Baristické kurzy se stávají stále populárnějšími mezi milovníky kávy a profesionálními baristy. Tyto kurzy nabízejí možnost naučit se nejen základům přípravy kvalitní kávy, ale také pokročilým technikám jako je například umění latte artu. V tomto článku si přiblížíme, jaké jsou baristické kurzy a jak probíhají.

Co je to baristický kurz?

Baristický kurz je vzdělávací program zaměřený na školení a rozvoj dovedností v oblasti přípravy kávy. Kurzy jsou navrženy tak, aby pomohly účastníkům získat hlubší porozumění procesu přípravy kávy, zlepšit techniky extrakce, naučit se ovládat espressový přístroj a prezentovat kávu s elegancí a uměleckým zjevem.

Základní baristické kurzy

Většina baristických kurzů začíná s učením základních dovedností. Účastníci se seznámí s různými druhy kávových zrn, procesem pražení a mletí kávy, a také se seznámí s extrakčními metodami. Dále se naučí správně nastavit a ovládat espressový přístroj, základní techniky mléčné pěny a latte artu.

Pokročilé baristické kurzy

Pro ty, kteří se chtějí stát zkušenými baristy, existují také pokročilé baristické kurzy. Tyto kurzy se zaměřují na prohloubení znalostí a dovedností získaných v základním kurzu. Účastníci se naučí pokročilé techniky extrakce, kávovou degustaci, řízení kvality kávy a zdokonalování latte artu. Tito baristé se často stávají odborníky na kávu a mají možnost pracovat v kavárnách nebo dokonce založit vlastní podnik.

Praktická část kurzu

Baristické kurzy obvykle zahrnují jak teoretickou, tak praktickou část. Účastníci budou mít možnost se přímo zapojit do přípravy kávy a cvičit své dovednosti za asistence zkušeného instruktora. Praktická část kurzu zahrnuje trénink v ovládání espressového přístroje, mletí kávy, přípravě různých druhů nápojů a zdokonalování latte artu. Účastníci se také seznámí s technikami servírování kávy a komunikací s zákazníky.

Certifikace a kariérní příležitosti

Po úspěšném absolvování baristického kurzu mohou účastníci získat certifikát, který potvrzuje jejich dovednosti a znalosti v oblasti přípravy kávy. Tato certifikace může být velmi užitečná při hledání zaměstnání v kavárně, hotelu nebo restauraci. Kvalifikovaní baristé mají také možnost pracovat na volné noze jako nezávislí profesionálové a otevřít vlastní kavárnu nebo obchod zaměřený na kávu.


Baristické kurzy jsou skvělým způsobem, jak se naučit umění přípravy kvalitní kávy a rozvíjet své dovednosti v oblasti baristického umění. Bez ohledu na to, zda jste začátečníkem nebo chcete zdokonalit své profesionální dovednosti, jsou baristické kurzy ideálním pomocníkem jak dosáhnout svých cílů.

Přihlášení se na baristický kurz je skvělým krokem směrem k možnosti kariérního růstu v této oblasti, ve vášni pro přípravy tohoto dokonalého nápoje jménem káva. Máme tip, jak můžete váš sen zrealizovat v jedním z těchto baristických kurzů. Na zdraví!