facebook_pixel

Tržnice Sapa – Malá Hanoj není jen o obchodech

Marta Kratochvílová

Vietnam je nádherná země s bohatou historií a zajímavou kulturou. Ne každý si však může dovolit ji navštívit. Nemusí jít nutně o finanční stránku věci, ale i o zdraví či nedostatek času. Pokud je pro vás tedy návštěva této překrásné exotické země nedosažitelná, navštivte alespoň takzvanou malou Hanoj přímo v našem hlavním městě. Litovat určitě nebudete. V tržnici Sapa na vás dýchne skutečný Vietnam.

Ještě před pár lety byla tržnice Sapa považována za místo obchodu s nepříliš kvalitním zbožím a nevábné ghetto. Nyní je ale všechno jinak. V dnešních dnech se jedná o prostor, kde si můžete dát třeba vynikající vietnamské jídlo a při pohledu z okna podlehnout dojmu, že se nacházíte přímo v Hanoji.

obrázek tržnice sapa z článku Tržnice Sapa

Tržnice Sapa není jen působištěm stánkařů

Neberte raději označení „tržnice Sapa“ doslovně. Zbytečně by si pak někteří z vás mohli nechat ujít skvělý zážitek. Hned vysvětlíme proč. Tržnice Sapa (pro lepší orientaci budeme toto označení používat i nadále) je totiž takový jiný, malý svět. Areál se rozkládá na ploše více než 250 000 metrů čtverečních a nenaleznete zde pouze obchody (jichž je kolem 800) a širokou nabídku rozmanitého zboží, ale i školku, školu, buddhistický chrám, jazykové centrum, školu bojových umění, lékaře, redakce vietnamských časopisů, právníky, pojišťovny, kulturní sály a restaurace a bistra. V areálu tržnice Sapa pracuje více jak 1000 lidí! Představa, že se jedná jen o řadu stánků s oblečením, zeleninou nebo čímkoli jiným, je tedy mylná.

Tržnice Sapa je ideální místo pro seznámení se s vietnamskou kulturou a ochutnání vietnamské kuchyně. Říká se, že nikde nenajdete lepší závitky Bun Cha nebo Pho než právě v Sapě. Kromě těchto slavných pokrmů tam však naleznete i mnoho dalších specialit, které jinde jen tak neochutnáte.

obrázek z článku Tržnice Sapa

Pokud vás vietnamská kuchyně osloví a budete si chtít své nově oblíbené jídlo uvařit i doma, v tržnici Sapa seženete veškeré potřebné suroviny! Koření, mořské plody, exotické ovoce i zelenina, nic z toho není problém. Vše čerstvé a chutné.

Tržnice Sapa není jen o Vietnamu

Nejedná se striktně jen o vietnamskou tržnici, takže na místě naleznete i několik obchůdků či restaurací, nabízejících zboží a jídla z dalších asijských zemí. Jen několika kroky se přemístíte z Vietnamu do Číny, prostřednictvím obchůdků s čínským zbožím a čínských restaurací, nebo do Koreje, pomocí obchodů s korejskými potravinami a korejskou kosmetikou. Většinu „obyvatel“ tržnice Sapa však stále tvoří Vietnamci. Přezdívka malá Hanoj tudíž na své oblíbenosti jen tak neztratí.

Když se podíváme na četné obchůdky, tvořící podstatnou část tržnice Sapa, najdeme na místě téměř vše. Oblečení, šperky, potraviny, drogerii, domácí potřeby, hračky, karnevalové a party zboží. Velkobchod i malobchod. Nejen pro vietnamské ženy je na místě připraveno několik butiků s tradičním vietnamským krojem Ao Dai.

obrázek z článku Tržnice Sapa

Tržnice Sapa nabízí i mnoho služeb. Od manikúry, kadeřnictví, reklamních agentur, finančních služeb, školky až po cestovní kancelář. Jak jsme již zmiňovali, k vidění i k navštívení je na místě buddhistický chrám, o který se pečlivě stará pravý buddhistický mnich. Věděli jste, že buddhismus je nejrozšířenější náboženství ve Vietnamu?

obrázek z článku Tržnice Sapa

Návštěva tržnice Sapa přináší víc než nákupy

Z návštěvy tržnice Sapa pro vás neplyne jen vidina nákupů rozmanitého zboží a služeb ve velkých prodejních halách a krámcích nebo ochutnávání specialit pouličních prodejců. Navštívíte zároveň i místo konání mnoha zajímavých kulturních akcí, týkající se většinou kultury vietnamské. Vietnamci v zařízeních, nacházejících se v tržnici Sapa, také ve velkém slaví narozeniny nebo pořádají své bohaté svatební hostiny. K tomu obvykle slouží velké sály v restauracích Dong Do nebo Hoang Thanh.

Pokud máte raději, když vám někdo připraví program, vede vás a nechcete po tržnici Sapa jen bezcílně bloudit, doporučujeme prohlédnout si nabídku zážitku SapaTrip v našem katalogu na Stips.cz. Projekt SapaTrip založili Mai Ngoc MinhNguyen Manh Tung s cílem přiblížit vietnamskou kulturu širší veřejnosti. Průvodci vás systematicky provedou po celém areálu, ukáží vám nejzajímavější místa a možnosti, tudíž si nebudete muset lámat hlavu, kam jít nejdřív a obávat se, že přijdete o něco pozoruhodného.

obrázek z článku Tržnice Sapa

Je asi jasné, že pro návštěvu tržnice Sapa jsou ideální jarní a letní měsíce. Můžete si tak v klidu projít a prohlédnout vše, co vás zaujme, aniž by vás vyháněl chlad či sníh. Pro pouhou návštěvu restaurace vás samozřejmě roční období ani počasí nijak nelimitují.

Je asi jasné, že pro návštěvu tržnice Sapa jsou ideální jarní a letní měsíce. Můžete si tak v klidu projít a prohlédnout vše, co vás zaujme, aniž by vás vyháněl chlad či sníh. Pro pouhou návštěvu restaurace vás samozřejmě roční období ani počasí nijak nelimitují.

A po dobrém vietnamském jídle a sblížení se s vietnamskou kulturou možná budete chtít zkoušet něco nového i nadále. Na Stips.cz určitě něco vyberete:

monetizace k článku tržnice sapa

Kurz landkitingu

Poznejte sílu větru. Landkiting je velmi oblíbený nový sport, který vám přinese hromadu zábavy. Instruktoři jsou uvolnění lidé, kteří vám vše v klidu vysvětlí a pomohou vám užít si jízdu naplno!

1790 Kč

let balonem

Vyhlídkový let balonem

Zakuste pocity, jaké pociťovali první vzduchoplavci! Budete si užívat let a o nic se nestarat, takže vám nic neunikne a vychutnáte si každou vteřinu.

2980 Kč

monetizace pod článkem Sapa tržnice

Prohlídka strašidelného domu v Praze 

Nebojte se bát! Máte rádi horrory nebo chcete jen otestovat svoji odvahu? Pak se ponořte do temnot, v nichž se potulují nadpřirozené bytosti a krvežíznivé stvůry. Hned po vstupu zapomenete, že jsou kolem vás jen herci v maskách.

1190 Kč

One Comment

  • Milan Trávnička

    Super článek, jsem byl v tržnici a můžu jenom doporučit, zatím jsem zkusil jenom Pho Bo, ale chtěl bych zkusit i něco jiného. Kolik stojí Sapa s průvodcem pro jednu osobu?

Okomentovat