Většinu našeho světa pokrývá voda, a proto se nemůžeme divit, že člověk dosáhl mnoha svých pozoruhodných úspěchů právě na ní. Nebo v ní.

Vodní sporty jsou oblíbené po celém světě, díky čemuž vzniklo spoustu těžce vydřených rekordů a jiných pamětihodných zajímavostí. Všechny takové zajímavosti ze všech vodních sportů do jednoho článku nenacpeme, ale vybrali jsme pro vás pár z těch nejpozoruhodnějších. Tak jdeme na to!

Tři zajímavosti o vodních sportech v nichž je hlavním aktérem vodní skútr

1. Nejdelší plavbu na vodním skútru mají na svědomí dva odvážní jezdci z Jihoafrické republiky. Adriaan Marais a Marinus du Plessis podnikli cestu ze západního pobřeží Severní Ameriky až k Panamskému průplavu. Cesta jim trvala 95 dní a urazili přes 17 000 kilometrů (abychom přidali seznamu zajímavostí na přesnosti: bylo to přesně 17,266.69).

Protrpěli si potíže s technikou, dehydratací a lachtanem, který shledal jako největší ze všech zajímavostí právě je a vyděsil je k smrti ve 2 hodiny ráno. Jízda na vodním skútru rázem vypadá jako vodní sport pro tvrďáky?

2. Španěl Juan Felix Bravo Aguilar je držitelem rekordu za nejrychleji odjetých 1000 km na vodním skútru. Zvládl to za 10 hodin a 9 minut. Zastavoval jen proto, aby doplnil palivo, najedl se a napil. Zajímavostí je také to, že jezdil po vyznačené trase tam a zase zpátky, přičemž nejrychlejší takové „kolo“ ujel za 2 minuty a 18 sekund.

3. Poslední zajímavostí o vodním skútru je, že tento stroj byl původně navržen a vyroben pro použití záchrannými složkami. Běžný člověk si jej mohl pořídit až později.

Jestli máte teď chuť skočit na vodní skútr a vytvořit vlastní rekord, dejte nám vědět, jestli se dílo podařilo. Rádi vás sem přidáme a jedna ze zajímavostí o vodních sportech tak bude o vás. ;-)

A teď zajímavosti ze světa vodních sportů, ve kterých figuruje flyboard, jetpack nebo hoverboard

Uvedeme teď pár zajímavostí, v nichž se podíváme na flyboard, jetpack a hoverboard. Rádi je uvádíme pospolu, protože jsou si v podstatě velice podobné, všechny potřebují pro fungování vodní skútr a každý z nich má své příznivce i zaryté odpůrce.

4. Čínský jezdec na flyboardu, Liu He, svedl na flyboardu provést 33 backflipů za jedinou minutu. Zajímavostí je též, že uznáno jich bylo 29 s tím, že zbylé 4 backflipy nebyly provedeny tak, jak je třeba.

5. Každého Čecha jistě další ze zajímavostí ze světa flyboardingu zahřeje u srdce. I my totiž máme svého proslulého flyboardistu. Je jím Petr Civín. Nemá sice na kontě žádný rekord, ale umí to s flyboardem tak brilantně, že si ho sám Franky Zapata, vynálezce flyboardu, vybral do svého týmu, který se svou show vystupuje po celém světě.

6. V roce 2013 si zasloužila zápis do Guinnessovy knihy rekordů britka Pollyanna Woodward. Čím? Urazila pomocí jetpacku 36,45 km. Její cesta začala na ostrově Gozo a skončila na Maltě. Pollyanna to zvládla za 4 hodiny a 45 minut. Rádi tuto odvážnou dámu zařazujeme do našeho seznamu zajímavostí.

7. Hoverboard je prostřední ze tří sourozenců „Vodotryskových“ ;-). Nejstarší je flyboard a nejmladší jetpack.

Když už mluvíme o vodních sportech, nesmíme vynechat zajímavosti z potápění

Potápění je jeden z nejoblíbenějších vodních sportů, a proto jsme o něm vyhledali několik zajímavostí, které by vás mohly zaujmout.

8. Za nejstarší dochovaný potápěčský oblek je považován tzv. „The Old Gentleman of Raahe“. Oblek je uložen v muzeu ve Finském městě Raahe a byl pravděpodobně vytvořen někdy v 18. století. Muzeu jej věnoval kapitán Johan Leufstadius. Zajímavostí je jistě i to, že replika tohoto obleku byla vytvořena a úspěšně otestována v roce 1988.

9. Roku 2009 se sešlo 2 465 lidí na jedné pláži v Indonésii, aby se společně účastnili „masové lekce potápění“, kterou organizovalo indonéské námořnictvo. Vytvořili tak rekord největšího počtu lidí účastnících se současně lekce potápění.

10. Teď uvedeme dvě zajímavosti v jednom odstavci, jelikož se týkají stejné záležitosti. Takže první zajímavostí je, že ženský rekord v potopení se do největší hloubky drží Verna van Schaik z Jižní Afriky. Potopila se do 221 metrů. Stejného rekordu, ale v kategorii mužů, dosáhl Ahmed Gabr z Egypta. Potopil se do hloubky 332 metrů.

11. Mezi zajímavosti bychom měli zařadit i to, že starověcí Řekové se pravděpodobně potápěli do úctyhodných hloubek. Používali k tomu potápěcí zvony. O použití potápěčského zvonu se zmínil ve svých spisech i slavný Aristoteles.

12. Je však vysoce pravděpodobné, že i Asyrové měli svůj způsob. Byly nalezeny reliéfy, pocházející z dob kolem roku 4000 před naším letopočtem, zobrazující muže s podivnými zařízeními na zádech, připomínající dnešní potápěče s tlakovými lahvemi. Podle všeho se jednalo o vaky z kozí kůže, které Asyrové používali buď k nadnášení nebo k čerpání vzduchu.

13. Faisal Hassan z Kuvajtu je držitelem rekordu z roku 2018 za nejrychleji pod vodou uplavaných 10 km. Zmákl to za 5 hodin a 24 minut. Do našeho seznamu zajímavostí jsme ho zařadili také proto, že si vybojoval zmíněný rekord i přes své fyzické postižení. Hassan je totiž odkázán na vozíček. Ten člověk musí mít v pažích pořádnou páru, co?

Na konec seznamu zajímavostí o vodních sportech naservírujeme malý surfingový mišmaš

14. Španělská dáma jménem Nika Ballus je držitelkou ženského rekordu za nejdelší ujetou vzdálenost při kitesurfingu. Nika pomocí tažného draka a surfu urazila 1016 km!

V kategorii mužů tohoto rekordu dosáhl Portugalec Francisco Lufinha. Urazil 862 km.

15. Zajímavostí pro příznivce indoor surfingu bude jistě fakt, že první umělá vlna byla spuštěna v roce 1991 v Texasu. Od té doby se indoor surfing vypracoval na velice oblíbený vodní sport a najdeme velké množství lidí, kteří mu dokonce dávají přednost před klasickým surfingem.

16. Zhang Liang, čínský surfer, zvládl na flowboardu stát na hlavě po dobu 15,874 sekund při indoor surfingu.

17. 20.června 2015 vytvořilo 66 surferů rekord největšího počtu lidí jedoucích na jednom surfu. Věk jezdců se pohyboval mezi 15 a 79 lety. Pro dosažení tohoto rekordu vytvořili speciální surf, který měřil téměř 13 metrů! Surf samotný je také držitelem rekordu díky své udivující velikosti. Právem zařazeno mezi zajímavosti ze světa vodních sportů.

Našli bychom nejspíš stovky podobně úchvatných zajímavostí, ale málokdo má čas a náladu se takovým množstvím textu prokousávat. ;-) Nechme to tedy takhle. Každý, kdo by se chtěl dozvědět více a případně si chtěl sestavit vlastní seznam zajímavostí, odkazujeme třeba na Guinnessovu knihu rekordů.

Doufáme, že jste se bavili. A pokud jsme ve vás vzbudili chuť zkusit si nějaký vodní sport, ať už některý ze zmíněných či kterýkoli jiný, neváhejte a jděte na to. Vždyť už se dělá krásně teplo a léto je de facto tady. Vychutnejte si ho se vším všudy!