Chcete se naučit ochutnávat víno jako pravý expert? Žádný problém! Přečtěte si tipy z našeho článku a stane se z Vás opravdový vinařský znalec v průběhu několika minut!
Upozornění: Během četby a průběžné ochutnávky jednotlivých vzorků vín se ujistěte, že se nacházíte ve vhodném degustačním prostředí! :-D
Slovo degustovat ovšem neznamená pít - jde o senzorickou analýzu vína, ohodnocení jeho kvality nebo porovnání několika typů vín mezi sebou. Víno je nápoj společenský a proto se doporučuje ho degustovat v kruhu známých a přátel.
Vhodné místo a čas k degustaci vína
Vezmeme to ale hezky popořádku. Degustace vína je jedinečným zážitkem, kde se zapájejí všechny naše vjemy a proto určitě neberte na lehkou váhu fakt, v jakém prostředí se při ochutnávce vína nacházíte. I prostředí může mít zásadní vliv na Vaše celkové hodnocení vína, například zakouřená nebo hlučná místnost plná lidí dokáže pořádně rozptýlit pozornost. Taky vůně jídla, parfému či domácích mazlíčků zkresluje celkový požitek a identifikaci jednotlivých vjemů. Sklenička by měla být přizpůsobená ochutnávce podle typu vína – neměla by být příliš malá, nevhodného tvaru nebo dokonce nějakým způsobem znečištěná.
Teplota vína, jeho ročník a pochopitelně i způsob našeho stravování má značný vliv na degustaci. Před samotnou ochutnávkou se doporučuje nekonzumovat kořeněná jídla, aby chuť v ústech byla co nejvíce neutrální.
Nejlepším způsobem jak se naučit víno degustovat jsou tématické ochutnávky, kdy jsou Vám k dispozici vína jedné odrůdy ale od různých výrobců z různých oblastí nebo několik ročníků stejného vína.
Takže jak na to?
Při hodnocení vína se sledují tyto tři vlastnosti: vůně, barva a chuť. Sklenku si naplníme vínem asi z jedné třetiny. Držíme za stopku a nejprve jemně zakroužíme, abychom z vína uvolnili aromatické látky, pak si přičichneme a vypijeme jeden doušek. Během doznívání chutě v ústech pozorujeme barvu vína...Ale pěkně krok po krůčku!
Co bychom vlastně měli ochutnat, cítit a vidět?
Barva vína
Nejdříve se podívejte na dno skleničky a pak držte skleničku proti světlu a nakonec jí mírně nakloňte abyste viděli všechny barevné odstíny vína.
Při pohledu na dno skleničky získáte kromě základní barvy i představu o hustotě vína. Na základe toho vjemu se postupně naučíte rozeznávat jednotlivé odrůdy na základě barvy a vůně.
Při pohledu ze strany si můžete všimnout průzračnost vína, případně množství usazenin. Pohled při naklonění skleničky by nám měl taky ulehčit identifikaci ročníku vína.
Náš tip: Bílé vína mají světlejší bledozelenou (mladší ročníky) až po zlatožlutou barvu (starší vyzrálejší víno). U červených vín bývá barva ovlivněna kvašením rmutu se slupkami ale také i odrůdou.
Vůně vína
Vůně je jedna z nejdůležitějších vlastností při hodnocení vína a pomáhá nám určit jeho charakteristiku. Ze všeho nejpodstatnější je definovat jestli víno není zkažené a jestli je vhodné k následné konzumaci. Pokud je vše v pořádku, rozlišujeme jak u vín bílých tak i červených různé aromatické spektra. Znalci vína rozdělují vůni tohoto moku do třech základních skupin: na primární aroma - pocházející z hroznů; sekundární vůni - pocházející z fermentace a terciální vůni, která vzniká při vyzrávání vína v sudu nebo láhvi.
Chuť vína
Chutě vína se rozlišují na čtyři základní směry: sladkou, slanou, kyselou a hořkou a jejich kombinace. Pro nejlepší analýzu chutě mějte víno v ústech přibližně 10 sekund. Pokud vjem rychle po polknutí vyprchá hovoříme o víně, že je krátké. Pokud vjem trvá dlouho, označujeme víno jako dlouhé.
Podle poměru kyselin, cukru, alkoholu, případně tříslovin mohou být vína např. kyselá, těžká, tvrdá, plochá, nasládlá... Kombinace vůní a chutí jsou ve víně nekonečné a jazyk, kterým víno můžeme popisovat, velmi bohatý.
Jak často a s kým degustujete víno vy? Nebo by jste se rádi přidali ke skupině profesionálů?
Podělte se s námi o Vaše zážitky a zkušenosti s degustací v komentářích.