédnutí zde:

Akrobatický let Christen Eagle

Christen Eagle, od pozdějších 90. let známý také jako Aviat Eagle je sportovní akrobatický dvojplošník původem z USA. Mezi akrobatickými letouny je považován za klasiku, a nepochybně vás s ním díky jeho dovednostem čeká nezapomenutelný zážitek. Kapacita letu je omezena na jednoho pasažéra (+ pilot samozřejmě), zároveň je tam také váhový limit, s tím, že maximální váha pasažéra může být 95 kg. Délku letu si můžete přizpůsobit podle vašeho očekávání, obvykle je let plánován buď na 10, 15 či 20 minut, podle čehož se samozřejmě odvíjí i cena. Během akrobatického letu vám určitě nebude scházet adrenalin, jelikož si na vlastní kůži (a žaludek) můžete vyzkoušet většinu prvků, jež letecká akrobacie nabízí. Po přistání můžete počítat, kolik vývrtek, výkrutů či přemetů jste absolvovali, a jaký pocit jste měli při letu na zádech, jinými slovy při letu vzhůru nohama. Před samotným letem je opět potřeba počítat s nezbytnou instruktáží, která se stihne přibližně za 10 minut.

Obvykle se 15minutový let pohybuje kolem 5 000 až 6 000 Kč, cena je tedy podobná jako u předchozího letu.

Videodokumentaci letounu Christen Eagle i jeho letu na leteckém dnu v roce 2021 uvidíte níže:

Akrobatický let Jak-52

Letoun Jakovlek Jak-52 se poprvé vznesl do vzduchu v roce 1976, o 3 roky později začala jeho sériová výroba, a od té doby je známý jako sovětské, nebo spíše ruské, cvičné a sportovní letadlo. Výkon hvězdicového motoru je 400 koní, a maximální přípustnou rychlost je schopen vyvinout 450 km/h. Vyzkoušet si můžete buď jen samotný klidný let s pootevřenou kabinou, nebo je možné vyzkoušet akrobatické prvky jako let na zádech, přemet, výkrut a další. Při návštěvě letiště vás samozřejmě nejdřív čeká podrobná instruktáž, možné je pořídit si i kompletní videozáznam z letu, jeho celková doba ve vzduchu je 15 minut. Celkovou dobu na letišti se vším všudy si naplánujte přibližně na 1 hodinu.

Cena akrobatického letu v Jak-52 se pohybuje na 10 000 Kč.

Jak se na akrobatický let Jakem-52 tvářilo dítě můžete posoudit tady:

Akrobatický let Extra NG s Martinem Šonkou

Třešničkou na dortu dnešního článku je nejdražší nabízený let novým akrobatickým jednoplošníkem Extra NG. Kromě letu samotného se dočkáte ještě velmi speciálního pilota, jímž je známý český akrobatický a bývalý bojový pilot Martin Šonka. Ten se stal v roce 2018 vítězem série mezinárodních závodů Red Bull Air Race a kromě tohoto zlata si odnesl mnoho dalších medailí z evropských i světových šampionátů. Dá se tedy stoprocentně očekávat, že z tohoto letu si odnesete nezapomenutelný zážitek, protože dostat se do vzduchu se světovou závodnickou špičkou se vám zřejmě jen tak někde nepoštěstí. Jak náročný let a kolik prvků budete chtít absolvovat je čistě na vás, při takové příležitosti už se však víc než nabízí vyzkoušet nejlépe všechno, co jde! Z toho důvodu bychom tento let doporučili opravdovým milovníkům a nadšencům, kteří vědí, že si jej naplno užijí. K technickým záležitostem ještě doplníme, že let je určen jen pro jednu osobu, jelikož letoun je pouze dvoumístný, může tedy letět pilot + jeden návštěvník. Délka tohoto akrobatického letu je 12 minut ve vzduchu, předtím probíhá asi 10minutová potřebná instruktáž na zemi. Pokud máte doma či ve svém okolí blízkého, který je fanouškem letecké akrobacie, a rád by si ji sám vyzkoušel, takový dárek pro něj bude určitě krásným a nezapomenutelným překvapením.

A na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout cenu, která se pohybuje kolem necelých 24 000 Kč.

Jak Martin Šonka letěl a vyhrál Red Bull Air Race je ke shlédnutí v tomto videu:

A kam po zážitkovém letu dál? Co třeba na kurz bojového sportu nebo na nejlepší české ferraty? O obojím vám v článcích prozradíme víc. :)