facebook_pixel

Historie Bungee Jumpingu

Michal Hoos

Bungee jumping není žádnou žhavou novinkou, ale zdaleka nepatří (a pravděpodobně jen tak patřit nebude) do pomyslného důchoďáku okoukaných zážitků bez šťávy. Už jste to někdy zkusili?

Ten pocit, když stojíte v obrovské výšce a chystáte se na skok? Ten okamžik těsně předtím, než se vrhnete dolů? Pud sebezáchovy se bouří a rozum křičí: „Neblbni! Slez dolů!“ Žilami vám proudí už jen adrenalin a dech se stále zrychluje. Pak skočíte.

obrázek z článku Historie Bungee Jumpingu

Na několik okamžiků si užijete absolutní volný pád, načež se těsně nad zemí či hladinou vody zarazíte a škubnutím se vrátíte zase o kus zpět. Pravě jste prožili něco nezapomenutelného.

Zkusit si bungee jumping, je dnes záležitostí jednoho e-mailu a nedlouhé cesty na místo konání. Ne každý si však troufne. Pro někoho je bungee jumping jedním z vrcholných testů odhodlání a odvahy a nejlepší způsob, jak překonat sama sebe, pro jiného jde „jen“ o zábavu. Pojďme si dopřát trochu historie bungee jumpingu, abychom o této adrenalinové aktivitě věděli trochu víc než jen to, že se jedná o „skok s gumou na kotnících“.

Historie bungee jumpingu aneb kdo si skočil první?

Existuje legenda, kterou uchovávají a šíří domorodci z ostrova Pentecost v Melanésii, že první, kdo skočil vstříc tvrdé zemi, aniž by toužil po smrti, byla odvážná žena, snažící se utéct svému zlému muži, Tamalimu. Ve snaze uniknout výbuchu jeho hněvu vyšplhala na strom, který se málem mraků dotýkal, doufajíc, že Tamali pronásledování vzdá. Nestalo se tak. Nejprve ji přemlouval, aby slezla a sliboval, že se polepší. Nezabralo to, a tak se dal do šplhání.

Žena se zoufale rozhlížela a jediné, na co jí padl zrak, byla dlouhá lijána přímo vedle ní. Popadla jí, uvázala si ji kolem kotníků a skočila. Tamali, jemuž neutuchující vztek zatemnil mysl, se vrhl za ní. Zatímco žena zůstala za kotníky viset ve vzduchu, Tamali proletěl kolem ní a zabil se.

Budeme-li tedy vycházet z této legendy, pak se do historie bungee jumpingu jako „vynálezce“ jeho prapůvodní verze zapsala žena, prchající před svým manželem.

Jako je tomu u všech legend i u této existuje více verzí. Jedna končí tím, že muži začali skákat s liánami na kotnících také, aby dali najevo obdiv k ženině odvaze, druhá verze tvrdí, že muži se skokům začali věnovat proto, aby je už žádná žena nemohla takto doběhnout.

obrázek z článku Historie Bungee Jumpingu

Bungee jumping jako rituál pro zajištění dobré úrody

Domorodci z ostrova Pentecost nezůstávají jen u vyprávění, které jsme si vypůjčili pro naší historii bungee jumpingu. Skoky z výšky s liánou kolem kotníků provozují každý rok v průběhu dubna a května, jako rituál pro zajištění bohaté úrody. Nazývají ho Naghol.

Každý rok domorodci postaví, stále stejným způsobem bez úprav či vylepšení, až 25 metrů vysokou věž z rákosu, jejíž stavba může zabrat až několik týdnů. Věž se staví v utajení a ženy jí nesmí přihlížet, aby nedráždily Tamaliho ducha.

obrázek z článku Historie Bungee Jumpingu

Historie bungee jumpingu v moderním světě

Západní svět se s rituálem Naghol seznámil prostřednictvím National Geographic v roce 1950. Pracovníci National Geographic rituál popsali jako skok do hloubky z věže vysoké kolem 65 stop. Teprve o 20 let později roku 1970 si Naghol na vlastní kůži vyzkoušel, jako vůbec první cizinec, reportér National Geographic, Kal Müller.

Délka liány byla vypočtena s překvapivou přeností,“ líčil později K. Müller. „Moje hlava se málem setkala se zemí a nakonec jsem byl jak na veliké houpačce. Nijak mi to nevadilo, obrovské vzrušení přebilo jakékoli nepohodlí.“

První známý skok v prostředí moderního světa provedla britská skupina odvážliců, kteří si říkali Klub nebezpečných sportů. V roce 1979 uskutečnili skok z mostu Clifton Suspension, který měří úctyhodných 75 metrů. Jelikož bungee jumping nebyl znám a členové klubu si nezařídili žádná povolení, byl seskok považován za nelegální a účastníci museli uhradit pokutu.

obrázek z článku Historie Bungee Jumpingu

Ti samí rebelující skokani, David Kirke a Chris Baker, se poté rozhodli odcestovat do USA a provozovat bungee jumping tam. Skákali například ze slavného mostu postaveného přes průliv Golden Gate nebo z mostu Royal Gorge v americkém státě Colorado.

Bungee jumping se začal nezadržitelně šířit a objevovalo se stále více zájemců, kteří si chtěli bungee jumping pouze vyzkoušet i těch, kteří se mu chtěli systematicky věnovat. Novozélanďan A. Hackett se stal obrovským fanouškem bungee jumpingu a snad kvůli touze rozšířit fanouškovskou základnu svého oblíbeného sportu, či kvůli touze po vlastní slávě, uskutečnil roku 1987 první a dosud poslední bungee jump z Eiffelovy věže.

Po seskoku byl okamžitě zatčen francouzskou policií, neboť byl jeho počin pochopitelně nelegální. V tomtéž roce vznikly první oficiální organizace, zabývající se bungee jumpingem, jeho propagací a legálním provozováním.

obrázek z článku Historie Bungee Jumpingu

Historie bungee jumpingu: Proč liánu vystřídala guma?

Jak teď už víme, dají se domorodci z ostrova Pentecost považovat za první skokany v historii bungee jumpingu. Využívali při skocích liány, avšak při bungee jumpingu, jak jej provozuje víceméně zbytek světa, se používá elastické lano. Od toho je ostatně v názvu to „bungee“. Díky tomu, že lano se natáhne a nedojde tak k prudkému zastavení náhlým škubnutím, se šetří klouby, páteř a skok je celkově pro bezpečnější.

Doktorům by nejspíš padaly vlasy hrůzou, kdyby lidé, provozující bungee jumping, používali nadále liány. Liána je totiž schopna natáhnout se jen o nějakých 10%, což je opravdu málo. Páteř a kloubní jamky by tak dostávaly nebezpečně zabrat.

Pár vět na závěr naší historie bungee jumpingu

Ačkoli je bungee jumping považován za jeden z nejnebezpečnějších adrenalinových sportů, je ve skutečnosti méně nebezpečný než jízda autem. Navíc díky tomu, že pro bungee jumping není nutné mít žádné předchozí zkušenosti ani trénink, si jej může vyzkoušet téměř každý. Každého zájemce na místě zasvětí až instruktor. Nemusíte se bát, jde jen o pár rad. 😉

obrázek z článku Historie Bungee Jumpingu

Tím končí naše historie bungee jumpingu. Pokud už jste bungee jumping někdy vyzkoušeli, případně se mu věnujete pravidelně, budeme moc rádi, když se s námi podělíte o své vzpomínky a zkušenosti třeba na naší facebookové stránce nebo přímo pod článkem.

Postavte se strachu a získejte nenapodobitelnou zkušenost. Svůj adrenalinový zážitek na vás čeká na Stips.cz 

žena skáče bungee jumping a křičí

Bungee jumping z jeřábu 

Tak už se odvažte. Vždyť není čeho se bát. Prostě jen skočíte z 50 metrů hlavou napřed. Jistí vás naprosto spolehlivé elastické lano a vše ostatní ohlídá zkušený instruktor. Těžko najít lepší způsob, jak si vpravit do žil adrenalin.

2040 Kč

monetizace článku Historie bungee jumpingu

Kienova houpačka z nejvyššího mostu v ČR

Nejvyšší most v ČR má 62 metrů. To už je slušná výška. A právě z téhle výšky se zhoupnete na speciálním laně (samozřejmě jištěni). Komu tedy nedělá dobře viset hlavou dolů při bungee jumpingu, může si užít adrenalin v poloze „na tarzana“. 🙂

2039 Kč

monetizace článku Historie bungee jumpingu

Bungee katapult: nechte se vystřelit do oblak

Nechte se vystřelit do 36m výšky, načež si vychutnejte adrenalinem nasáknutý volný pád. Před dopadem vás samozřejmě zachrání elastické lano. Pokud už máte klasický bungee jumping i Kienovu houpačku za sebou, nebo vás zkrátka nelákají, katapult je to pravé pro vás.

2345 Kč

Okomentovat