Lezení se v poslední době stává stále populárnějším a není divu, že roste zájem o ferraty. Ferrata představuje zajištěnou cestu v horském terénu, který není běžně přístupný pěším návštěvníkům. Je vybavena ocelovým jistícím lanem, železnými stupky a dalšími pomůckami, jako jsou lávky, žebříky, čepy nebo řetězy. Tyto trasy jsou navrženy tak, aby umožnily přístup do terénu i méně zkušeným horolezcům, kteří se sice chytře zajišťují, ale zároveň zvládnou terén odpovídající jejich schopnostem.

Dnes se podíváme na 4 alpské ferraty:

  • Rakousko – Salzkammergu
  • Itálie – Lago di Garda
  • Francie – La Grande Fistoire
  • Švýcarsko – Daubenhorn

Rakousko – Salzkammergu

V Rakousku jsou ferraty označovány jako "Klettersteige" a najdeme jich tam opravdu mnoho. Rakousko se může pyšnit více než 500 zajištěnými cestami, což ho řadí mezi světovou špičku. Dnes se zaměříme na lokalitu u města Hallstatt.

Salzkammergut, známý také jako Solná komora, patří mezi nejvyhledávanější místa nejen pro nadšence ferrat. Toto místo a jeho okolí přitahuje mnoho turistů, zejména kvůli kulturnímu dědictví UNESCO a krásám města Hallstatt. Navíc můžete navštívit solné doly (Salzwelten) a termální lázně v Bad Ischlu. Teď se ale pojďme podívat na samotné ferraty! Tato lokalita je ideální pro lezce díky široké škále obtížností; najdete zde cesty od nejlehčích (A) po nejtěžší (E).

  • Pokud jste se vydali na ferraty poprvé, nebo se chcete na začátek cvičně rozhýbat, nepřeceňujte své síly a vyrazte do Obertraunu, kde je stezka méně obtížná, s označením B/C, a zabere vám zhruba půl hodinky.
  • Zlatou střední cestou, která nabízí klidný průchod, jenž si určitě užijete, plno výhledů a odpočinková místa je ferrata Drachenwand.
  • Těžší ferratou je Echernwand, s označením D, některé obtížnější úseky se sice dají obejít snadnější cestou, obecně se však doporučuje už zkušeným lezcům. Odhadovaná doba pro stezku je 90 minut, nabízí výhledy na jezero i Hallstatt, a doporučuje se vyrazit na ni spíše odpoledne, jelikož je velmi slunečná. V roce 2018 a 2019 byla ferrata kvůli lesnímu požáru uzavřena.

Itálie – Lago di Garda

Ferraty u Lago di Garda jsou popsány jako hravé s úžasnými výhledy, ale mohou být v teplém počasí trochu vyčerpávající. Oblast Lago di Garda, stejně jako Hallstatt, nabízí krásnou krajinu a mnoho dalších aktivit kromě ferrat. V oblasti najdete několik tras, pojďme se na ně podívat blíže.

  • Ferrata dell’Amicizia je nejznámější a velmi populární cesta u tohoto jezera, s mnoha žebříky. Kvůli jejich délce je lepší vyrazit na tuto trasu v chladnějším počasí s dostatečným množstvím tekutin. I když může být cesta na přímém slunci nepříjemná, nabízí několik odpočinkových míst a úžasné výhledy. Obtížnost je B/C a na trasu počítejte s cca 3 hodinami.
  • Ferrata Maria Foletti je lehčí stezka s obtížností B, která vede starými tunely z první světové války. Kromě těchto jeskynních systémů najdete také zajištěné zákopy a klidnou a scénickou cestu jak pod, tak nad zemským povrchem.

Video z ferraty dell’Amicizia i se záběry z dronu, z nichž se vám může zamotat hlava, uvidíte tady:

Francie – La Grande Fistoire

Via Ferrata de La Grande Fistoire je proslulá svým dlouhým lanovým mostem, který obsahuje dokonce dva – Alpský a Nepálský. Způsoby zajištění jsou dobře promyšlené a díky nim je tato ferrata považována za jednu z nejvelkolepějších nejen ve Francii, ale i v celé Evropě. Kromě mostu narazíte také na lanovku, která vám umožní 550 metrů dlouhý sjezd. Přístup na ferratu je zpoplatněn (6–10 €) a v místním stánku dostanete letáček s mapou a dalšími instrukcemi. Vesnice Le Caire se nachází v Provensálských Alpách a kromě ferrat nabízí také mnoho adrenalinových zážitků jako skydiving, parachuting, paragliding a vyhlídkové lety.

Video přímo z ferraty zde:

Švýcarsko – Daubenhorn

Via ferrata Daubenhorn, známá také jako ferrata pod Daubenhornem, je nejdelší švýcarskou ferratou. Na vás čeká přibližně 6 hodin lezení na délce asi 2 kilometrů a stoupání až do výšky 3 000 metrů k vrcholu Daubenhorn. Tato trasa má obtížnost D s variantou E a je určena pouze pro zkušené lezce. S ohledem na délku trasy je důležité být dobře fyzicky a psychicky připraven. Po dokončení výstupu vás jistě čeká úžasný pocit ze zdolání takového masivu. Jedná se o nejdelší zajištěnou cestu ve Švýcarsku, která dává této lokalitě oprávněné renomé. Kromě této trasy najdete v oblasti také několik dalších ferrat.

Video tady:

Podívejte se i kam na ferraty vyrazit u nás v Česku! Článek o 3 nejlepších cestách naleznete tady. Nebo kromě ferrat můžete vyzkoušet třeba jízdu na koni, tady máme sepsány kurzy, kde vás naučí jezdit jako profíky.