Všichni známe svátek Svatého Valentýna, který se slaví 14. února. Je to den zamilovaných, který se postupně začal slavit po celém světě. K nám přišel ze západu. Nicméně, ne všude se slaví stejně jako u nás. Je důležité také neopomenout White Day (Bílý den), který se slaví měsíc po svatém Valentýnu, a to 14. března. Tyto dny se slaví v Jižní Koreji a některých dalších zemích v Asii a jsou součástí tamního svátečního kalendáře.

White Day se slaví 14. března a je to den, kdy muži darovali ženám, které jim darovaly dárek na svátek svatého Valentýna, dárek v podobě cukrovinek, květin nebo jiných dárků. Tento den je spojen s tradicí dávání zpět a poděkování za dárek, který byl na svátek svatého Valentýna dán. Pro zajímavost na den svatého Valentýna dávají ženy svému milému honmei-choco (čokoláda lásky). Honmei-choco bývá většinou kvalitnější a dražší než giri-choco (čokoláda zdvořilosti), kterou ženy dávají spíše mužským spolupracovníkům, mužským kamarádům a jiným, s kterými nemá žena milostný vztah. Tomo-choco (čokoláda přátelství) může dát žena svým přátelům.

Jižní Korea také slaví Black Day (Černý den). Ten přichází na řadu 14. dubna. Černá barva je většinou symbolem smrti. Black Day slaví tedy ti, kteří na den svatého Valentýna nebo na White Day nedostali žádný dárek. Tento den pohřbí své strasti miskou nudlí s černou fazolovou omáčkou jajangmyeon. Tento den je spojen s tradicí smutku a samoty.

Oba dny, White Day a Black Day, jsou důležité součástí kultury v Jižní Koreji a jiných zemích v Asii a představují zajímavý přístup k oslavě lásky a vztahů. Tyto dny ukazují, jak mohou být svátky jako svatý Valentýn rozvinuty a upraveny tak, aby odpovídaly specifickým kulturním tradicím a zvyklostem.

Máme pro vás taky přípravný články: Kdo byl svatý Valentýn? Co dělat na Valentýna? Tipy na dárky k Valentýnu, Dávná historie Čechy zapomenutého svátku a 14 způsobu, jak být na Valentýna v pohodě sám.