Teplé jaro je konečně tu a tím pádem i čas pikniků, procházek a celkově trávení času venku na vzduchu. Vyrazte s námi na tour kolem Vltavy po pražských ostrovech a poloostrovech. Tour můžete udělat buďto za obrazovkou vašich zařízení, nebo pojďte ven a prozkoumejte je na vlastní oči. Můžete vyrazit pěšky nebo na kole, nebo na čem jen chcete :)

Císařská louka

Císařská louka je takový samostatný svět uprostřed Prahy. Celý ostrov si lze projít pěšky či na kole a najdete zde kemp pro karavany a auta, tudíž můžete z Císařské louky vidět Prahu opět z jiného pohledu. No, kdo by nechtěl spát na ostrově uprostřed Prahy, a ještě k tomu v karavanu či autě, anebo pod stanem? To musí zkusit každý. Navíc je na Císařské louce přívoz, tudíž se sem můžete nechat dovést na lodi, která je v rámci městské hromadné dopravy, tudíž neplatíte nic navíc. Lodě navíc nabízejí bezbariérový přístup, takže se sem dostane bez problému každý :) Přívoz je však otevřen jen sezónně, a to od března do konce října.

Najdete zde tedy nejen autokemp, ale i golfové centrum Český golfový klub o.s., který zde provozuje golfovou plochu určenou pouze pro členy golfového klubu. Pokud však členy jste, vyrazte i sem :) Pokud se vám zachce si zakoupit pomůcky pro plavbu na Vltavě, přímo na ostrově se nachází prodejna Vodácký ráj, kde vám určitě rádi poradí a pomohou i s výběrem.

Císařský ostrov je ale vhodný i pro lidi, kteří hledají klid uprostřed Prahy. Klidu zde dostanete mnoho i v těchto měsících. Pokud se chcete podívat na ostrov ze shora, celá krása Císařské louky se vám tak naskytne z Vyhlídky Dívčí Hrady.

Veslařský ostrov

Veslařský ostrov se nachází téměř naproti Císařské louce. Tento ostrov je tak trochu celý sportovního zaměření. Svůj název si získal díky sportovnímu zařízení sloužící k veslování. Najdete na něm i loděnice, klubovny a další sportovní zařízení. U Veslařského ostrova také každoročně startuje proslulý pražský veslařský závod Pražské primátorky.

Tak jak známe Veslařský ostrov dnes, tomu v historii nebylo. Byl o mnoho menší a vznikl pískovými nánosy. Jeho historie sahá až do počátků 15. století. Dříve však Schwarzenbergům sloužil jako malý vorový přístav a sklad dříví vytěžené na Šumavě. S přibývajícími roky vorový přístav ztratil smysl a postupně se ostrov měnil ve sportovní přístav. Aby byl ostrov větší a delší, nechala se potopit nákladní loď, aby došlo k rychlejšímu usazování říčních nánosů. Toto řešení je velice zajímavé až trochu děsivé.

Dětský ostrov

Na tento ostrov vede jediná lávka s názvem Lávka na ostrov. Jak už možná název napovídá, na Dětském ostrově najdete jen velké hřiště pro děti. Bohužel zde nenajdete žádný stánek s občerstvením, natož místo, kam si odskočit. Najdete zde pouze jednu restauraci.

Z Jiráskova mostu se vám naskytne krásný pohled jak na Dětský ostrov, tak i na Slovanský i Střelecký. Uvidíte také nevídaný jez přes celou šíři Vltavy. S tím je spojený i zážitek pro dospělé, které si odsud mohou odnést nevídaný zážitek při pohledu na smíchovské zdymadlo, které je nevídanou atrakcí. Ještě větší zážitek z připouštění a odpouštění vody ve zdymadle budete mít přímo z lodi.

Zmíním zde i Petržilkovský ostrov, který je opravdu malým ostrovem. Zajímavý je díky Malostranské vodárně. Malostranská vodárenská věž se i též někdy nazývá Petržilkovská věž, která je malá, ale krásná. Jedná o jedinou historickou vodárenskou věž při levém břehu řeky.

Slovanský ostrov

Jak se říká, nejkrásnější ostrov v srdci Prahy. Už kvůli tomu, že je na něm postaven Palác Žofín, ve kterém dochází k setkávání významných osobností a k následnému pohostinství. Slovanský ostrov se nachází na pravém břehu Vltavy, kde akorát navazuje na Náplavku. Ze Slovanského ostrova krásně uvidíte Národní divadlo, ke kterému se z ostrova dostanete po Mostu na Slovanský ostrov. Jak originální název pro most, že? :)

Na ostrově najdete krásný park Magnolia tree a také např. památník Boženy Němcové. Parků je zde však o mnoho více, samozřejmě pro malé i velké, avšak pro malé jsou zde dětská hřiště. Také zde najdete dvě půjčovny lodiček, takže se na Prahu můžete podívat i z jiného pohledu, což je velice krásný pohled :)

Střelecký ostrov

Střelecký ostrov se nachází mezi Dětským ostrovem a ostrovem Žofín. Krásně na něj uvidíte z Karlova mostu. Přesně středem jej protíná 4. pražský most - Most Legií. Střelecký ostrov je velice romantické místo, které je vhodné na romantickou a klidnou procházku. Celý ostrov je defacto tvořen parkem, ve kterém vedou krásné cestičky vhodné pro procházení či jízdu na kole. Okolo vás všude šumí voda, a tak nezapomeňte při návštěvě Střeleckého mostu vzít rohlíky, protože všude okolo vás budou plout kačeny a labutě.

Klidné procházky skvěle podtrhují malebné kavárny a restaurace, které vás vtáhnout jejich kouzlem. Nejen vy si zde užijete krásný den, vaše děti také. Je tu pro ně vytvořeno dětské hřiště, kde se vaše ratolesti značně unaví. Co víc si přát :) Navíc se ostrov nachází v naprostém centrum, tudíž dáváme palec nahoru za toto skvělé místo.

Štvanice

Ostrov Štvanice je od začátku ke konci dlouhý téměř 1300 m. Asi si říkáte, proč se tento ostrov nazývá Štvanice. Není to náhoda, svůj název získal již v 17. století, a to kvůli štvaním psů na nejrůznější zvířata jako např. jeleny, krávy, medvědy i býky. Dříve se ostrovu říkalo Velké Benátky. V současné době se na tomto ostrově nic takového neděje, ale živo je tam stále.

Najdete tam nejen skatepark Mystic Skatepark Štvanice, ale i tenisový kurt, který má pod palcem Český tenisový svaz, který je druhý nejstarší tenisový oddíl v České republice. Každoročně se zde pořádá i mimo jiné Prague Open. Také zde najdete prodejnu tenisových potřeb Tennis arena shop. Pokud jste spíše nadšenci do jízdních kol a BMX, také tu najdete Bikepark Štvanice.

Své si zde najdou i nadšenci kultury. Na Štvanici stojí klasicistní dům s číslem popisným 858 již z roku 1824, který je už veden jako kulturní památka. V současné době se klasicistní dům nazývá Vila Štvanice, ve které se pořádají výtvarné i fotografické workshopy, literární akce, přednášky a mnoho dalšího. Divadlo Vila Štvanice jakožto „ostrovní scéna“ je spravována spolkem Tygr v tísni, ve které působí soubory Tygr v tísni, Divadlo letí a další. K divadlu Vila Štvanice náleží i komunitní zahrada s názvem Tygr v petrželi.

Při pohledu ze Štefánikova mostu uvidíte nádhernou vodní elektrárnu secesního vzhledu, která je poslední průtočnou elektrárnou od Lipna do Prahy. Tato krásná budova vás určitě praští do očí, protože se nedá svou krásou přehlédnout. Jako dalším skvostem je Negrelliho viadukt, který slouží jako most pro železniční trať mezi Masarykovým nádražím a Praha – Bubny. Jako další most, který přetíná ostrov, je Hlávkův most. Hlávkův most spojuje pražské části Florenc a Bubny. Na ostrově jsou i 2 restaurace a 2 bary, takže je tam vše, co potřebujete.

Císařský ostrov

Císařský ostrov dříve zván jako Purkrabský ostrov, Trojský ostrov nebo Velký ostrov. Dnes už však jen Císařský. Tento ostrov nacházející se nejvíce severně, je zároveň tím největším, který se v Praze nachází. Jeho rozloha činí neuvěřitelných 66 ha, kterou lze spatřit při pěší trase ze Stromovky do Troje. Nachází se tedy na území městských částí Prahy 6 a Prahy 7.

Dříve byl Císařský ostrov spojen v jeden, avšak po povodních v roce 2013 si Vltava vytvořila koryto skrze ostrov, proto dnes můžete spatřit ostrov rozdělený na dvě části. Po pravém břehu je možnost vidět možná poslední přírodní část koryta Vltavy, tudíž se sem určitě vydejte. Přes ostrov vedou tři mosty a lávka. Tento ostrov není zajímavý jen svou velikostí, ale také tím, že se v západní části ostrova nachází Ústřední čistírna odpadních vod pro celou Prahu.

Mezi pražskými ostrovy můžeme zmínit i Libeňské poloostrovy, na kterých najdete nejen společnost České přístavy a.s., ale i Holešovický přístav. Najdete je mezi ostrovem Štvanice a Císařským ostrovem. Na pravé straně poloostrova najdete 3 autobazary, sportovní tělocvičnu Alpha gym a Loděnici Libeň. Z Libeňského mostu nejsou poloostrovy vidět moc dobře, vidíte jen stromovou část pravého poloostrova a po levé straně jsou bytové domy. Věříme, že z bytového domu, který je přímo u břehu, toho obyvatelé vidí opravdu hodně.