Lezení se v poslední době stává čím dál populárnějším, a tak není divu, že je o ferraty teď velký zájem. Ferrata je zajištěná cesta, obvykle v horském terénu nepřístupném pěším návštěvníkům. Je vybavena jistícím ocelovým lanem, železnými stupy a případně i dalšími pomůckami pro výstup, jako mohou být lávky, žebříky, čepy či řetězy a další. Tyto cesty vznikají proto, aby umožnili vstup do terénu i lidem, kteří nejsou úplně zkušení v horolezeckých výstupech, ale zároveň jsou schopni terén o takové obtížnost, právě se zajištěním, v pořádku zvládnout.

Dnes se podíváme na 4 alpské ferraty:

  • Rakousko – Salzkammergu
  • Itálie – Lago di Garda
  • Francie – La Grande Fistoire
  • Švýcarsko – Daubenhorn

Rakousko – Salzkammergu

V Rakousku najdete ferraty pod německým názvem Klettersteige, a že je jich opravdu hojné množství! Naši sousedi se mohou pyšnit více než 500 zajištěnými cestami – ferratami, což Rakousko právě díky počtu řadí mezi světovou špičku. Dnes jsme vybrali konkrétně jednu lokalitu, u města Hallstatt.

Salzkammergut, neboli Solná komora je jedním z nejvyhledávanějších míst nejen nadšenci do ferrat. Místo a jeho okolí je hojně navštěvováno turisty i kvůli městu Hallstatt, které spadá do kulturního dědictví UNESCO, a nabízí opravdu dechberoucí krásu. Pokud by vám tedy například nevyšlo počasí na ferraty, nebo hledáte lokalitu, kde toho zažijete více, Solzkammergutu rozhodně nebudete litovat. Kromě samotného města a přilehlé přírody můžete navštívit i samotné solné doly (Salzwelten), nebo pro větší odpočinek například termální lázněBad Ischlu. Teď už ale k tomu nejdůležitějšímu, a tedy k samotným ferratám! Lokalita je pro lezce skvělá i tím, že nabízí celou škálu obtížností, cest je zde přibližně 20, a najdete jak ty nejlehčí (A), tak ty nejtěžší (E).

  • Pokud jste se vydali na ferraty poprvé, nebo se chcete na začátek cvičně rozhýbat, nepřeceňujte své síly a vyrazte do Obertraunu, kde je stezka méně obtížná, s označením B/C, a zabere vám zhruba půl hodinky.
  • Zlatou střední cestou, která nabízí klidný průchod, jenž si určitě užijete, plno výhledů a odpočinková místa je ferrata Drachenwand.
  • Těžší ferratou je Echernwand, s označením D, některé obtížnější úseky se sice dají obejít snadnější cestou, obecně se však doporučuje už zkušeným lezcům. Odhadovaná doba pro stezku je 90 minut, nabízí výhledy na jezero i Hallstatt, a doporučuje se vyrazit na ni spíše odpoledne, jelikož je velmi slunečná. V roce 2018 a 2019 byla ferrata kvůli lesnímu požáru uzavřena.

Itálie – Lago di Garda

Ferraty u Lago di Garda bývají popisovány jako hravé, plné úžasných výhledů, a chvilkami, zejména v teplém počasí, trošku vyčerpávající. Oblast Lago di Garda je však podobně jako Hallstatt krásnou krajinou, a výlet sem si můžete vedle ferrat spojit s mnoha dalšími aktivitami. Cest se zde nachází zase hned několik, tak se pojďme na pár z nich podívat blíže.

  • Ferrata dell’Amicizia – zřejmě nejznámější a velmi populární cesta u tohoto jezera, jejíž doménou jsou nekonečné žebříky. Právě kvůli dlouhým žebříkům, na nichž se stoupá prudce vzhůru, je lepší absolvovat cestu v chladnějším počasí, a mít s sebou dostatek tekutin. Na přímém sluníčku a pro méně fyzicky zdatné jedince může být tato cesta po chvíli. vcelku nepříjemným oříškem. Jinak však nabízí několik odpočinkových míst, výhledy, a (nejen) žebříky jsou skvěle fotogenické. Obtížnost je B/C, časově počítejte kolem 3 hodin.
  • Ferrata Maria Foletti – lehčí stezka s obtížností B, vedoucími starými tunely z první světové války. Kromě těchto jeskynních systémů naleznete i zajištěné zákopy, a pod i nad zemským povrchem si užijete klidnou, avšak velmi záživnou, scénickou, a hravou cestu.

Video z ferraty dell’Amicizia i se záběry z dronu, z nichž se vám může zamotat hlava, uvidíte tady:

Francie – La Grande Fistoire

Via Ferrata de La Grande Fistoire je proslulá svým dlouhým lanovým mostem, mosty však obsahuje dokonce 2 – Alpský a Nepálský. Způsoby zajištění jsou tady dobře propracované, hravé a pořádné, díky čemuž se právě tato ferrata řadí mezi ty nejvelkolepější nejen ve Francii, ale v celé Evropě. Kromě mostu při cestě narazíte i na ve videích hodně sdílenou lanovku, respektive tedy tandemovou kladku, která vám umožní 550 metrů dlouhý sjezd. Díky všem těmto prvkům je přechod francouzské ferraty nezapomenutelným zážitkem. Přístup na ferratu by měl být zpoplatněn (částka mezi 6 až 10 €), v místním stánku dostanete i letáček s mapkou a dalšími instrukcemi. Vesnička Le Caire spadá pod Provensálské Alpy, a kromě ferraty nabízí i mnoho adrenalinových zážitků, jako skydiving, parachuting, paragliding, vyhlídkové lety a další. Pokud chcete vyrazit na dovolenou plnou adrenalinu, máte skvělý tip!

Video přímo z ferraty zde:

Švýcarsko – Daubenhorn

Via ferrata Daubenhorn, či v Česku známá jako ferrata pod Daubenhornem je nejdelší švýcarskou ferratou. Připravených je pro vás přibližně 6 hodin lezení na délce cca 2 kilometrů, a stoupání do 3 000 metrů až k vrcholu Daubenhorn. Stezka je náročnosti D, obsahuje i jednu variantu E, a je určena skutečně pro zkušené jedince. Vzhledem k délce cesty je potřeba být připraven nejen fyzicky, ale i psychicky. Po pokoření však budete mít nepochybně úžasný pocit ze zdolání takového masivu. Přeci jen, jedná se o nejdelší zajištěnou cestu ve Švýcarsku, což místu oprávněně dodává jeho proslulost. Kromě této nejdelší zajištěné cesty se tu nachází ještě několik málo dalších cest, a opět, abychom si i zde zmínili něco jiného než pouze ferraty… Lokalita díky horám nabízí samozřejmě nejen ferraty, ale i různé další procházkové trasy a promenády. Dále ve Wallisu můžete objevit léčivé prameny lázeňského městečka Leukerbald, v nichž si můžete dopřát relax právě třeba po ferratách.

Video tady:

Podívejte se i kam na ferraty vyrazit u nás v Česku! Článek o 3 nejlepších cestách naleznete tady. Nebo kromě ferrat můžete vyzkoušet třeba jízdu na koni, tady máme sepsány kurzy, kde vás naučí jezdit jako profíky.