V dnešní době najít klid není jednoduché. Máme pro vás nápad, jak upustit trochu páry a těšit se chvilkou pro sebe spojenou s tichem a klidem. Les je jedním z míst, kde můžete strávit i několik hodin a poté budete naprosto vyklidněni. Dá se tam i dobře přemýšlet a v opačném případě na nic nemyslet. To záleží na vás. Lesů v Praze najdete mnoho, ale tyto lesy v článku spojuje jedno, a to způsob dopravy, kterou se do lesů můžete dostat. Metro. Nejlepší doprava, která v Praze existuje. Z jedné strany Prahy na druhou se dostanete za chvíli, a tak cesta za klidem nebude příliš dlouhá. Pojďte se tedy podívat kde naleznete klid šumějících stromů, když skočíte na metro.

Prokopské údolí

Prokopské údolí se rozprostírá na rozloze 101,53 ha, kde skoro polovina zabírá lesní část. V sobě zahrnuje plochu mezi Jinonicemi a Zlíchovem včetně vrchu Děvína a kopců zvaných Dívčí Hrady. Do Prokopského území patří z části i kousek Českého krasu. Prokopské údolí je krásná přírodní rezervace, kde najdete od všeho něco. Najdete zde jak značnou míru fauny i flory, tak i vody v podobě Dalejského potoka a jezírka. Samozřejmě zde najdete i mnoho dalšího. Pokud se vydáte hlavně za vodou, určitě byste neměli vynechat Prokopské jezírko, které je uměle vytvořeno nešťastnou náhodou při vápencové těžbě, kde došlo k vyvěrání podzemní vody po odpálení dymanitu při těžbě, a také si zahrálo ve filmu Pelíšky z roku 1999. Jestli se vám zachce spíše na procházku kolem Dalejského potoka, můžete se rovnou napojit na Naučnou stezku údolím dalejského potoka, která vede z náměstí v Řeporyjích až k Prokopskému jezírku. Tato turistická stezka je značena zelenou turistickou značkou s číslem 3063, a je dlouhá 8 km. Jestli se vydáte pouze po Naučné stezce, cesta je dlouhá 6 km.

Jak ale název článku napovídá, sem se dostanete jak metrem ze stanice Nové Butovice, tak i vlakem ze zastávky Praha – Řeporyje, Praha – Holyně, tak i Praha – Hlubočepy. Záleží, ze které strany chcete Prokopské i Dalejské údolí projít.

Na Vidouli

Pokud se vydáte směrem na Zličín a vystoupíte na stanici Nové Butovice, tak jako byste šli do Prokopského údolí, tak stejně daleko na vás čeká Vidoule, akorát na druhé straně než Prokopské a Dalejské údolí. Obojí je ve vzdálenosti 10 – 15 minut od stanice metra, což je opravdu kousek.
Na Vidouli na vás čekají dlouhé stezky vhodné i pro cyklisty, ale cestu vám mohou ztížit kořeny přes asfaltovou cestu. Naleznete zde lesnatý porost jak uměle zasazený, tak i původní stromy. Najdete zde i památné duby. Vidoule je spojena se tzv. Cibulkou a Přírodním parkem Košíře – Motol. V části zvané Na Cibulce vás určitě potěší se projít na rozhlednu Cibulka, Poustevnu, dřevěný altán, Rybníček pod Dianou, ke Studně Dianě, Kronos – Dantovo Peklo anebo Čínský pavilon. Vše je krásné a romantické. Proto je tento les vhodný k relaxu a ke skvělé procházce. Vyhrajou si zde i vaše děti díky dětskému hřišti, který je v areálu Vidoule.
Zajímavostí je, že se uprostřed lesnaté Vidoule nachází železniční stanice Praha – Stodůlky.

Divoká Šárka

Na Divokou Šárku se ve spojení s dopravou metrem nesmí zapomenou. Metrem se sem, tedy na stanici metra Nádraží Veleslavín, z Můstku po zelené trase dostanete za 11 minut, což je velice příjemné. Dá se sem však dopravit i tramvají na stejnojmennou zastávku jako cílová destinace – Divoká Šárka, nebo po vlakových kolejích na zastávku Praha – Veleslavín.

Divoká Šárka, jak určitě víte, je přírodní rezervace a je jednou z nejrozsáhlejších pražských parků. Je oblíbená díky své velikosti a rozmanitosti. Najdete v ním opět spojení vody, lesu, parku, cyklistiky i turistiky a horolezení. Její rozloha činí 253,5 ha, kde se dá naprosto snadno strávit celý den. Abyste ji však prošli křížem krážem, nebudete vám stačit ani týden.

Divokou Šárkou protéká mnoho potoků jako např. Šárecký, Litovický, Krutecký a Nebušický. Najdete zde i vodní nádrž Džbán a meandry Šáreckého potoka. Dále spoustu vyhlídek i rozsáhlých luk, kde si můžete lehnout a číst si knížku, či pouštět draka. Na procházku s sebou neopomeňte vzít svého čtyřnohého člena rodiny, protože se zde pořádně vyběhá a pěkně vyřádí. Pro děti tu jsou připraveny dětská hřiště a pro dospělé naopak posezení s možností dobrého jídla a samozřejmě pití. V létě je zde otevřeno i koupaliště přímo v areálu Divoké Šárky. Proto si udělejte čas a pojďte se projít do míst, kde vám nic nebude chybět.

Cestiček je tu všude spoustu, a tak můžete mít jistotu, že si svůj klid i mimo hlavní cestu, kde jsou skupinky lidí, určitě najdete. Pokud sem vyrazíte s rodinou a nebudete mít chuť objevovat malé cestičky, s přehledem vám bude stačit klasická cesta kolem potoka v západní části Divoké Šárky (tu můžeme doporučit). Klid, šumění listí stromů a zpívání ptáčků také uslyšíte. Celá rezervace je velice krásná, kde stromový porost najdete spíše v západní části.

Krčský les

Krčský les je znám pod mnoha názvy. Kunratický les, Kunraťák, či Kunraticko – michelský les. Krčský les je oblast, která má pod sebou Kunratický i Michelský les. Michelský les se nachází severněji a Kunratický jižněji. Záleží tedy, do kterého byste chtěli dříve. Pokud chcete být v lese co nejdříve, doporučujeme vystoupit na stanici Roztyly na červené linii metra. Odtud se dostanete nejdříve do Michelského lesa, kde na vás čeká spousta altánů, do kterých se můžete posadit a přečkat např. nečekaný déšť, nebo se tam můžete posadit jen tak a užít si zpěv ptáků. Směrem na jih ke Kunratickému lesu projdete určitě kolem sedmi altánů, z nichž některé jsou opravdu nádherné. Je jich tam ale mnohem více.
Michelský les má v sobě i rozhlednu, která je umístěna na západní části Michelského lesa. Po celém areálu Krčského lesa najdete 6 pramenů či studánek, ve kterých je pitná voda a vám plně k dispozici. Velkou výhodou je, že jsou zde některé trasy zcela bezbariérové, tudíž je tento les vhodný i pro osoby na vozíčku. Cesty pro cyklisty jsou samozřejmostí.
Pokud byste chtěli zavítat spíše do Kunratického lesa, vystupte na stanici Chodov, stanice je však vzdálena 15 minut chůze.

Ďáblický háj

Tento lesopark se nachází nejseverněji ze všech zde zmíněných lesů v Praze. Nachází se na území Ďáblic a Kobylis na kopci Ládví. Najdete jej mezi čtvrtěmi Kobylisy, Horní Chabry a Ďáblice. Rozprostírá se na krásných 62 ha. Pokud se sem chystáte metrem, vystupte na stanici metra Ládví nebo Kobylisy. Bohužel je lesnatý háj vzdálen od stanice Ládví i Kobylisy 20 minut chůze.
Pro děti tu jsou tak jako v ostatních lesích vybudovány tři dětské hřiště. Při procházce můžete narazit i na Pomník obětem 2. světové války a při důkladném obejití celého háje se vám otevře krásný výhled z Vyhlídky na Polabí. Při procházce byste určitě neměli minout Hvězdárnu, která má dvě kopule pro pozorování. Do hvězdárny se v současné době nemůžete podívat, ale hned vedle je krásná Ďáblická vyhlídka, ze které uvidíte do širokého kraje.

Hostivařský lesopark

Tento lesopark by byla škoda nezmínit. Všemi známá Hostivařská přehrada, to je cíl sám o sobě. To že leží uprostřed lesa je ještě lepší. Stanice metra nese název Háje, tedy konečná stanice červené linie. Než se ale dostanete do samotné přírody tvořenou jen stromy, potrvá to 15 minut chůze.
V lesoparku jsou krásné cyklostezky okolo přehrady, odpočívadla pro pěší a kolemjdoucí, a pro nadšence Geocachingu tu čekají kešky. Celý areál je velmi hojně propleten cestičkami, takže se sem můžete podívat i vícekrát a budete mít pokaždé zážitek ze stejného místa, ale vlastně jiného. Určitě se běžte podívat na hostivařské Hradiště, které po sobě nechalo jen nepatrné části tehdejší stavby.

Věříme, že se vám nápady, jak spojit příjemné, tedy klidu a načerpání čerstvého vzduchu, s užitečným v podobě procházky, líbily. Přejeme vám mnoho krásných a klidných chvil, které se nám z života tento rok trochu vytratily. „Pravda a láska“