Krásné slunečné léto, voda, dlouhé noci a nezapomenutelné zážitky. Přesně takové vzpomínky můžete získat vyzkoušením některého z extrémních vodních sportů. Je to zábava, pořádný adrenalin a prožití neskutečného. Zároveň vhodné i pro nezkušené začátečníky, nadšence, ale i milovníky adrenalinových sportů. Tak už víte, který z vodních sportů si vyberete?
V článku si přiblížíme tyto adrenalinové vodní sporty:
- Flyboarding
- Jetpack
- Windwurfing
- Wakesurfing
- Jetsurfing
Flyboarding
Flyboard je vcelku nová věc, která je schopná poskytnout nezapomenutelný zážitek, schopnosti superhrdiny, i pořádnou dávku adrenalinu. Pro lepší představu o (ne příliš dlouhé) historii tohoto vynálezu se vrátíme do roku 2019, kdy jej zkonstruoval francouzský závodník Franky Zapata, který na něm zároveň ještě v tomtéž roce přeletěl kanál La Manche. Překonat 35kilometrovou vzdálenost kanálu mu trvalo krásných 22 minut a dosáhl při tom nejvyšší rychlosti 177 km/h.
A nyní k o něco praktičtějším informacím, a sice – jak že flyboardování vypadá?
Při tomto vodním sportu si nasadíte boty, respektive tedy celý flyboard, jenž vám právě díky vyšším botám bude držet. Tyto boty neboli flyboard, je poháněn proudem vody, jenž se k boardu dostane skrze dlouhé hadice, a pod nohami se rozdělí do dvou trysek. Celý board je napojen na vodní skútr, ten je ovládán zkušeným instruktorem. Instruktor přidává či případně ubírá plyn, přičemž vás po celou dobu sleduje. Vy se soustředíte především na získání vlastní stability, jistoty, a lepší kontroly nad ovládáním pohybů.
A jaké pohyby se dají při takovém extrémním vodním sportu dělat? Vlastně cokoli si usmyslíte. Chtěli byste si na vlastní kůži vyzkoušet jaké to je létat? Skvělé! Potopit se rychle pod hladinu a plavat jako delfín? Ještě lepší! Anebo si splnit své sny z kin či dětských let a jednoduše poznat, jaké by to asi bylo pohybovat se jako superhrdina? No proč ne, spojíte to se slunečním letním dnem, a máte zážitek na dobrých pár let.
Přibližně 30 minut na flyboardu s potřebnou instruktáží vychází obvykle na cenu 2 000 Kč. Zvládnou jej i začátečnici, není potřeba mít předchozí zkušenosti. Před botami si nasadíte ještě neopren, vestu a přilbu, tuto výbavu vám na místě zapůjčí.
Na videu uvidíte různé kousky, které s flyboardem budete moci vyzkoušet:
Jetpack
Nástroj jménem Jetpack můžete nejspíš znát jako mladšího brášku Flyboardu. Pochází taky z Francie, taky s ním můžete létat, také je hadicí napojený na vodní skútr, ovládaný instruktorem, má 2 trysky a vlastně všechno je téměř stejné až na ten hlavní rozdíl – nemáte jej uchycený na nohou pomocí bot jako board, ale máte jej na zádech. Vypadáte tedy přesně tak, jako kdybyste měli raketový batoh a chystali se předvést pár nadlidských manévrů.
Byť se samotné létání i ovládání Jetpacku může zdát na první pohled náročné, ve skutečnosti to není žádná věda. Ani zde nepotřebujete předchozí zkušenosti ani nabušenou fyzičku. Od instruktorů dostanete potřebné školení, vysvětlí vám rovněž, co dělat, jak se ve vzduchu chovat, jak Jetpack řídit, a pak vám to určitě půjde už jako po másle. Nejdůležitější je chytit stabilitu, udržovat rovnováhu a dobře koordinovat své pohyby. Potom můžete letět do nekonečna a ještě dál.
Necelých 30 minut pro jednu osobu vychází v rozmezí 1800 až 2500 Kč.
Jak Jetpack vypadá, drží, a co se s ním dá provádět je ke shlédnutí ve videu níže:
Windsurfing
Windsurfing je pro změnu vodní sport, při němž se spoléháte pouze vítr, hladinu, a sebe sama. Na rozdíl od předchozích dvou zmiňovaných sportů vám nikdo nebude ovládat proud, nebudete na nic napojení, ale o to větší zážitek si můžete odnést. Název i sport samotný vznikl volným spojením surfingu a jachtingu, tedy surfu (prkna) a plachetnice. Stěžeň plachty je však k surfu připojena ohebným kloubem, nikoli na pevno. Díky tomu je možné s plachtou libovolně a flexibilně manipulovat podle potřeby.
V Česku si můžete za tímto vodním sportem vyrazit například na přehradu Nové Mlýny, tedy na Pálavu, či například na nádrž Slezská Harta, nebo na jezero Matylda poblíž města Most.
Windsurfing může probíhat formou menších kurzů, obvykle třeba víkendových, kdy se každý den vyučuje 4 až 5 hodin, jste rozděleni do skupin podle úrovně, pod dohledem zkušených instruktorů a se zapůjčením kompletního vybavení.
Jak probíhají kurzy windsurfingu na Jižní Moravě pod Pálavou můžete mrknout zde:
Wakesurfing
Díky Wakesurfu se téměř dokonale přiblížíte kouzlu klasického surfingu, akorát s tou výhodou, že si můžete v klidu vychutnávat nerušenou jízdu na prakticky nekonečné vlně. Princip tohoto vodního sportu spočívá v tom, že stojíte na vodním surfu, zatímco před vámi jede loď, nejlépe profesionální, určena přímo k tomuto, a vytváří vám tzv. nekonečnou vlnu, na níž si vy jen zdokonalujete svou surfařskou dovednost. Nemusíte se rukama tahat za lano, ani se nijak namáhavě rozjíždět, jednoduše chytáte svou stálou vlnu. Běžná rychlost pohybu je mezi 15 až 20 km/h, vodní sport je vhodný pro každého, a s troškou tréninku jste po nějaké chvíli schopni na prkně zkoušet nové triky. Nebo si můžete užít klidnou jízdu a kochat se krajinou, určitě se bude na co dívat.
Hodinová sazba wakesurfingu se pohybuje kolem 4000 Kč, včetně zapůjčení veškerého vybavení.
Jak wakesurfují profesionálové mrkněte tady:
Jetsurfing
Do třetice si zde ještě zmíníme adrenalinový vodní sport opět na surfu – jetsurfing. Při něm nejste pro změnu závislý ani na větru, ani na vlnách, ale máte vlastní pohon! Prkno je vybavené svým vlastním spalovacím motorem, do pohybu vás přivede pomocí trysek, a sám si jej ovládáte ovladačem, který máte po celou dobu v ruce. Obvykle může jetsurf dosáhnout rychlosti až 60 km/h, a jeho vznik má na svědomí dokonce český, konkrétně brněnský, konstruktér.
Akce probíhá tak, že nejdříve dostanete školení na souši, je vám půjčena výbava, pokud nemáte vlastní (neopren, helma, jetsurf), a začíná jízda. Jako u většiny těchto vodních sportů jde o stabilitu a koordinaci těla, není to však nijak zapeklitá věc, a pokud umíte jezdit na jakémkoli jiném prkně, velmi pravděpodobně si brzy osvojíte i toto. Dominantní výhodou je zde možnost rychlé jízdy a vlastní ovládání.
Jízdy se pořádají hodinové či třeba i 3hodinové, cena za 1 hodinu se pohybuje kolem 4000 Kč. Mladší osoby potřebují doprovod a váhový limit je 120 kg.
Detailnější provedení jetsurfem můžete vidět zde:
Přemýšlíte kam z vodních sportů dál? Co třeba vyzkoušet adrenalin ve vzduchu při akrobatickém létání anebo vyrazit třeba na zážitkovou jízdu traktorem mezi vinicemi? Stačí kliknout! :)