facebook_pixel

Bungee jumping – novozélandský a americký způsob

Jana Prascakova

Mezi přirozenosti lidstva vždy patřilo objevování nových věcí a posouvání svých limitů. Ať už se jednalo o prozkoumávání nových zeměpisných končin, ochutnávání nových pokrmů, nebo vynalézání adrenalinových sportů. Jedním takovým sportem, ve kterém se lidské limity posouvají skutečně až za pomyslné hranice běžného, je bungee jumping, aneb seskok z výšky, při kterém jste připevněni na pružném laně a volným pádem si to míříte z výšky cca 60m do hlubokého neznáma.

BUNGEE JUMPING – NOVOZÉLANDSKÝ A AMERICKÝ ZPŮSOBO historii tohoto adrenalinového sportu, bezpečnosti a typech seskoků už jsme pojednávali v předešlých článcích. Nyní bychom chtěli krátce představit dva nejrozšířenější způsoby seskoků, pocházející z kolébek bungee jumpingu – způsob novozélandský a americký.

Dle Wikipedie americký způsob využívá dvojího zabezpečení a delšího volného pádu, zatímco novozélandský způsob je extrémnější, jelikož využívá pouze jednoduchého zabezpečení a skok je o hodně pohodlnější než americký.

Při americkém způsobu se využívají takzvané mill-cords, což je elastický materiál využívaný americkým námořnictvem na letadlových lodích při brzdění letadla. Jeho pružnost je pouze okolo 180 %, tzn. že se protáhne o 80 %. Příklad: při seskoku z 50 metrů a délce elastického materiálu okolo 20 metrů, trvá volný pád celých 20 metrů a při maximálním zatížení se dostanete do hloubky okolo 36 metrů.

Naopak novozélandský způsob využívá elastičtějšího materiálu. Při seskoku z 50 metrů se totiž využívá bungee lano dlouhé pouze 12 metrů. Proto volný pád trvá pouze 12 metrů, ale brzdění je daleko pohodlnější, jelikož průtažnost tohoto materiálu je okolo 350 %, což znamená, že se protáhne o 250 % a vy se tak při maximálním zatížení dostanete o 6 metrů níže, tedy do hloubky 42 metrů.

V České republice se Bungee Jumping provozuje na více místech, např. z mostu u Chomutova přes řeku Hačku, z výšky 62 metrů, což je nejvyšší most v České republice, kde se Bungee Jumping v závislosti od počasí skáče od začátku května až do konce října.

Okomentovat