Filmová série Saw zachycuje život a dílo Johna Kramera neboli „skládačkového vraha“. Od vzniku prvního filmu přibylo do série ještě dalších 7 snímků, videohra, atrakce v zábavních parcích a mnoho dalších tematických kousků. Lze s klidem říci, že Saw je jedna z nejúspěšnějších hororových sérií vůbec. Mysleli jste si, že už víte o této slavné sérii vše? A co když ne…

Komiks

Postava Johna Kramera (skládačkového vraha) je velmi komplexní a má za sebou důkladně propracovaný příběh, což je jeden z mnoha důvodů, proč se do takové míry proslavila. A pro skalní fanoušky Johna Kramera existuje způsob, jak se o něm dozvědět ještě víc, než je zjevné z filmů.

I když filmy popisují z Kramerova života mnoho, lepším zdrojem informací o Kramerově životě ještě z doby před tím, než události nabraly nečekaný směr a z něj se stal skládačkový vrah se můžete dozvědět z komiksů s originálním názvem Saw Rebirth. Přesně tak, opravdu existuje původní komiks, který se soustředí především na hlavní postavu Johna Kramera a na jeho životní cestu k jeho novému já, skládačkovému vrahovi.

Loutka

Každý zná ikonickou loutku ze série Saw, ale jen málokdo ví, že se jmenuje Billy. I když Billy nehraje ve filmovém příběhu žádnou zásadní roli, díky tomu, že se loutka stala „maskotem“ filmu, je jedním z nejlépe zapamatovatelných detailů série Saw vůbec.

Billy se většinou objevuje pouze, aby vysvětlil pravidla dané hry o přežití nebo jezdí okolo na tříkolce a šíleně se směje, aby vyděsil ty, co bojují o holý život. Ve filmech ale jeho jméno zmíněno není. Na Helloween uvidíte masek Billyho víc než dost. Mnoho lidí si ho však často plete se skládačkovým vrahem Johnem Kramerem.

Je to stavební inženýr

První věc, která všem přijde na mysl ve spojení s filmy Saw jsou komplikovaná zařízení a zvláštní vynálezy, které ohrožují ty, které skládačkový vrah dostane do své moci.

Většina diváků tyto vynálezy bere jako přirozenou součást filmu, ale jejich zapojení do filmů je podloženo životní cestou Johna Kramera. Před tím, než onemocněl a začal se soustředit na mučení lidí, byl totiž v běžném životě stavebním inženýrem. Přestože filmy příliš tento fakt nerozvádí, je velmi podstatný pro soudržnost celého příběhu. Bez těchto znalostí a zkušeností by totiž nikdy nemohl skládačkový vrah sestrojovat takto složitá mučící zařízení.

Ve skutečnosti nechce nikoho zabít

I když to bude znít neuvěřitelně vzhledem k tomu, jaké nebezpečné výtvory skládačkový vrah vymýšlí během celé série filmů, ve skutečnosti nechce nikoho usmrtit a nevytváří svoje zařízení za účelem zabití subjektů jeho her.

Všechny jeho překážky jsou postaveny tak, aby se daly překonat, ať už díky snažení jednotlivých hráčů nebo jako výsledek týmového úsilí. Vždycky je možné se ze hry dostat živí. Kramrovým záměrem je ukázat obětem hodnotu jejich životů, ať už v nich udělali jakékoliv chyby. Většina obětí se ze hry očividně nedostane živá, což ale není hlavní smysl Kramerových výtvorů.

Rok prasete

Loutka Billy je jedna z nejoblíbenějších helloweenských masek, ale není jediná. Mnoho nadšenců zvolí masku prasete spolu s černou kapucí, do nichž se Kramer obléká většinou, když jde unést nějakou ze svých obětí.

I když má prasečí maska jasný účel zakrýt identitu svého nositele a je neskutečně děsivé spatřit někoho, jak jí má na sobě, existuje speciální důvod, proč si Kramer zvolil zrovna ji.

Je to připomínka roku prasete v čínském kalendáři. V toto roce totiž skládačkový vrah započal svojí práci a chce k němu odkazovat nošením této masky.