facebook_pixel

Velikonoční speciál – Svatý týden

Renata Blažková

Velikonoce se nám kvapem blíží, proto se pojďme podívat na tradiční zvyklosti během Svatého týdne!

Velikonoce jsou v náboženské rovině vnímány jako oslava Zmrtvýchvstání Ježíše Krista – 3 dny po jeho ukřižování. Tyto svátky jsou křesťany považovány jako příslib naděje a vykoupení, stejně jako období půstu a duchovní očisty. Velikonoce tradičně připadají na neděli po prvním jarním úplňku.

 

Svatý/Pašijový/Velký týden začíná Květnou nedělí, která funguje jako příprava pro nadcházející velké svátky. Název je odvozen od květů zdobících kostely a připomínajícách palmové větve, kterými lid vítal Ježíše. Určitě si nezapomeňte natrhat „kočičky“ do vázy. Nezapomeňme rovněž zmínit počátek jara, který s sebou přináší nový život, krásu, energii a láskyplnost.

 

Modré/Žluté pondělí bylo symbolem pro všechny školáky, kterým tímto dnem začínaly prázdniny. Dnešní děti by jim rozhodně mohly závidět :).

 

Šedivé úterý je den úklidu před vrcholem Velikonoc. Hospodyňky vymetaly pavučiny a tmavé kouty domů. Nicméně pondělí a úterý nejsou v lidové slovesnosti tolik specifické jako nadcházející dny.

 

Popeleční/Škaredá středa získala své jméno od vymetání sazí z komína, které tradičně připadalo na tento den. Křesťané v tento den rovněž pálili „kočičky“ z Květné neděle loňského roku, který byl používán při bohoslužbě na Popeleční středu. Žehnání popelem doprovázela slova:“Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš!“ Škaredá středa je rovněž připomínkou fatální zrady Ježíše Jidášem, který zradil svého učitele za třicet stříbrných. V tento den byste se nikdy neměli „škaredit“, protože by vám to mohlo vydržet každou středu v roce.

 

Zelený čtvrtek – den, kdy zvony odlétají do Říma. Místo zvonění zvonů obcemi zněly řehtačky. Se zeleným čtvrtek je pojeno zelené jídlo – obvykle se podávala hrachová polévka a špenát s vejci. Tradičním pečivem jsou jidáše mazané máslem – po této pochutině budete chráněni před uštknutím hadů a žihadly vos. Musíte je ale sníst před východem slunce! Tento den byste se neměli s nikým hádat ani si půjčovat peníze – na oplátku se od vás budou hádky držet dál a peníze budou přicházet.

 

Velký pátek je připomínkou smrti Ježíše Krista na kříži. Je držen velmi přísný půst a i výzdoba kostelů byla chudá, stejně jako zpěv bez doprovodu varhan. Na Velký pátek se rovněž dějí zázraky – země se otevírá, aby odhalilla své poklady. Symbolem pátku je voda – ráno je nutné se omýt v potoce, vykropit chlév a omýt zvířata. Právě kvůli tomu by se nemělo hýbat se zemí (pracovat na poli) ani věšet prádlo.

 

Bílá sobota ukončuje dobu půstu a neslaví se svátosti v kostele. Velikonoční přípravy vrcholí. Bílila se stavení, vymetalo novým koštětem, hospodyně pekly mazance a beránky, chlapci pletli pomlázky, děvčata barvila vajíčka. V tento den bylo rovněž zvykem třást se stromy, aby  se probudily k životu.

 

Boží hod velikonoční – v noci ze soboty na neděli došlo ke Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kostely mají mnoho práce se svěcením velikonočních beránků, mazanců… V neděli celá rodina snědla vejce, které bylo uvařeno na Velký pátek společně s vrbovým a jasanovým proutkem. Kdyby z rodiny někdo zabloudil, vzpomene si na velikonoční vejce a vždycky najde cestu zpátky.

 

Velikonoční/Červené pondělí je nejoblíbenějším velikonočním dnem. Chlapci za úsvitu vycházejí na koledu, za  kterou dostanou od děvčat vajíčka. Vyšlehaná děvčata byla obdařena životodárnou silou proutí a omládla.

 

Pokud nevíte, co s přáteli na Velikonoce podniknout, zkuste paintball se scénářem! Zaručujeme, že není painball jako paintball!

Comments (3):

  • Anonym

    Skvělý článek, jsem ráda, že jsem si mohla všechno, co se s Velikonocemi pojí, tímto způsobem oživit :).

  • Renata Blažková

    Myslíme si, že s Velikonocemi se pojí nejvíce tradic a pověr 🙂 A ano, ani pro nás není Velikonoční pondělí nejoblíbenějším svátkem v roce – alespoň pro dámskou část kolektivu 🙂

  • Anonym

    Super článek! Je fajn si každý rok tyto „tradice“, pokud to tak můžu říct, obnovit. Já osobně si myslím, že je škoda, že už se to moc nedodržuje, ačkoli Velikonoční pondělí zrovna nemusím. 😀

Okomentovat