Vybrali jsme pro Vás 5 pražských vináren, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, pokud už jste milovník vína nebo si pouze příležitostně dáte sklenku. Tato místa spojuje nejen nabídka výborných vín, krásný interiér, výborné pochutiny ale také srdcaři, kteří jsou znalci ve svých oborech a mohou Vám o svých vínech vyprávět do aleluja. Možná je to vínem, ale tato místa prostě přitahují skvělé lidi. I když jsou si tyto vinárny podobné přesto je každá jiný, má svou unikátní atmosféru a charakter. Pojďme se na ně společně podívat.

Bokovka

Může se stát, že několikrát projdete kolem nenápadného vchodu do vnitrobloku v Dlouhé ulici a ani si nevšimnete, jaká perla pro milovníky vína se tu nachází. V tomto otlučeném vnitrobloku se skrývá krásná alternativní vinárna Bokovka. Bokovku založilo pět kamarádů, které kromě přátelství spojovala i láska k dobrým vínům a je perfektním místem, kde si po práci vychutnat sklenku výborných vín z celého světa a dát si k ní něco dobrého na zub nebo sem jen tak zabloudit při toulkách Starým Městem.

Výběr vín v Bokovce diriguje someliér Roman Novotný (someliér z cenami ověnčené „michelinské“ restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise) a často se tu pořádají i tematické degustace vín. Bokovka rozhodně stojí za Vaši návštěvu.

Dlouhá 37, Praha 1 mapa

Veltlín

Krásné prostředí, příjemná obsluha a pečlivě vybraná nabídka přírodních vín. Vinný bar Veltlín je autentická vinárna v pražském Karlíně, kde objevíte vína, jejichž chuť Vás přiblíží zpět k přírodě. Pro přírodní vína je charakteristická široká škála chutí a vůní. Při jejich pěstování přírodních vín se klade důraz na pěstování révy autentickými a tradičními postupy, zahrnující spontánní kvašení, minimální vstupy do výroby a jen nezbytné množství siřičitanů.

Přírodní vína jsou chuťově specifická a určitě stojí za vyzkoušení, pokud jste tak ještě neučinili a Veltlín je ideálním místem. Obsluha Veltlínu je velice přátelská a ráda si o víně s patřičnou Vášní povídá.

Křižíkova 115, Praha 8 mapa

Vinotéka Sv. Klára

Vinotéka se nachází v historickém viničním domku přímo uprostřed vinice svaté Kláry v Praze Troji. Tato vinice byla v Troji už za doby Václava II a dnes je památkově chráněna. Pokud chcete z víru velkoměsta vyrazit na dobré víno, doporučujeme právě svatou Kláru, kde a vychutnáte si tu víno při jednom z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

Vína pochází přímo z vinice svaté Kláry a jsou tu zároveň i zpracovávána. Návštěva vinárny se dá krásně spojit s procházkou v zahradách Trojského zámku nebo návštěvou botanické zahrady. Víno si tu můžete vychutnat při posezení u krbu v prostorách viničního domku nebo klidným posezením na příjemné terase.

Trojská 800, Praha 7 mapa

Pavillon du Vin

Další krásná vinárna od lidí, kteří mají rádi víno. Famózní podnik s příjemnou přátelskou atmosférou, kde se pravidelně pořádají degustační večery. V Pavillion du Vin se budete cítit tak trochu jako doma, až na to, že Vám tu lidé kolem budou povídat o víně a servírovat výborné pochutiny, jako jsou například nakládaná křepelčí vajíčka. Často tu potkáte přímo i pana majitele, který se s vášní rozpovídá o vínech, vítá hosty a zaručí, že budete mít z návštěvy opravdu příjemný zážitek.

Když jsme přišli do Pavillion du Vin, nebylo pro nás místo, ale obsluha byla natolik pohotová a přátelská, že ihned přinesli polštáře a usadili nás na parapet u okna. Troufám si říci, že jsme v celém podniku měli ta nejlepší místa. Děkujeme!

Mánesova 87, Praha 2 mapa

Na břehu Rhôny

Nejlepší výběr francouzských vín v Praze v příjemném a útulném prostředí. Zdejší vína pochází převážně z oblasti Côtes du Rhône - oblasti s jednou z nejdelších vinařských tradic ve Francii, kde je majitelé sami jezdí pečlivě vybírat.

Na břehu Rhôny má v Praze hned 6 lokací včetně bistra a obchodu v Dejvicích. Dále si na výborné francouzské víno Na břehu Rhôny můžete skočit i v Plzni a Olomouci. Za nás zůstává nejoblíbenějším místem Výtoň, kde se nachází prvně otevřená vinárna přímo na břehu Vltavy. Je tu zahrádka na chodníku nebo posezení v protějším parku. Jedná se spíše rušnější a živější místo, ale o to více připomíná vinárny na jihu Francie. Nechali jsme si zde poradit a obsluha se přímo trefila do chuti, zároveň si tu můžete objednat také výborné pochutiny k vínu quishe, sýry a salámy.

Na Hrobci 1, Praha 2 mapa

Pokud jste v našem shrnutí nenašli svou oblíbenou vinárnu, nebo máte co říci k našemu výběru, zanechte nám komentář. Rádi se dozvíme, jaká jsou oblíbená Vaše místa, nebo si myslíte o těch našich.