Kůň je od přírody býložravec, to znamená, že jeho pudy jsou naprogramovány na „útěk“. Proto i dobře vycvičený kůň může být chvilkami nevyzpytatelný, a tak je dobré si připomenout pár základních pravidel, které bychom při styku s koňmi měli dodržovat.
Nechodit ke koni zezadu
Když přijdete k člověku, který o vás neví zezadu, tak se přirozeně lekne, ale člověk sebou maximálně trhne nebo vykřikne. Stejné je to i u koní, s tím rozdílem, že v lepším případě uskočí. V horším případě vás pokope, nebo se může snažit i o útěk a u toho se poranit.
Pokud vám nezbývá jiná možnost, jak ke koni přijít, dejte o sobě aspoň vědět třeba pozdravem, můžete mu říct jménem nebo zapískat. Hlavně, aby o vás věděl, tím nejlépe předejdete nepříjemnostem.
Nejlepším způsobem, jak se ke koni přiblížit je zepředu, či zboku, jednoduše, aby vás kůň viděl a nenastal moment překvapení.
Neběhat a nedělat prudké pohyby v blízkosti koně
Tento bod úzce souvisí s tím předchozím. Snažte se být u koní, co nejvíce v klidu, je to citlivé zvíře, které intenzivně reaguje na své okolí. Ve většině případů jsou koně v jezdeckých školách zvyklí na povyk a unáhlené pohyby, ale nespoléhejte na to, obzvlášť v případě, kdy se s koněm setkáváte poprvé.
U koní se snažte dělat vše plynule bez zbytečně náhlých pohybů, které by koně mohli překvapit. Mluvte přirozeně a nekřičte, když to není nutné.
Nekrmit cizí koně
V mnoha případech se nic nestane, když utrhnete trávu a dáte ji koni. Nicméně daného koně neznáte a nevíte, jaký má charakter, mohl by vás třeba i nechtěně pokousat.
Nikdy ale nechoďte krmit koně ztvrdlým pečivem, pokud vám to jejich majitel nedovolí. Nemůžete vědět, zda nemá kůň ze zdravotních důvodů předepsanou dietu. Navíc ze špatně ztvrdlého pečiva můžete koni způsobit nemalé potíže, například koliku.
Pokud se však nutkání koni něco nabídnout neubráníte, utrhněte trávu a dejte mu ji. Jablko, či mrkev můžete také, ale nepřehánějte to, bohatě stačí jedno maximálně dvě.
Sledujte jeho mimiku
Od malička se díky socializaci podvědomě učíme číst v neverbálních gestech druhých lidí, abychom dokázali předpovědět, jak se daný člověk zachová, nebo jakou má náladu. U zvířat je to to samé. Když ke koni přijdete měli byste si všimnout jeho výrazu, abyste případně předešli zbytečné nehodě. Je ale zřejmé, že v mimice koní se lidé nevyznají, proč taky? Proto zde máte tři základní výrazy koní, které vám budou do začátku bohatě stačit.
Nejjednodušší pro vás bude koukat se koni na uši, podle toho nejlépe poznáte, zda se k němu můžete přiblížit nebo si ho pohladit.
- Kůň se vztyčenýma ušima je v pozoru, je zvědavý na něco, co se děje v jeho okolí. Můžete k němu v klidu přijít a pokud mimiku nezmění, tak byste si ho mohli i pohladit.
- Typicky uklidněný kůň má mírně skloněnou hlavu a uvolněné uši, které jdou mírně do stran. Někdy jimi i stříhá, pokud uslyší něco zajímavého. K takovému koni přijít můžete, nemělo by vám nic hrozit. Jen se snažte o to, aby si vás kůň všimnul.
- Kůň, kterému je vaše přítomnost nepříjemná vám vyšle jasně varovné signály. Jeho pozornost je upřená, postoj má vzpřímený a uši výrazně vzadu. Od tohoto koně jděte pryč nebo se vůbec nepřibližujte.
Pes a kůň
Zvířecí přátelství bývají krásná na pohled. Co nikdo už nevidí je těžká práce majitelů daných zvířat, aby toto soužití probíhalo dynamicky. Pokud je váš pes zvyklý na koně a kůň zase na psy, tak by neměl nastat žádný větší problém.
Jestli tomu tak není, tak v žádném případě nemějte psa v blízkosti koně na volno. V nemálo případech přišel pes o život nebo k úrazu, kvůli nepozornosti svého majitele. Když budete v přírodě se psem na volno, koukejte, co se děje v okolí psa, takové pravidlo platí v jakékoli situaci. Můžete se tím vyvarovat nejen nešťastnému setkání s koňmi, ale třeba i psí potyčce. Nejdůležitější však je naučit psa přivolání ještě před tím, než ho vůbec někde pustíte. Díky takovému povelu se můžete vyvarovat ne jedné nemilé situaci.
Pokud půjdete do stáje s nezkušeným psem, zeptejte se nejdříve majitele koně, jestli je kůň na psy zvyklý. Poté ho ke koni pozvolna nechejte přijít, ale ještě ho nepouštějte z vodítka. Pokud po koni nebude pes vyjíždět můžete ho zkusit pustit, ale rozhodně ho mějte na očích.
Podlézání koně
Ač to zní humorně, divili byste se kolikrát malé děti pod koně vlezou a začnou ho drbat na bříšku. Pro dospělé je to hotová a jasná věc, ale malé děti, které ke koním chodí a vytvoří si s nimi určitý vztah, začnou mít pocit, že jim koník nemůže nic udělat. Je to ve výsledku usměvavá záležitost, která ale usměvavě skončit nemusí. Proto je důležité dětem neustále opakovat, že kůň je velké zvíře, kterého by se sice bát neměl, ale měl by k němu přistupovat s respektem.
Když si dítě bude chtít koně pohladit, nejdříve se ujistěte, zda je proto kůň vhodný. Poté to dítěti můžete dovolit. Nejlepší místa na hlazení koně je hlava, krk, či hřbet.
Nekopat koně
Ano, čtete správně! V určitých stájích se můžete setkat s tím, že lidé trestají koně kopnutím třeba do plece. Většinou to obhajují tím, že koně takto přirozeně komunikují, což je pravda. Nicméně kůň moc dobře ví, že vy kůň nejste. Když ho začnete kopat, tak bude s největší pravděpodobností následovat váš příklad.
Trestání bičíkem
Bičík rozhodně neslouží k trestání koní! Nepoužívejte ho tedy pro tento účel, i kdyby vám váš instruktor říkal něco jiného. Bičík slouží jako vaše delší končetina, která by v souhře vašeho těla měla dopomáhat k jízdě na koni.
Z posledních dvou bodů si zapamatujte jeden základní princip: Nikdy koně fyzicky netrestejte! Pokud by vám jako důvod nestačil, že je kůň živoucí tvor, myslete aspoň na to, že je to zvíře, které je mnohokrát silnější než vy. Jestli po vás kůň vyjede, ať už nohou, nebo že by vás chtěl kousnout, je pro vás v takovém případě nejlepší jednoduše ustoupit.
Nikdy si neomotávat vodítko kolem ruky
Můžete se ocitnout v situaci, kdy koně povedete. Upřímně doufám, že u toho bude někdo zkušenější, kdo vám pravidla vodění koní vysvětlí. Nikdy ale nevíte, tak si vryjte do paměti, že vodítko se kolem ruky nikdy neomotává. Kůň by se mohl splašit a vaše ruka by zůstala uvízlá ve vodítku společně s utíkajícím koněm.
Když jsme u vodění, pamatujte si, že před koněm se nikdy nechodí, mohl by vás kousnout nebo do vás při leknutí skočit. Zásadně jděte vedle koně a na volnějším vodítku.
Neházet s otěžemi jako ve filmu
Ve filmech, obzvlášť pak ve westernech si můžete všimnout, jak jezdec hází otěžemi, aby se kůň rozběhnul nebo zrychlil. Filmy jsou filmy, a tak to zůstane. Nesnažte se napodobovat herce, nemělo by to žádný účinek. Jediné, čeho docílíte je naštvaný kůň, kterému díky neklidné ruce trháte za udidlo v hubě. To mu může způsobit bolest a při pravidelném opakování by vám už na uzdečku ani nereagoval.
Poslouchejte raději, co vám říká váš trenér nebo majitel koně, ten vám nejlépe vysvětlí, jak správně otěž používat.
Shrnutí nejčastějších chyb začátečníků u koní
- Nechodit ke koni zezadu
- Neběhat a nedělat prudké pohyby v blízkosti koně
- Nekrmit cizí koně
- Sledujte jeho mimiku
- Pes a kůň
- Podlézání koně
- Nekopat koně
- Trestání bičíkem
- Nikdy si neomotávat vodítko kolem ruky
- Neházet s otěžemi jako ve filmu
Tak už jste si více jisti v blízkosti koně? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Dejte nám to vědět do komentářů!