Teplé sobotní odpoledne přerušil telefonát se slovy: “Mámo, obleč si sváteční tepláky. Jedeme na výlet.”

A jelikož byla nálada opustit metropoli a vzít s sebou telátko převlečené za psa, vyrazili jsme na Okoř. Pokud jste si začali v hlavě zpívat známou odhrovačku o tom, jaká na něj vede cesta a že je roubená stromama, vrátili jste se právě do dětských let. A upřímně doufám, že je to dobrý pocit.

Ačkoliv se na slavném Okoři podepsal zub času a spíše než “hrad” se nabízí vhodnější označení “zřícenina”, neubírá to folklórové legendě na přitažlivosti. Historie tohoto místa sahá až do 13. století. Záznamy hovoří o velkolepě zdobené kapli a opevnění. Hrad, jako takový, nechal postavit okolo roku 1359 František Rokycanský, bohatý a uznávaný staropražský měšťan. Jako mnoho historických budov prošel hrad několika úpravami, aby odpovídal tehdejším architektonickým slohům a vizi mnoha vlastníků. Období třicetileté války se však na Okoři značně podepsalo a dříve majestátní hrad začal velmi rychle chátrat. Až ve 20. století se dočkal pozornosti a započaly opravy.

Přesto se zřícenina těší velkému zájmu výletníků i příznivců kulturních akcí. V podhradí, na rozlehlé louce, se každoročně pořádají open air festivaly Okoř se šťávou a Festival Okoř. Ochuzeni nejsou ani milovníci historických představení.

I když má hrad svá nejlepší léta za sebou, stále stojí za to se k němu vypravit. Jelikož naše tříčlenná parta (a pes) dorazila na místo v období pozdního odpoledne, využili jsme placené parkoviště v obci, prošli se po obci a pak si užívali krásný pohled a letní počasí. Prohlídku jsme zmeškali. Ale když dorazíte v období červen- září mezi 10:00 až 16:00, nic vám nebrání si za pár desítek korun prohlédnout vnitřní část hradu.

Pokud však neholdujete vysedávání na dece a házení oslintaného míčku, doporučuji vyrazit po okolí. V případě, že si chcete zažít již zmiňovanou píseň, doporučuji začít výlet v Kovárech a vydat se po červené značce linoucí se podél Zákolanského potoka. Trasa je dlouhá zhruba 5 kilometrů. Jestli se cítíte na delší trasu (cca 15 km), začněte v Kralupech nad Vltavou. Barva značky je stejná. V obou případech se můžete těšit na krásnou přírodu a příjemnou procházku. A možná budete mít štěstí a podaří se vám projet se po Okoři na oři… jako mně, když jsem v dětských letech s babičkou po boku, a onou písničkou na rtech, pokořila cestu na hrad Okoř.

Do přírody, načerpat energii, nemusíte ale jezdit daleko. Pro inspiraci si přečtěte článek Metrem do pražských lesů. A krásný západ slunce si jistě užijete díky TOP rozhlednám v okolí Prahy.