Příjemnou masáž si čas od času rád dopřeje pravděpodobně každý z nás. Uvolnění ztuhlých svalů, relaxace, rozhýbání těla. O to více to může být potřeba, když je žena těhotná. Nosí o několik kilo navíc oproti své původní váze, její tělo se nemálo mění, a ani ležení už není tak pohodlné, jako bývalo dříve. Přesně v takový moment, je pořádné promasírování možná i chtěnější než výhra v loterii. Bohužel, i taková věc jako je masáž a výběr jejího provozovatele může být loterii podobnější, než byste čekali. Pojďme se proto podívat, co je nutné u těhotenské masáže dodržovat, jak ji vybrat, a čemu se raději vyhnout.

Kdo má masáž provádět?

I když promasírování ztuhlých zad od partnera ve vyhřáté posteli může znít velmi lákavě, v tomto případě to rozhodně nezkoušejte. Tělo těhotné ženy je velmi citlivé a proto je lepší nechat masáž na odbornících, kteří mají potřebné školení a ideálně již delší praxi. Vždy tak vybírejte ověřený salon, který vám v případě potřeby ochotně poskytne veškeré informace a doporučí vám službu, který vám bude pasovat nejvíce. Projděte si například nabídku salonů a jejich masáží na internetu, pročtěte si jednotlivé recenze zákazníků, dejte na doporučení kamarádky… Hledejte hlavně kvalitu, leč může být, a pravděpodobně i bude, za vyšší cenu.

Kdy na masáž nechodit?

Aby masáž, i čas po ní, byl bez zbytečných komplikací, neúčastněte se jí, pokud se necítí dobře. Pokud tedy trpíte nachlazením, chřipkou, nevolností, vysokým tlakem, bolestmi v oblasti podbřišku, či jinými zdravotními problémy, je lepší masáž vynechat. Stejně tak se nedoporučuje ženám v prvním trimestru, jelikož v tomto období hrozí vyšší riziko spuštění potratu. Ideální je poradit se předem se svým vlastním lékařem, zda je masáž vhodná. Pokud tak neučiníte, promluvte si alespoň před masáží s masérem či masérkou a hlavně jim nezamlčujte žádné své problémy, jde přeci o vaše zdraví.

A čím je masáž vlastně specifická?

Prvním poznatelným rozdílem je poloha. Těhotenská masáž se pochopitelně nedá vykonávat na břichu, i když existují některá masážní lehátka, které takovou úpravu mají. Masíruje se tedy na boku či v sedě, polohu by si vždy měla určit žena tak, aby ji masáž byla příjemná. Tento typ masáže se také od běžné masáže liší tím, jakým způsobem masér pracuje. Masíruje mnohem jemněji a v pomalejším tempu. Používá také celé, otevřené dlaně, nikoli ostřejší doteky prstů, jako tomu je například u aktivní masáži zad. Častým cílem ostatních masáží, jako například obličejové, je rozproudění lymfatického systému, aby se tělo lépe pročistilo a detoxikovalo. V těhotenství to je však kvůli miminku naopak, aby do plodu uvolněné škodliviny nepronikávaly.

Při masáži je také mimo jiné potřeba perfektně znát jednotlivé reflexní body na těle, zejména v oblasti spodní části zad a okolí břicha. Důležité reflexní body se však vyskytují i na chodidlech či krku a jejich stimulování nebo podráždění může vést k předčasnému porodu.

Důležitý je i vhodný výběr masážního oleje nebo krému, který by neměl obsahovat extrakty z žádných bylinek, které podporují například právě zmiňovanou detoxikaci, stimulují krevní oběh nebo mají třeba močopudné účinky. Zkrátka by nemělo být použito nic, co by stavu těhotné mohlo přihoršit, či její rozpoložení rozladit. Naopak, masáž by měla být velmi relaxační, uvolňující a měla by navozovat pocit bezpečí a klidu.

Nevhodné a škodlivé látky, obzvlášť pokud jste v očekávání, můžeme nalézt v mnoha, na první pohled neškodných, věcech. Třeba v hezkých svíčkách. Přečtěte si, proč je lepší mít doma přírodní svíčky, jak je vybrat, a jak vám ty ostatní mohou uškodit. Je příjemné mít domov bezpečný skutečně, nejen na pohled. Článek o tom naleznete zde.