Češi nemají to štěstí mít vlastní moře, což je pro ty, které táhne surfování, kruté. Nemáme tu možnost sednout do auta a za dvacet minut už stát na pláži s prknem v ruce a divokým mořem před sebou. Vyrážíme proto za hranice do zemí, jako jsou třeba Francie, Portugalsko, Srí Lanka, Austrálie a další.

Naštěstí je ale člověk tvor vynalézavý a umí vymyslet způsob, jak nahradit, co mu chybí. Díky této lidské vlastnosti je surfování možné i v té naší milé zemi. Popovídáme si o indoor surfingu.

Víme, není to žádná žhavá novinka, ale stále se najdou lidé, kteří o indoor surfingu neslyšeli. Takoví třeba touží vyzkoušet si surfování, ale netroufnou si hned vlézt do moře. Nebo se naopak nebojí, ale než se stihli vůbec naučit základy surfování, dovolená jim skončila a možnost zkusit to znovu dostali zase až za rok. Někteří jsou z toho potom nešťastní a mají pocit, že promrhali svůj drahocenný čas plácáním se ve vodě a ne surfováním.

Indoor surfing tenhle problém může vyřešit. Naučíte se základy pod dohledem instruktora a na příští dovolené si při surfování povedete mnohem lépe.

Víte, že na olympijským hrách v roce 2020 se surfování poprvé objeví jako oficiální olympijský sport?

Co je tedy indoor surfing?

Ne každý vládne angličtinou, tudíž si to přeložme třeba jako sálové surfování. Indoor surfing, jak jistě uznáte, zní lépe. Indoor surfing zkrátka probíhá pod střechou na simulátoru mořského vlnobití. Více známý bude nejspíš pojem "umělá vlna". Na následujících řádcích si vysvětlíme, o co jde.

První surfování na umělé vlně proběhlo v americkém Texasu v roce 1991 a od té doby vyrostly po celém světě stovky hal, kde si můžete indoor surfing vyzkoušet. Díky snadné dostupnosti a bezpečnosti se indoor surfing těší stále rostoucí popularitě a najde se nemálo lidí, kteří mu dávají přednost před surfováním na moři.

Indoor surfing – jak to funguje? Především potřebujete "umělou vlnu"

K vytvoření umělé vlny existuje hned několik technologií. Bavíme-li se ale o těch, které jsou určeny k vytváření vln pro indoor surfing, musíme zmínit v ČR nejpoužívanější tzv. flowrider trenažer. U něj je proud vody vyháněn vzhůru po stoupající „dráze“, která svou konstrukcí napodobuje tvar vlny. Pod ní je umístěna vodní nádrž, silná čerpadla a další potřebná technika. Objem vody může činit až 300 kubických metrů.

K dalšímu způsobu vytvoření vln pro indoor surfing je zapotřebí speciálního bazénu, ve kterém čerpadla ženou vodu vysokou rychlostí přes překážku umístěnou na dně. Proud vody se tak láme a způsobuje vlny. Známá americká technologie pro indoor surfing - Surfstream - dokonce pracuje s mobilními překážkami rozdílných velikostí a zakřivení, díky čemuž vznikají i různé druhy vln.

Surfování jako takové zřejmě vymysleli původní obyvatele Havajských ostrovů. Surfování je dodnes hluboce zakořeněno v havajské společnosti, je součástí havajského náboženství a celé polynéské mytologie.

Ten indoor surfing mi připadá jako sranda

Sranda to je, to bezesporu. A má své výhody! Tak například:

  1. Indoor surfing je bezpečnější, než surfování na oceánu.
  2. Při indoor surfingu nemusíte čekat na vlnu.
  3. Pro začátečníky je skvělé, že instruktor je při surfování na umělé vlně přímo u vás.
  4. Indoor surfing můžete provozovat kdykoli, protože vás neomezuje počasí.
  5. Indoor surfing vás naučí nejenom základy, ale i pokročilé frajeřinky, kterými se můžete jednou pochlubit i na moři.
  6. Při surfování na umělé vlně vás mohou pohodlně sledovat či natáčet kamarádi nebo rodina a na mnohých simulátorech může jet i více surfařů najednou.
  7. Tato výhoda úzce souvisí s výhodou číslo 1. Při indoor surfingu vám nehrozí útok žraloka ani bodnutí od rejnoka. Umělá vlna je pro ně dosti nevyhovující prostředí. ;-)

Ale ono to surfování na umělé vlně nebude zase tak lehké

Není to ale ani těžké a už v průběhu učení si užijete spoustu legrace. Nemusíte hned zvládat nejrůznější surfařské parádičky. To přijde časem. Ostatně můžete zjistit, že vám více vyhovuje pouhá jízda vleže na břiše. V téhle poloze budete pravděpodobně při indoor surfingu i začínat. Říká se tomu bodyboarding.

Bodyboardařů je mnoho a sepisují dokonce články, proč je podle nich jízda vleže lepší než vestoje. Mají i vlastní prkna, kterým se říká bodyboardy. Jsou kratší než originální prkna na surfování. Jezdit však nemusíte jen na břiše, ale třeba také na kolenou či vsedě. Bodyboarding je skvělý také pro ty, kteří se indoor surfingu trochu bojí a potřebují si nejprve zvyknout. Na prostředí, na rychle proudící vodu pod sebou či na cokoli jiného.

Indoor surfing do každé domácnosti!

Přesně tak to vidíme taky. Ačkoli by každý musel být milionář, aby si doma mohl vybudovat vlastní umělou vlnu. Budeme se proto muset spokojit s navštěvováním zařízení, které indoor surfing poskytují. Ve výsledku je to vlastně i lepší. Mít vlastní surfařský simulátor přináší i starosti a vy se přeci chcete především bavit!

Indoor surfing využívají pro trénink i surfaři profíci

Indoor surfing pobaví klidně celou rodinu nebo veselou partu přátel. I kdybyste neplánovali surfování na neklidné mořské hladině, doporučujeme indoor surfing alespoň jednou vyzkoušet. S nejvyšší pravděpodobností totiž nezůstanete jen u jedné zkoušky a možná tak dokonce naleznete svůj nový koníček. A kdo ví, třeba ve vás nebo ve vašem potomkovi dřímá talent, který jen čeká na objevení.