V posledních měsících se, i vzhledem k současné situaci ve světě, zvyšuje zájem o kurzy přežití. Tyto kurzy však nemusí být zaměřené pouze na přežití v případě války či přírodní katastrofy, ale mohou být s různým zaměřením. Nejčastěji se jedná o přežití v přírodě obecně, poté se dá zaměřit na přežití v horách, na divoké vodě, na moři, v zimě, a poté jde samozřejmě rozšířit kurz o znalosti z medicíny, abyste v případě potřeby věděli, jak pomáhat, a v neposlední řadě také o armádní dovednosti. Pojďme se nyní blíže podívat, jaká zařízení nabízejí jaké kurzy, jak probíhají a kolik stojí.

Kurzypreziti.cz

Tato společnost se sídlem v Ústí nad Labem se skládá z týmu několika odborníků na téma přežití a všeho, co s ním souvisí. Najdete mezi nimi zkušené jednotlivce přímo z terénu, bezpečnostního analytika, záchranáře, kajakáře, i specialistu na výživu. Nabízí kurz přežití v přírodě, drsnější kurz jménem survival či i teambuildingy v přírodě.

Abychom si přiblížili jednotlivé kurzy, podíváme se na první, zřejmě nejzákladnější, jímž je přežití v přírodě. Akce trvá 3 dny, získáte při ní všechny potřebné dovednosti, a odehrává se v okolí města Ústí nad Labem. Náročnost organizátoři označují na 50 % a je vhodný pro všechny plnoleté jedince, při zájmu absolvovat kurz před 18 rokem je potřeba mít s sebou doprovod rodičů či zástupců. Cena vychází na necelé 4 000 Kč, pokud jdete sám či v páru, jde-li vás skupina 7 a více lidí, je cena výhodnější: 2 700 Kč za osobu. Dostane se vám potřebného vybavení, psychologie i strategie. Naučíte se orientovat v prostoru, získávat vodu, vyrobit zbraň i ulovit a připravit potravu. Stejně tak odejdete se znalostí maskování a stopování, budete umět překonávat překážky, založit oheň, přenocovat venku a poskytnout zdravotnickou pomoc. Z akce dostanete fotky a na závěr i pamětní certifikát o absolvování.

Tady se můžete podívat, jak tento kurz přežití v přírodě vypadá:

Kurz je poté nabízený i v dalších formách: v programu SMART, na nějž organizátoři lákají mottem, že z vás udělají Ramba za jeden den. Kurz je jen jednodenní bez přespání a vyjde vás na 1 800 Kč. Dále je ještě možnost ADVANCED, odehrávající se ve 3 dnech, s cenou 6 500 Kč, v němž projdete i teoretickou přípravou a všemi venkovními aktivitami více detailně.

Zkusit přežít potom můžete i v horách, například při jednodenním kurzu v teplejších podmínkách v Českém středohoří, cena 1 800 Kč. Vyzkoušet si však lze i hory v zimě v Krkonoších, kurz je plánován na víkend a vyjde na 2 990 Kč, zajistit si musíte pouze sněžnice nebo skialpy a své osobní věci. Pokud chcete vyzkoušet něco ještě vzrušujícího, je v nabídce i rakouský Dachstein na 3 dny za necelé 4 000 Kč.

Na video z něj mrkněte tady:

Dále je nabídka kurzů na vodě. V první řadě klasická kajaková škola na 1 den za 1900 Kč, poté jednodenní přežití na divoké vodě, stejně jako kajaková škola v Brandýse nad Labem za 2 450 Kč. A samozřejmě taky zahraničí, zde konkrétně přežití na divoké vodě v Bosně a Hercegovině, případně v Chorvatsku. Sjíždí se na nafukovací kánoi nebo kajaku, jede se na 5 dnů a cena je 7 800 Kč. Naučíte se základní manévrovací techniky, skoky z vodopádů, vodní záchranu a první pomoc. Spí se v kempech, ve stanu nebo pod širákem, na konci si opět odnesete pamětní certifikát.

Video ze sjíždění v Bosně je ke shlédnutí zde:

A pokud bystě měli chuť na nezapomenutelný survival na moři, zajeďte si na 7 dnů do Chorvatska a připravte se snad na všechno, co by vás na otevřeném moři mohlo potkat. Naučíte se stavět vor, absolvujete přípravný kurz pro kapitánské zkoušky na loď, šnorchlování, freediving, lezení a slaňování, navigace, noční průzkumy, získání vody, rozdělání ohně, první pomoc, záchrana muže přes palubu, lov, rybaření a další. Kurz vyjde na 16 900 Kč bez dopravy, je možné využít společnou tam i zpět za 2 900 Kč.

Kurz v Chorvatsku na videu je dostupný zde:

Outdoorsurvival.cz

Přesuneme se na další organizátory kurzů přežití a z pestré nabídky vybereme 2 specifické kurzy zaměřené primárně na děti.

Junior survival – určený pro dospívající ve věku 13-17 let a jejich zákonné zástupce. Cena za obě osoby je 7 000 Kč, každá další osoba za příplatek 2 500 Kč, začíná se v pátek večer a končí se v neděli dopoledne, dálka je tedy 3 dny a 2 noci. Účastníci se naučí základy přežití v přírodě, psychologii přežití, budou umět například založit oheň, postavit si přístřešek, opatřit si vodu a jídlo. Lokace akce je okolí Českého lesa.

Pokud byste chtěli vyrazit s celou rodinou, můžete využít typu Rodinný survival, opět na 3 dny v prostorech Českého lesa, s cenou 4 000 Kč za dospělého. Kurz je uzpůsoben dětem, a vyráží se z Domažlic, kde je kurz také zakončen.

Tady se můžete podívat, jak vypadá příroda v okolí Plzeňska, ať víte, kam byste vyrazili:

Hardtask.cz

Pokud chcete vzít přípravu na jakékoli možné situace opravdu od podlahy, podívejte se na nabídku organizace hard task. Krome kurzu Survival najdete i mnoho dalších, od přípravy na zbrojní průkaz až po profi sniper kurz. Zaujmout vás však mohou třeba i kurzy sebeobrany, zdravotnické kurzy, nebo taktické kurzy, vhodné spíše pro strategii vojenských jednotek, ať už na vodě, ve vzduchu, v terénu nebo v budově.

Survival kurz mají naplánovaný na 4 dny, za 5 000 Kč. Odehrává se v Křelovicích nebo vesnici Oleško, kapacita je 16 účastníků a po jeho absolvování obdržíte certifikát. Jako v ostatních kurzech podobného typu vás naučí základy pro přežití v přírodě, zajištěn je nocleh i strava.

Vyzkoušet si případně můžete i kurz na obranu v domě, například pokud dojde k vloupání zloděje. Jde o výuku zaměřenou na taktické postupy s krátkou zbraní v domech, abyste byli schopni ubránit sám sebe, rodinu, přátele či domov. Výuka je jednodenní a vyjde na 2 500 Kč. Mimo to je možná i sebeobrana, v jednom typu kurzu zaměřená přímo na ty, kteří se pro svou obranu rozhodli nosit u sebe zbraň. Kurz trvá 2 dny a vyjde vás na 4 000 Kč. Pokud oprávnění na zbraň nemáte, ale zvažujete udělání si zbrojního průkazu, možná vás zaujme kurz s přípravou na něj, je jednodenní a stojí 2 500 Kč.

Jestli vás dokonce zaujal některý z profesionálnější kurzů, i kdyby jen ze zvědavosti, můžete se podívat, jak jeden takový taktický vypadá ve videu níže. Jejich absolvování je samozřejmě možné i pro úplné nováčky, je potřeba však absolvovat úrovně od první po čtvrtou. Nevadí ani pokud nemáte všechno potřebné vybavení, organizátoři vám jsou schopni vše potřebné zapůjčit na místě.

Vybrali jste si některý z kurzů nebo základy přežití už umíte? Napište nám váš názor či zkušenosti do komentářů. :) A kam dál? Co třeba na hodinu létání nebo na jógový pobyt?