Proč si dáváme dárky a jaký má tento malý rituál pro nás vlastně význam? Obdarovávaní a s ním nerozlučně spojená příprava dárků je tradice stará jako lidstvo samo. Již od nepaměti si lidé touhle formou prokazují svojí vzájemnou náklonnost, zájem, či vděčnost a tak posilují nebo navazují vztahy s osobami, na kterých jím záleží. Dárky spojují lidi a dávají najevo, že na obdarovanou osobu myslíme a záleží nám na ní.

Dárek je vlastně věc, kterou někomu dáváme nezištně. I když samotné darování dárku vyvolává občas zpětné očekávání, z principu je dárek zamýšlen jako pozornost. Za dárek, se nepovažuje věc, kterou již předem vlastnil někdo jiný nebo my samotný. Darování dárků je vlastně projevem altruismu – teda jednání v prospěch jiného člověka. Proto se taky lidově často říká, že je daleko lepší dárky dávat než je dostávat! Při hledání toho správného dárku se totiž aktivně zapájejí naše emoce, co má pozitivní vliv na naše psychologické zdraví. Obdarovat někoho vzbuzuje pocity štěstí nejprve u nás a pak u člověka, kterého dárkem obdarujeme.

Jestli si to přiznáte nebo ne, výběr toho správného dárku pro blízkou osobu může být docela náročná volnočasová aktivita – od nekonečného rozhodování se až po samotný akt obdarování! Vybrat ten úžasný a jedinečný dárek, který nejen potěší, ale také, který bude obdarovanému zcela vyhovovat, není až tak úplně jednoduché. Když se už přece jenom rozhodnete k tomuto činu přistoupit, vybírejte dárek pečlivě a hlavně s rozvahou!

Pár tipů od stips.cz, která kritéria zohlednit při výběru vhodného dárku:

Dárky podle vztahu – aby jste se nedostali do trapné situace, je vhodné zamýšlený dárek uzpůsobit vztahu s obdarovaným člověkem, např.: dárky pro rodinné příslušníky, dárky pro kamarády, dárky pro kolegy z práce, dárky pro partnera, atd.

Dárky podle věku – i když je věk mnohdy jenom číslo, přiznejme si, že člověk se přece jenom každým rokem trošičku mění a pokaždé mu vyhovuje něco jiného!

Věková kategorie (psychická nebo fyzická) se při nákupu dárku za žádných okolností nesmí podceňovat, protože nároky na dárky u rodičů nebo čerstvého absolventa vysoké školy se budou výrazně lišit. 😀

Dárky podle příležitosti – dárky se taky dávají jako pozornost při různých významných výročích v životě člověka (narozeniny, svatba), či u příležitosti svátků (Vánoce, Sv. Valentín) nebo při jedinečných událostech (kolaudace, den matek, rozlučka se svobodou).

Kreativitě se v tomto případe meze nekladou a my z týmu Stips Vám přejeme spoustu krásných chvil a zábavy při výběru těch správných dárků!