V této době jsme všichni přešli na online platformy a vzdělávání není výjimkou. Pociťují to studenti všech stupňů vzdělávání, pociťují to zaměstnanci, kteří se účastní školení a pociťuje to každý, kdo se chce vzdělávat ve svém volném čase.
Online vzdělávání si získávalo popularitu už dlouhou dobu před tím, než se celý svět dostal do lockdownu. Možnost vzdělávat se z jakéhokoli koutu planety, kde je připojení na internet, zní jako splněný sen. Online kurzů je spousta od drahých po levné a od dlouhých po ty, co trvají jen pár minut. Existují i celé univerzitní předměty převedené do online podoby, které lze absolvovat i přesto, že nejste studentem dané univerzity.
V této době se stalo online vzdělávání, alespoň na chvíli, jedinou možností pro většinu vzdělávacích institucí na celém světě. A i když učit se online má své výhody, dokáže to člověku také ve spoustě ohledů znepříjemnit život.
A proto jsme si pro vás připravili několik tipů, jak zvládnout lépe, efektivněji a zábavněji jakýkoli online kurz, do nějž se pustíte. Projdeme strategie, jak se lépe na online hodiny připravit a jak z nich vytěžit co nejvíc. Tyto typy se budou hodit jak studentům, tak komukoli, kdo se chystá na jakýkoli jiný online kurz.
Tip #1: Přistupujte k online lekcím tak, jakoby to byly klasické prezenční lekce
Rozdíl mezi online kurzy a klasickými prezenčními lekcemi je ten, že je vzdělávání takzvaně asynchronní. To znamená, že lektor vykládá látku na nahrávce reálně v jiném čase, než kdy vy si danou lekci pustíte. Třebaže se dnes hodně přistupuje také k učení přes videokonferenční software jako je Skype, MSTeams Google Meet nebo Zoom, stejně předpokládejme, že hodně práce bude pořád na vás samotných - domácí úkoly, četba studijních materiálů, sledování dodatečných nahrávek atd.
Nevýhoda toho, že je takto koncipovaná výuka hodně individuální a časově flexibilní, je to, že velmi jednoduše člověk začne povinnosti odkládat na později a studijní materiál se postupně začne nabalovat na větší a větší hromadu. A čím větší taková hromada je, tím větší tendenci prokrastinovat a do té hromady povinností se nepustit jeden má.
Prezenční lekce se konají pravidelně v určitý čas a vytvářejí nám tedy daný rozvrh toho, co je potřeba nastudovat na každou lekci. Navíc to, že musíte skutečně na lekce přijít, dává dnům určitou strukturu. Při vzdělávání se online, toto pevné rozdělení dne na studijní/pracovní a volný čas chybí.
A proto je třeba přistupovat k online lekcím pokud možno co nejvíce jako ke klasickým prezenčním. Vytvořte si doma místo, které bude vyhrazeno pouze studování/práci. Pokud nemáte místo na pracovní stůl, mějte v záloze stolek, který budete moci vždy přes den vytáhnout a večer znovu složit. Nebo si alespoň rozložte na jídelním stole koutek, s počítačem a všemi studijními materiály, které pak večer sklidíte. Nekoukejte na nahrávky z postele. Nikdy se nebudete úplně soustředit, učení tak nebude efektivní, navíc si narušíte prostor určený na spaní, a tím také můžete ohrozit svůj zdravý spánkový režim.
Vyhraďte si každý den ohraničené bloky času, kdy budete studovat. Pokud máte online lekce v daný čas, zapište si je do kalendáře, ať žádnou z hodin nepropásnete. Dále si zapište do kalendáře časové úseky, které vyhradíte jen učení. Nejlepší je zapsat si je jako opakující se události ve vašem elektronickém kalendáři a vytvořit si tak stálý studijní rozvrh. Pravidelný režim způsobí to, že vaše mysl bude postupem času zvyklá nastavit se do studijního režimu v daný čas a nebude pro vás tak těžké s danou aktivitou začít (což je většinou ten nejtěžší krok a také nejčastější příčina prokrastinace). Každý týden přidejte do volných mezer naplánovaný čas, kdy budete dělat úkoly, číst studijní materiály a dělat práci, která je nutná právě v daný týden.
Dalším užitečným tipem je nepřestat dodržovat ranní rituály, které byste normálně dodržovali, kdyby bylo nutné jít na klasickou prezenční výuku. K tomu patří ranní hygiena, vhodné oblečení, snídaně, cvičení, prostě se ráno připravte tak, jako kdybyste měli odejít z domova, ale místo toho přejděte do svého studijního koutku.
Tip #2: Berte vážně váš kalendář a to-do list
To znamená přidávejte nové události do kalendáře a nové úkoly do to-do listu ve chvíli, kdy je dostanete. Kromě toho, že držet v paměti to, co máte udělat, bere dost energie, je to také velmi nespolehlivé. Povinnosti se nám z hlavy snadno vytratí i za normálních podmínek, ale v této době, kdy se nevážou na danou učebnu, kancelář nebo kavárnu, kde jsme úkol dostali, je to ještě nespolehlivější a těžší. Proto je důležité si vytvořit externí systém zaznamenávání povinností, kterému budete věřit, a který můžete každý den prohlédnout a zkontrolovat, že vám nic neuniklo.
Tip#3: Mějte své digitální materiály přehledně srovnané
Při prezenční výuce vám projde rukama spoustu hmatatelného studijního materiálu, který je nutné si zorganizovat tak, abyste nic neztratili nebo někam nezaložili na věky věků. S eletronickými materiály je to úplně stejné.
Vytvořte si systém složek, ve kterém se vyznáte a ukládejte si do nich všechny materiály, které budete mít k dispozici - nahrávky, skripta, handouty a další. Pokuste se vyhnout vytvoření digitální hromady souborů na ploše, ve kterých se nevyznáte. Ušetříte si tím spoustu času i energie.
Poznámky si také pečlivě organizujte. Mějte na každý předmět/kurz speciální sešit, pokud si píšete poznámky ručně, nebo si pro každý vytvořte speciální soubor nebo elektronický poznámkový blok, pokud je tvoříte v elektronické podobě. Jednoduše veškeré materiály k jednotlivým lekcím mějte uložené společně a zařazené do systému, ve kterém se snadno zorientujete.
Tip #4: Najděte si způsob, jak si rozčleníte den na části.
Pokud se musíte pohybovat ze schůzky na schůzku nebo z lekce na lekci, získáte těch pár minut na cestu, které z jednotlivých lekcí a schůzek dělají oddělené bloky času s pauzami. Pokud trávíte svůj den doma a vše děláte z jednoho místa, tyto oddělovací body se ztrácí.
Najděte si pár minut mezi jednotlivými lekcemi nebo úkoly a jděte se ven projít (pokud nemůžete ven, tak alespoň okolo bytu s čajem v ruce), dejte si několikaminutové cvičení, zavolejte někomu blízkému a popovídejte si. Jednoduše najděte si na pár minut aktivitu, která se studiem nebo s prací nesouvisí. A nejlépe ať je to nějaký pohyb, protože rozproudění krve vám dodá energii na další přemýšlení.
Pokud máte doma více prostoru, můžete přes den měnit pracovní místo. Přesuňte se třeba z pracovny do kuchyně a z kuchyně do obýváku, pokud tam máte pohodlný pracovní koutek. Ale i pokud nemáte doma tolik prostoru, stačí se jednoduše pokaždé na chvíli zvednout, aby se vám celý ten čas, kdy máte studovat, nezdál jako jeden nekonečný blok času.
Tip #5: Sežeňte si virtuální studijní skupinu
Potenciálně nejhorší aspekt online vzdělávání je izolace. Člověk nemá v místnosti kolegy, kteří pomohou, když někdo chvilku neposlouchá a neví tak, co je za úkol, nebo alespoň vypadají stejně zmateně, když lektor řekne něco hodně složitého.
Dobrá strategie, jak toto alespoň částečně změnit, je vytvořit si virtuální studijní skupinu. Můžete dát dohromady třeba několik dalších studentů z vašeho kurzu, a sejít se s nimi v určitý čas přes nějakou videokonferenčních platformu (viz výše) třeba i několikrát týdně a společně dělat úkoly a radit se o tom, čemu máte problém porozumět. Nebo si jen tak popovídat.
Také můžete dělat společné studijní nebo pracovní schůzky, kdy se jednoduše všichni připojíte do videokonference, máte zapnuté kamery, takže o sobě navzájem víte, a můžete každý zvlášť tiše dělat svojí práci a jen si takto vzájemně vytvářet produktivní prostředí.
Pokud by vám toto vyhovovalo, existuje stránka Focusmate.com, která se zaměřuje přesně na společné produktivní online prostředí. Přes ní se můžete propojit pomocí videokonference s dalším člověkem, který se také potřebuje soustředit na práci a takto společně v tichosti nějakou dobu můžete pracovat. Tato služba je v základním nastavení zdarma a za nás ji můžeme pouze doporučit.
Pokud vás článek namotivoval a máte chuť se něco nového naučit, vyzkoušejte nějaký z našich online kurzů.
Víte, které další online kurzy bychom měli ještě přidat do naší nabídky? Dejte nám vědět! Jestli se vám článek líbil a inspiroval vás, napište nám to do komentáře, budeme rádi :). Sledujte nás také na Facebooku i na Instagramu, ať vám neutečou žádné novinky!