facebook_pixel

Historie Bungee Jumpingu

Jana Prascakova

Myšlenka dobrodružného volného pádu, při kterém vás před smrtí chrání pouze lano připoutané ke kotníkům, není nová. Moderní fanoušci bungee jumpingu nacházejí své kořeny ve starobylé legendě, kterou uchovává v paměti domorodý kmen na ostrově Pentecost v souostroví Vanuatu v Melanésii v Jižním Pacifiku.

Existuje několik různých verzí této legendy, faktem však zůstává žena, jež se rozhodla uniknout před zlým manželem. Vyšplhala na vysoký strom, kde si uvázala ke kotníkům liánu. Manžel vylezl za ní, ale než se mu podařilo manželku chytit, vrhla se střemhlav hlavou dolů. Muž skočil také, ale nepřežil to. Žena přežila jen díky liáně přivázané ke kotníkům. Pak se již legenda rozchází ve dvou verzích. Jedna tvrdí, že muži začali skoky provozovat k obdivu odvaze, kterou žena projevila, druhá verze říká, že se muži chtěli pojistit, aby je již žena nemohla oklamat. Tohoto obřadu se smějí účastnit jen muži.

HISTORIE BUNGEE JUMPINGUNaše doporučení – Bungee Jumping / Kieneova houpačka

Časem se ze zvyku vyvinul rituál, kterým si domorodci pokoušeli zajistit dobrou úrodu. Každý rok očistili svahy od všech větví a kamenů, rozmělnili hlínu, aby mírnila dopad, a vztyčili skokanskou věž. Pro západní civilizaci tento rituál poprvé zaznamenala expedice National Geographic v roce 1950, která zvyk popsala jako skoky do hloubky z výšky okolo 65 stop. V roce 1970 Kal Müller, další reportér National Geographic, jako první cizinec vyzkoušel skok, při kterém se zastaví srdce. Doslova tak Müller rituál popsal.

„Lano bylo vypočteno s neobyčejnou přesností,“ vyprávěl Müller.“Má hlava se při dopadu téměř dotkla země a skončil jsem jako ve veliké houpačce. Kupodivu mi to nevadilo. Vzrušení úplně přehlušilo jakékoliv fyzické nepohodlí.“

Naše doporučení – Bungee Jumping v Harrachově

Müllerův skok byl první. Z hlediska současného Bungee jumpingu však velmi nepohodlný. Liána má totiž průtažnost pouze na 110%, tzn. že se ve spodní úvrati skoku protáhne o zmíněných 10%. Což je velmi náročné na páteř a veškeré kloubní jamky.V roce 1979 se nové myšlenky ujal Klub Nebezpečných Sportů z Oxfordské university ve Velké Británii. Ti zorganizovali skok ze 75 metrů vysokého mostu Clifton Suspension v anglickém Bristolu. Tento seskok však nebyl legální a tak David Kirke a Chris Baker byli pokutování částkou 10 liber. Potom tuto myšlenku vyvezli za Atlantik a v Americe skočili z Golden Gate bridge v San Francisku a z mostu Royal Gorge v Coloradu. To byly počátky Bungee jumpingu v U.S.A.

V roce 1987 vzbudil tento extrémní sport obdiv u Novozélanďana A.J. Hacketta. Tento Novozélandský nadšenec uskutečnil jako první a zatím i poslední seskok z Eifellovy věže. Tento seskok však rovněž nebyl legální a A.J.Hackett byl po seskoku zatčen francouzskou policií. V témže roce vznikly první obchodní organizace zabývající se Bungee Jumpingem.

Nyní si můžete tento adrenalinový zážitek vyzkoušet téměř po celém světě. Česká republika se taktéž může pyšnit mnoha stanovišti. Kdo ví, třeba se nějaké nové staví právě u vašeho města?

Více o rozdílech mezi novozélandským a americkým bungee jumpingu se dočtete zde.

Ptáte-li se, zda je tento druh adrenalinového zážitku bezpečný? Článek na toto téma naleznete zde.

Osobní zážitky ze seskoku nám sdělila členka našeho týmu Stips.cz. Přečíst si jej můžete zde.
Původní článek naleznete o historii naleznete zde: http://www.bungyjump.cz/hisb.html

Okomentovat

Top zážitky