Zpravidla se tato výuka odehrává v jednom dni, některé z kurzů jízdy zaberou celý den, některé například pouze odpoledne či jen několik hodin. Skládá se ze dvou částí, z teoretické a praktické. Teoretická část je stejně tak důležitá, jako ta druhá, jelikož je potřeba vědět, co vše může auto v krizové situaci na vozovce udělat, jaké fyzikální zákony na něj působí a podobně. Zároveň vám v klidu, pomalu a detailně vysvětlí, jak správně postupovat, a dodají k tomu užitečné rady.

Praktická část je poté věnována nácviku na nejrůznější krizové situace, již za volantem vozu. Převádíte do praxe nově nabyté znalosti a se správnou technikou si zkoušíte věci jako je: výhybný manévr, krizové brždění, aquaplaning či smyk přední i zadní nápravy. Během jízdy jste po celou dobu ve spojení s instruktorem pomocí jejich vysílaček. Odehrává se v bezpečí polygonu, v jedněch z nejmodernějších areálů v ČR.

Teoretická část je obvykle strukturovaná v 1–3 hodinách, kromě pouhého přednášení můžete čekat i různé projekce či simulátory jízdy. Praktická část má poté 3–4 hodiny. Po ukončení získáte certifikát o absolvování. Od data zakoupení kurzu jízdy vám platnost na jeho uplatnění trvá obvykle po dobu 1 roku.

Pro představu, jak vypadá přetáčivý smyk, se podívejte sem:

Jaké jsou varianty?

Škola smyku s odpočtem bodů

Jeden z nejzajímavějších kurzů jízdy, zejména pro řidiče, kteří na silnicích už několikrát hřešili. Kromě samotných zkušeností totiž můžete po absolvování kurzu získat i odečtení 3 trestných bodů z bodového hodnocení řidiče. Tento kurz můžete projít pouze 1x za kalendářní rok, při podání přihlášky na kurz musíte mít vyhotovený výpis svého (či osoby, která bude kurz vykonávat) bodového hodnocení. Tento výpis bude kontrolován v den uskutečnění kurzu. Přihlásit se mohou pouze ti řidiči, kteří mají při podání přihlášky maximálně 10 trestných bodů, přičemž nesmí mít žádný přestupek o hodně 6 nebo 7 bodů. Po absolvování kurzu si podáte písemnou žádost na úřad příslušného města, k ní přiložíte certifikát, a musíte tak učinit nejpozději do 1 měsíce od získání certifikátu. Celková doba zabere přibližně 7 hodin, struktura kurzu odpovídá výše popsanému harmonogramu a vyjde vás na necelých 6 000 Kč.

Škola driftu

Zde se bavíme už více o adrenalinové jízdě zážitkového charakteru, která má za cíl naučit vás výborné zvládnutí driftu neboli kontrolovaného smyku. Ideální je pro milovníky jízdy, nejlépe už zkušené. Skvělá jízda je také ve vozech sportovního charakteru s poháněnou zadní nápravou. Driftuje se na mokrém asfaltu, přibližně 3 hodiny, což je také délka praktické části. Teoretická, která jí předchází je strukturována na 30 minut. Cena se pohybuje kolem 4 000 Kč.

Profesionální driftování v horách je zaznamenáno na tomto videu:

Škola smyku pro začínající řidiče

Jak vyplývá z názvu, tento kurz je určen zejména pro mladé řidiče, věková hranice je od 18 do 24 let. Cílem je předat veškeré potřebné návyky a znalosti, které se mohou v krizových situacích na silnici hodit, ale v autoškole na jejich řešení, natož trénování, nebyl prostor. Teoretická část je hodinová, praktická 3hodinová, a odehrává se v nejmodernějším areálu v Mostě. Cena je cca 3 000 Kč.

Kurz bezpečné jízdy pro všechny

Klasický kurz bezpečné jízdy, jenž vás naučí všechny výše popisované manévry a zásady, pro co nejbezpečnější jízdu i v krizových situacích. Otevřený je všem, ať už začátečníkům či zkušenějším. Cenase pohybuje mezi 3 000 až 4 000 Kč, obvykle záleží i na dané lokalitě.

Kurz bezpečné jízdy pro ženy

Tento kurz se zaměřuje přímo na řidičky, má hodinovu teoretickou přípravu, poté 5hodinovou teoretickou část. Je možné mít s sebou doprovod, jenž musí být starší 12 let, příplatek za něj je 1 000 Kč. Cena kurzu je přibližně 4 000 Kč.

Kurz bezpečné jízdy pro motorky

Tento kurz nabízí všechno, co kurzy předešlé, pouze s tím rozdílem, že je zacílen nikoli na auta, ale na motorky. Je vhodný i pro začínající motorkáře, zahrnuje jak techniku jízdy, tak krizové situace i jejich předvídání. Teoretická část probíhá zejména formou dialogu, zabere 2 hodiny, poté je hodinová obědová pauza a následuje 4hodinová praktická část. Konání už se lehce ohlíží na počasí a sezóna kurzů bezpečné jízdy na motorce je od března do října. Cena se pohybuje kolem 3 000 Kč.

Tady je ukázka toho, jak probíhá kurz bezpečné jízdy na motorce:

Tak jak jste na tom vy a bezpečná jízda či smyky? Ovládáte je s přehledem, nebo přeci jen raději zvažujete nějaký ten kurz? Aneb, jak se říká – štěstí přeje připraveným! Po kurzech jízdy můžete vyrazit třeba na luxusní plavbu nebo auto vyměnit za výletní traktůrky.