facebook_pixel

Na svatého Valentýna navazuje White Day a Black Day! V jakých zemích ho slaví a proč?

Marta Kratochvílová

Všichni známe svátek Svatého Valentýna, který se slaví 14. února. Je to den zamilovaných, který se postupně začal slavit po celém světě. K nám přišel ze západu. Nicméně, ne všude se slaví stejně jako u nás. Je důležité také neopomenout White Day (Bílý den), který se slaví měsíc po svatém Valentýnu, a to 14. března. Slaví ho především v Japonsku a Jižní Koreji.

Na den svatého Valentýna dávají ženy svému milému honmei-choco (čokoláda lásky). Honmei-choco bývá většinou kvalitnější a dražší než giri-choco (čokoláda zdvořilosti), kterou ženy dávají spíše mužským spolupracovníkům, mužským kamarádům a jiným, s kterými nemá žena milostný vztah. Tomo-choco (čokoláda přátelství) může dát žena svým přátelům.

Zdá se vám to? Ne ne, v Japonsku se Valentýn opravdu točí kolem obdarovávání mužů. Kdežto White Day je určen pro ženy. Muž, který na den svatého Valentýna dostal honmei-choco nebo giri-choco, může ženě gesto oplatit během White Day. Tradičními dárky jsou sušenky, marshmallows, bílá čokoláda, bílé spodní prádlo nebo šperky. Dárky si nemusí dávat jen páry, ale i přátelé.

Původně se White Day říkalo Marshmallow Day. Ano, ženy dostávali marshmallows. Později se ale marshmallows změnilo na čokoládu. Ta je sice víc hnědá, než bílá, ale Bílý Den se tomuto svátku říká stále. Vlastně se na White Day stala velmi populární bílá čokoláda.

White Day se slaví i v Jižní Koreji, ale většinou jen mezi zamilovanými. Jižní Korea také slaví Black Day (Černý den). Ten přichází na řadu 14. dubna. Černá barva je většinou symbolem smrti. Black Day slaví tedy ti, kteří na den svatého Valentýna nebo na White Day nedostali žádný dárek. Tento den pohřbí své strasti miskou nudlí s černou fazolovou omáčkou jajangmyeon.

Velmi známý je i Pepero Day, který Korejci slaví 11. listopadu. Mladé páry si během něj navzájem dají Pepero tyčinky. Slaví se 11.11., potože toto datum se podobá tyčinkám Pepero, samé jedničky.

Okomentovat