Čínské koření s česnekem, jarní cibulka, cibule, čerstvý zázvorový kořen, koriandr a sójová omáčka – to vše je součástí vietnamské kuchyně. Ovšem to, co dělá tuto asijskou gastronomii nejvýraznější, je přidávání dvou speciálních kořenících omáček, které se používají jak při vaření, tak jako dochucovadla na stůl. Jsou to Nước chấm a Nước mắm. Tyto dvě omáčky tvoří podstatu toho, co odděluje vietnamskou gastronomii od většiny ostatních východních kuchyní.

secrets-of-vietnamese-kitchen1

Nước mắm je tekutina, která je vyrobena z ryb, jako jsou makrely nebo ančovičky, kvašených v sudu. Téměř stejně důležitá je ve vietnamské kuchyni také Nước chấm. Každý kuchař může mít na tuto omáčku zvláštní recept. Přidává se do ní pálivé koření a základem je Nước mắm. Česnek, cibule, chilli papričky, pepř, kajenský pepř, cukr, citrusové šťávy, kokosový džus a ocet, to všechno může být součástí závěrečné ohnivé pálivé kombinace.

Obě tyto omáčky se používají jako přísady do mnoha pokrmů, podobně jako na západě sůl a pepř. Většinou, když přijdete do vietnamské restaurace, můžete si jich všimnout na stole. Pokud tam nebudou, můžete si o ně zažádat a obsluha vám je jistě bez problému donese. Znám lidi, kteří si jídlo bez těchto omáček snad už ani nedokážou představit. Dávají je do všeho.

192_resize-e1475601634102-555x223

Dalšími ingrediencemi, které najdeme v mnoha vietnamských jídlech, jsou kokos a citrónová tráva. Také pražené arašídy, drcené nebo sekané, přidají mnoha omáčkám zvláštní chuť. Ostatně, pokud jste si ve vietnamské restauraci už někdy dali Bun Bo Nam Bo, určitě jste v něm také pár arašídů měli.

U Vietnamců se ve velkém množství konzumují i čerstvé bylinky, a to v takovém množství, aby mohly být považovány za část denního příjmu zeleniny. Jsou součástí mnoha jídel. Například k Bun Cha dostanete ve Vietnamské restauraci většinou kopec zelí s bylinkami. Někde to trochu šidí a dostanete jen zelí. Možná proto, že si všimli, že Čechům bylinky moc nejedou.

192_resize-e1475601634102-555x223

BYLINKY

Bylinky se používají i jako koření v mnoha jídlech. Například lístky máty s čerstvým koriandrem doprovázejí hovězí maso, čerstvý kopr a zelená cibulka se často přidávají k rybám. Do polévky pho se zase přidávají fazolové výhonky, čerstvý koriandr, chilli a limetka. Čerstvý zázvor, citrónová tráva, česnek a cibule posypaná hnědým cukrem se přidávají do vykostěného kuřecího pokrmu.

Dalším běžným kořením ve vietnamské kuchyni jsou hřebíček, anýz, badyán, skořice, kardamon, sečuánský pepř, fenykl nebo semínka annatto.

192_resize-e1475601634102-555x223

Vietnamská gastronomie je velmi pestrá, plná vynikajících a zdravých jídel. Pokud byste se chtěli naučit vařit něco dobrého z vietnamské kuchyně, můžete vyzkoušet některý z kurzů asijské kuchyně a nebo výlet do Vietnamské tržnice v Praze Sapa, které nabízí náš zážitkový portál Stips.cz