Baví vás manikúra, modeláž nehtů a navrhování designů? Nebo máte jen rádi příjemné a klidné prostředí kosmetických salonů, upravený vzhled a organizování si svého vlastního času? Pokud ano, možná zvažujete, že byste se rekvalifikovali na některou profesi z tohoto odvětví. Může to být dobrý krok, jelikož poptávka po kosmetice, permanentním make-upu či právě nehtech v posledních letech značně stoupala. V dnešním článků se dočtete, co je potřeba pro to, abyste si modeláží nehtů mohli legálně vydělávat, a jaký kurz si vybrat, abyste se na tuto práci kvalifikovali.

Jak je to s formální stránkou?

Dle české legislativy spadá živnost Pedikúra, manikúra mezi tzv. řemeslné živnosti a pro její vykonávání je potřeba prokázat odbornou způsobilost. Tu můžete doložit řádný ukončením vzdělání v daném oboru nebo odbornou či profesní kvalifikací, kterou získáte právě absolvováním některého z akreditovaných kurzů. Živnostenský list si můžete vyřídit běžně na živnostenském úřadě, budete s sebou potřebovat občanku, pro tento obor také zmiňovaný doklad odborné způsobilosti a 1000 Kč na uhrazení poplatku za zřízení živnosti. Zároveň také musíte být zletilí (tedy mít 18 a více let), pokud nejste, dá se živnost také založit, je však potřeba dalších kroků ohledně právního zmocnění. Samozřejmě nesmíte mít ani uložen trest nebo sankci ve vykonávání tohoto nebo příbuzného oboru, a neměli byste být v insolvenčním řízení. Poté, co vám bude živnost založena, stáváte se živnostníkem neboli OSVČ (osoba výdělečně činná), můžete za své služby vystavovat faktury a legálně si tak sami vydělávat. Nezapomeňte však, že si později musíte sami podávat i daňové přiznání a všechny další náležitosti s tím spojené.

Ve videu níže mrkněte, jak může vypadat nehtařský koutek třeba i u vás doma:

Co mohu a nemohu dělat?

Činnosti oboru (živnosti chcete-li) pedikúra, manikúra jsou vymezeny na péči o nohy a ruce, upravování, lakování, stříhání a broušení nehtů. Modeláž nehtů. Nanášení masek na ruce (včetně předloktí) a speciální koupel nohou a rukou. Možné je také odborné poradenství v tomto tématu a speciální úkony při péči o nehty a pokožku. Provádět můžete i třeba depilace a masáže, avšak pouze chodidel a nártů, případně rukou (po předloktí). Nesmíte vykonávat specifické masáže jako lymfatické, tlakové a podobné, na něž je potřeba mít další proškolení, kurz atd., abyste měli vzdělání o tom, jak je správně provádět.

Jak je to se zkouškou?

Pokud nemáte vzdělání v oboru nehtového designu, manikúry a pedikúry, budete potřebovat kurz, který by měl být završen profesní zkouškou. Tuto zkoušku na povolání Manikérka a nehtová designérka, kód 69-024-H, autorizuje Ministerstvo zdravotnictví a řadí jej do skupiny oborů osobních a provozních služeb. Zkouška ověřuje zejména 9 hlavních okruhů, jimiž jsou: zhodnocení celkového stavu rukou a nehtů a návrh postupu ošetření; provádění péče o klientovy přírodní nehty; ošetřování pokožky rukou; modelování umělých nehtů; provádění depilace rukou; vykonávání hygienicko-sanitární činnosti podle provozního řádu; objednávání přípravků, pracovního materiálu a pomůcek; poskytování odborného poradenství v dané oblasti; provádění vyúčtování služeb. Zkouška by vám měla být poskytnuta kurzem, na nějž nastoupíte. Zpravidla to bývá právě závěrečná hodina, a po absolvování celého kurzu tak odcházíte nejen s nabytými znalostmi, ale rovnou i s dokladem odborné způsobilosti, s níž můžete vyrazit přímo na živnostenský úřad.

Přehled kurzu se můžete podívat zde.

Tady je video, jak se provádí pedikúra krok za krokem:

Jak probíhají kurzy?

Kurzy v tomto oboru najdete různorodé, a je potřeba si předem říci, co od něj očekáváte. Pokud na něj jdete za účelem získání profesní zkoušky, je nejvhodnější vybrat si takový, kde vás provedou vším potřebným a poskytnou vám přímo i oborovou zkoušku. Tyto kurzy bývají obvykle dražší a probíhají v rozmezí 10 až 14 dnů. Poté můžete narazit na kurzy, kde vás sice provedou potřebnými oblastmi, ale neposkytnou vám zkoušku. Tyto kurzy nedoporučuji, jelikož si zkoušku poté budete muset stejně někde obstarat a budete s tím mít zbytečnou práci a starosti navíc. A na závěr bývají samozřejmě kurzy zaměřené pouze na jednu konkrétní činnost či dovednosti, a jsou mířeny především na už zkušené nehtařky, které pouze chtějí v něčím zdokonalit, rekvalifikovat nebo se naučit třeba novou techniku.

Níže je ke shlédnutí přehled problematiky daného oboru:

Kurz profesní kvalifikace

Kurz kde vás provedou celkovou přípravou, který jsme zmiňovali v části výše, poskytují například v Hradci Králové, jejich web můžete navštívit zde. Kurz mají velmi dobře popsaný a strukturovaný, v rámci výuky vám přímo zajistí i finální profesní zkoušku. Tento kurz profesní kvalifikace vám zabere 12 dní, z nichž 11 dnů budou probíhat lekce a poslední den absolvujete profesní zkoušku. Skládá se z intenzivního tréninku, kterým vám provedou certifikované školitelky, získáte 150stránkové učební skripta, abyste se mohli vzdělávat i po teoretické stránce. Výukové materiály se mohou hodit i později, když budete potřebovat rychle zjistit informaci z důvěryhodného zdroje, stačí jen nakouknout. Zřizovatelé slibují také přátelskou atmosféru, plně vybavené učebny a moderní postupy. Jsou také schopni zajistit vám určitou podporu i po skončení kurzu. A jak je kurz rozplánován? První den je uvítací a teoretický, zaměřuje se na zdravovědu a anatomii, další 2 dny se soustředíte na manikúru, depilaci, SPA, používání přístrojů. Následujících 5 dnů je věnovaných gelové modeláži a celkové práci s gelem, od teorie, přes šablony, francouzskou manikúru, až po doplnění včetně praxe a tréninku. Poté vás ve 2 dnech čeká zase trénink, kompletní modeláž a příprava na zkoušku. 11. den je věnován teorii o živnosti, marketingu, fotografování, komunikaci a všech byznysových a administrativních záležitostech. A poslední den kurzu je již zmiňování závěrečná profesní zkouška. Každý den probíhá výuka zhruba od 9 do 17 hodin a jeho kompletní cena včetně zkoušky je 22 000 Kč. Poskytnuty vám budou taky veškeré potřebné materiály a pomůcky, co se týče profesionálního vybavení je však lepší mít svoje, jelikož jej stejně budete potřebovat nejdříve na domácí trénink již během kurzu, a později i pro výkon své profese. Zajištění je také drobné občerstvení pro vás i vaše modelky, které si musíte sami domluvit a přivést, abyste na nich mohli trénovat modeláž.

Pro zajímavost je tady ukázka výuky anatomie nehtu, kterou by profesionálové měli dobře znát:

Podobný kurz můžete absolvovat i například třeba v Praze či Mostě u společnosti Amazing Beauty, která poskytuje kromě nehtového designu kurzy a workshopy i na permanentní make-up, kosmetiku, mezoterapii a další. Struktura je podobná jako u předchozího kurzu, rovněž obsahuje závěrečnou zkoušku, z níž si odnesete diplom potřebný k získání živnostenského listu. Cena zde vychází na 23 000 Kč.

Absolvovali jste už někdy podobný kurz, nebo se na nějaký chystáte? Dejte nám vědět do komentářů! :)

Z kurzů vám dále můžeme doporučit například fotografický a nebo pro trošku odpočinku přehled jógových pobytů, na které můžete vyrazit klidně hned!