Máte doma skvělý foťák, ale úplně ho neumíte ovládat? Fotíte pro radost, a rádi byste z volnočasového koníčku udělali příjemný přivýdělek? Nebo byste se jen rádi zdokonalili ve focení či se přiučili něco nového? Ať už jedno nebo druhé, zřejmě se v tuto chvíli poohlížíte po fotografickém kurzu. Nabídka fotografických kurzů bývá bohatá, a tak nemusí být vůbec jednoduché některý z nich vybrat. Proto vás v dnešním článku provedeme základními ukazateli, kterými byste se měli řídit, řekneme vám, co vás na jakém kurzu naučí, a jaké kurzy existují.
1. Osobní východisko
V prvním kroku popřemýšlejte nad tím, v jak pokročilé fázi jste a co už se učit nepotřebujete. Zda jste začátečník, který nezná žádné termíny ohledně fotoaparátu, fotografií ani dalšího vybavení, a chcete se naučit právě spíše technickou stránku věci, či jste třeba úplně stejný začátečník, ale chcete znát například pouze to, jak nejlépe vyfotit krajinu. Kurzy samozřejmě nejsou jen pro začátečníky, ale i pro pokročilé či profesionální fotografy. Obzory si můžete rozšiřovat vždy, a tento obor jich nabízí poměrně pestrou škálu. Stačí vzít v potaz jen techniky, a máte hned několik variant.
Nejdříve si tedy s přiměřenou sebekritikou ujasněte, jak na tom jste, aby vám byl kurz co nejvíce přínosný. Pokud jste si jistí například v automatickém nastavení kompaktního fotoaparátu – „kompaktu“ je možné, že u manuálního nastavení digitální zrcadlovky budete úplně ztracení.
Jaké jsou základní pojmy, které potřebujete znát pro manuální focení se zrcadlovkou můžete zjistit ve videu zde:
Jestli už se vyznáte v expozici, cloně, času a nastavení ISO, jste šikovní, máte základní přehled pro profesionální focení s digitální zrcadlovkou.
Při vyhodnocování své výchozí pozice samozřejmě není ani potřeba podceňovat se. Pokud už máte nějaké zkušenosti, absolvované kurzy, či víte, že na hobby úrovni fotíte slušné fotografie, klidně ukázku své práce pošlete lektorům, se zprávou, o jaký kurz budete mít zájem, nebo si je přineste rovnou na svou první lekci, a proberte se zkušenějšími, jak svou práci posunout ještě o úroveň výš. U mnoha nadšených fotografů je také časté, že například už umí fotit, ale nevyznají se v postprodukci, tedy v následné počítačové úpravě fotky. I taková pozice je možná, a poté byste měli hledat kurz zaměřený hlavně na postprodukci.
Umíte-li nastavit filtry v úpravě fotografie na iPhonu nebo pokud zvládnete přidat make-up v mobilní aplikaci na to určené, z vás ještě nedělá profesionální retušéry a v softwaru jako je Photoshop zřejmě nebude znát většinu ikon s možnými nástroji.
Co Photoshop je a k čemu se dá využívat zjistíte v tomto videu:
Když si ujasníte první bod, přejděte k druhému a položte si otázku, co se vlastně chcete naučit. My vám v druhé části představíme, z čeho byste mohli vybírat.
2. Co se můžu naučit?
Fotografování nezačíná u snímků na mobilu a nekončí u digitální zrcadlovky. Můžete se naučit i například starší techniku analogové fotografie, a to nejen jak ji vyfotit, ale i jak si pořízené fotografie sám v temné fotografické komoře vyvolat. Tato disciplína je už poměrně pro nadšence, protože obvyklým postupem je nechat si analogové fotografie na filmu vyvolat u externí služby (v obchodě s fotoaparáty či firmě na toto zaměřené), je pro to totiž potřeba určité vybavení. Na druhou stranu, pokud ve focení máte zálibu, či byste se touto disciplínou chtěli začít případně i živit, může to být více než hezká zkušenost. Nahlédnete na toto řemeslo z jiného úhlu, a odnesete si úplně jiný zážitek, než když fotografii vidíte jen na obrazovce svého laptopu.
Abyste si lépe představili, jak fotografická komora vypadá, nechte se jí provést ve videu:
Jak už jsme však nastínili výše, v obecné rovině se dají kurzy především digitální fotografie charakterizovat od těch začátečnických až po velmi pokročilé, ať už technicky či softwarově zaměřené.
Chcete-li se tedy naučit základní fotografické pojmy a základy manuálního nastavení digitální zrcadlovky, je pro vás nejvhodnější kurz těchto základů, v němž se je naučíte jak teoreticky, tak i prakticky aplikovat.
Pokud jste si v základech jistí, a chcete se zaměřit na určitý typ fotografie, je nejvhodnější vybrat si kurz podle vašeho zaměření, kterým může být: portrétová fotografie – vhodná pokud se plánujete věnovat focení portrétu, lidí, rodinných fotek, a dalších podobných; pohybová fotografie - máte-li zálusk na focení různých závodů, zvířat v pohybu… produktová fotografie – když se chcete zaměřit na profesionální focení různých produktů, či třeba máte svůj vlastní e-shop a chcete si fotky produktů udělat sami, bez najímání fotografa. Dále je možné naučit se i makrofotografii – ideální pro focení velmi detailních snímků, v nichž chcete zachytit malé objekty, struktury, či jiné malé detaily. Zdokonalovat se však můžete i v takových dovednostech jako je focení s externím bleskem nebo dokonce gastro fotografie, jejíž triky je skvělé znát při focení pro restaurace, nafocení kuchařky, kuchařské soutěže, nebo třeba pokud jste food blogger.
Abychom trošku přiblížili zrovna focení jídla, i s porovnáním fotek pořízených levnějším mobilem, iPhonem a foťákem, přikládáme toto video:
Nyní se od samotného focení posuneme o kousek vedle, protože kromě kurzu zaměřených na focení jako takové, můžete absolvovat i kurzy, kde z vás udělají odborníky třeba na objektivy. Dobře, řekněme si upřímně, že po jednom kurzu odborníkem asi úplně nebudete, ale minimálně se v nich už slušně vyznáte, a budete vědět, který a proč si pořídit zrovna pro vaše focení, případně budete schopní poradit i někomu dalšímu.
Pokud na takové téma nechcete absolvovat celý kurz, a hledáte něco dostačujícího za přijatelnou cenu, přikládáme video s tipy na 10 objektivů do 10 000 Kč:
A od focení, i techniky přejděme k posledním krokům, jimiž je už výše zmiňovaná postprodukce. Dobrá znalost programů na úpravu fotografií nebo případně videí není zrovna jednoduchou záležitostí, proto se není čemu divit, že jsou i kurzy přímo se zaměřením na ně. Osobně je vřele doporučuji, protože zkoušet se zorientovat v tak rozsáhlém programu jako je například Photoshop, zabere obrovské množství času a práce, pokud budete fungovat metodou pokus – omyl. Když vás někdo naučí, byť jen základní operace, vaše fotky budou rázem vypadat mnohem lépe a vy ušetříte hromadu času, nebo v jiných případech jste schopni zachránit i nepovedené fotky, které by jinak bylo nutné přefotit.
Co jste schopni udělat z na první pohled obyčejné fotky porovnejte tady:
V nejhrubějším rozdělení tedy volíte mezi tím, zda se chcete více naučit o focení samotném, o fotografické technicenebo o fotografické postprodukci.
3. Kde mě to naučí?
Nyní už v závěrečné fázi přejdeme na konkrétní nabízené kurzy. Dnešní otevřená a v mnoha směrech kreativní doba nabízí mnoho informací zadarmo. Ať už se jedná o návody na youtube, nebo detailně popsané návody na různých blozích či stránkách. Odkazy na několik takových video tutoriálů jsme vám přiložili už výše, ale hromadu dalších jste schopni najít i dále, dokonce i přímo v češtině. Například jak fotit portrét, rostliny, nebo tipy na super fotky obecně:
Pokud ale chcete přímo kurz, kterým vám provedou profesionálové, můžeme odkázat na jeden z největších obchodů s fototechnikou u nás – Fotografické kurzy.
Nabízejí kurzy buď klasicky skupinové, s kapacitou do 10 osob, nebo si můžete domluvit i individuální kurz, kde se budou věnovat pouze vám.
Nabízejí většinu kurzů, které jsme výše popsali, například základní kurz pro začátečníky – Jak fotit digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovkou nabízejí za cenu 1 190 Kč, trvá přibližně 4 a půl hodiny a absolvovat jej můžete v Praze, Brně či Ostravě. Individuální workshop Standard na digitální fotografii pro začátečníky a lehce pokročilé vychází na 2 490 Kč a budou se vám věnovat cca 3 hodiny. Za necelé 3 000 Kč poté nabízí taktéž 3hodinový kurz pro pokročilé s názvem Expert. Absolvovat s nimi můžete i další kurzy jako například focení v Zoo nebo zážitkové focení aktů.
Jak to vypadá v Megapixelu vám ukáží zde:
Tak co tomu říkáte, vydáte se na fotografický kurz? Pokud potřebujete ještě chvilku na rozmyšlenou, přečtěte si mezitím naše tipy třeba na romantické zážitky nebo na místa, kde vás nechají pilotovat letadlo.