Mezinárodně uznávaný fotografický velikán, který v momentu pořizování fotografií slyšel, jak "hraje hudba".
Už jako knihařský učeň ovládal umění fotografie, když mu do života vstoupila 1. světová válka, která na něm zanechala celoživotní následky. Mimo jiné na italské frontě přišel o kus ramene a pravou ruku. Jeho vášni to ovšem nikdy nepřekáželo - jako dříč neúnavně používal těžké fotoaparáty, které obsluhoval pouze levou rukou.
I přes lehce ošumělý zevnějšek byl jeho život pln umělecké společnosti, která se pravidelně scházela v jeho ateliéru. Stejně jako obrazu se věnoval i hudbě, která byla jeho druhou životní vášní.
Sudek jako umělec byl znám jako úzkostný perfekcionista - jeho kompozice byly do detailu promyšlené. Neustále se vracel na stejná místa, dokud nedosáhl perfektní fotky. Jeho fotografie jsou známy pro svou harmonii, klid a krásu. Sudek měl vášeň pro obyčejné momenty, kterým dával na svých fotografiích nadpozemský charakter. Rovněž se proslavil portrétováním pražské architektury a městských zákoutí, kterým vdechl půvab a život. Praha byla jeho celoživotní múzou.
Jeho tvorba před rokem 1940 byla nekompaktním celkem. Nejvýraznějším dílem je cyklus "Z Invalidovny", kde dle svých vlastních zážitků ukázal život válečných veteránů. Mimo mnohých fotografií založených na hře světla a stínu a portrétů rodiny i přátel se specializuje na reklamní fotografie.
Po roku 1940 vyměňuje svět ateliéru a reklamních fotografií za umělecká díla, do nichž projektuje své fantazie a duševní svět. Tvůrčí etapa začala cyklem "Okno mého ateliéru", přes nějž zachycuje vnější svět a zahradu jako projev osobního rozpoložení. Ve svých cyklech se tradičně vrací na stejná místa, v nichž ovšem vždy najde nový prvek a vyjádření. V tom Sudek viděl poznávání světa a smysl života.
Sudek nikdy nevyhazoval negativy, a některé dokonce vyvolával až po letech. Za svůj život nashromáždil kolem 20 tisíc pozitivů a 50 tisíc negativů. I s profesionálním zájmem, uznáním a slávou si však zachovával svůj osobitý charakter a životní nadhled. Byla o něm natočena řada dokumentů, nejoblíbenějším je "Žít svůj život" z roku 1963.
V roce 1976 zemřel na rakovinu, ale jeho dílo nebylo nikdy zapomenuto. Jeho předchozí ateliéry byly proměněny v galerie připomínající Saudkův život a dílo. Nenechte se ovšem zmást - i nyní má jeho dílo vysokou hodnotu! V roce 2010 byla jedna jeho fotografie prodána v Paříži za téměř 7,5 mil korun.
K uctění narozenin (17.3.) Josefa Sudka bychom vás rádi pozvali do našeho katalogu do kurzu Ovládněte svůj foťák. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé, kteří chtějí být zasvěceni do tajů kvalitní fotografie. Mrkněte se :)