Možná jste už na únikovky, známé také jako escape games nebo escape rooms, narazili. Poslední dobou se s nimi totiž, jak se říká, roztrhl pytel. A není divu! Tyto hry pro dva a více hráčů jsou skvělý způsob, jak zabavit větší či menší skupiny, a to hned z několika důvodů.

Tipy na únikové hry naleznete na konci čánku.

Proč jsou únikové hry tak oblíbené?

♦ Únikové hry jsou zábavné pro široké věkové skupiny. Potěší tedy jak kamarády před naplánovaným večírkem, tak rodinu s dětmi po slavnostním obědě nebo kolegy na nadcházejícím teambuildingu.

♦ Jsou často pevně časově ohraničené, takže je zvládnete do programu zařadit i během pracovního týdne

♦ Je možné vybírat z mnoha herních prostředí. Vyberou si tedy jak fanoušci sci-fi, tak zapálení historici nebo fandové detektivek.

♦ Dobrá úniková hra vtáhne vaši skupinu do děje tak, jako to dokáže jen málokterá jiná aktivita.

7 důvodů, proč jsou escape games přínosné pro každodenní život

Úniková hra jako aktivita pro zdraví? Únikové hry nejsou jen zábavné plýtvání časem, jak by mohl někdo namítnout. I člověk, pro kterého je osobní rozvoj na prvním místě, může únikovým hrám propadnout s klidným svědomím. Proč?

Únikové hry brousí komunikační dovednosti

Jste hodinu zavřeni v jedné místnosti se svou rodinou či kolegy. Abyste uspěli, nejspíš budete muset i komunikovat. :) Hra po vás vyžaduje spolupráci a tlačí vás čas. Budete tedy své myšlenky muset efektivně předávat spoluhráčům a na druhé straně i pozorně poslouchat, aby vám něco neuniklo. Ať už se vám podaří uniknout nebo ne, zkušenosti si odnesete sebou.

Zvednou vám náladu

Abyste se dostali k cíli, musíte řešit řadu na sebe navazujících hádanek a úkolů. Všechny tyto drobné posuny stimulují mozek, který za odměnu po malých dávkách vyplavuje dopamin. Když k tomu přičtete i drobnou fyzickou aktivitu, která tento hormon uvolňuje také, výsledný efekt rozhodně není zanedbatelný. Zbavíte se pocitů únavy, budete se cítit nabití energií, společenští. Pokud se této zábavě budete věnovat pravidelně, všimne si okolí pozitivní změny ve vašem chování - a vy určitě také.

Zdokonalíte svou schopnost řešit problémy

Ocitnete se v prostředí, které je plné unikátních hádanek a hlavolamů. Každý z nich vás pak donutí vystoupit z vyjetých kolejí a přemýšlet tak, jak to dost jistě obvykle neděláte. Když se dobrovolně vystavujete takovýmto situacím, nejen že se naučíte čelit každodenním problémům s nadhledem, ale také si rozšíříte obzory. Pak budete schopni hledat řešení tam, kde by vás to jindy nenapadlo.

Budete vynikat v týmové práci

Víc hlav víc ví! Stejně jako v životě, ani v únikových hrách se nedostanete daleko sólo. Ztroskotáte ale i v případě, že se budete neustále přít o vůdčí pozici ve skupině. Při plnění některých úkolů si navíc sami ani neporadíte. Budete muset správně načasovat několik věcí najednou - každou z nich bude tedy muset vykonat jiný člen týmu. Efektivní spolupráce je podmínkou úspěchu

Rozvinete smysl pro detail

Až vstoupíte do místnosti, měli byste se pořádně rozhlédnout. Náhodě nepřikládejte váhu a pátrejte po maličkostech, protože nic, co se uvnitř nachází, tam nebude jen tak. Hráči jsou v prostředí únikovek mnohem soustředěnější než v běžném životě. Často totiž stačí drobná nepozornost a buď se týmu nepodaří hádanku splnit vůbec, nebo přijdete o možnost dostat se na nejvyšší příčky na tabuli vítězů.

Naučíte se, jak efektivně pracovat v časovém presu

Budete v prostředí, kde musíte za omezenou dobu (často 60 minut) vyřešit mnoho úkolů. Pokud zaměříte svou pozornost špatným směrem, čas vám bude protékat mezi prsty a výsledky se nedostaví. Přiřadit důležitost každému z problémů a zaměřit se na ty nejdůležitější je klíčem k úspěchu. Kdo by to byl řekl, že může být výuka time managementu tak zábavná! :)

Upevníte vztahy s rodinou i kolegy

Strávíte aktivních 60 minut v přítomnosti přátel/rodiny/kolegů. V tu chvíli sdílíte stejné motivace, stejné cíle i způsoby, jak se k nim společnými silami dopracovat. Dokážete si představit lepší způsob, jak se lépe seznámit a spojit s lidmi, kteří vás obklopují? Osobnost každého člena týmu bude jasně zářit. A možná se o nich dozvíte něco, co jste do té chvíle netušili. :)

Kam na únikovky?

Bašta únikových her je dozajista Praha. Únikové hry ale najdete v každém větším městě nebo v turisticky oblíbených lokalitách. Výhoda větších měst je, že je z čeho vybírat. V Praze si klidně můžete naplánovat tour de únikovka a vyzkoušet jich rovnou několik. V našem katalogu najdete široký výběr únikových her nejrůznějších žánrů a provedení.