Blíží se den svatého Patrika. Každoročně se slaví 17. března na počest patrona Irska. Jeho oslavy jsou oblibě v mnoha zemích světa, i když v nich nemá tento den status oficiálního svátku, jako třeba v Irsku nebo na ostrově Montserrat.

Oblíbený je také v USA, Kanadě nebo Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu. oslavy se nesou v duchu tance, hudby a popíjení tmavého piva. Poznávacím znamením těchto oslav je zelená barva a zelený trojlístek. lidé si ho malují třeba na obličej nebo si s ním zdobí oblečení. V poslední době jsou v oblibě i pokrmy v zelené barvě. jde o nejvýznamější svátek všech Irů na světě.

Ale kdo to svatý Patrik vlastně byl?

Svatý Patrik byl románsko-britský křesťanský misionář a biskup z 5. století v Irsku. Známý je také jako apoštol Irska. Společně se svatou Brigitou z Kildare a Kolumbou je patronem irské společnosti. Přesné období jeho života nelze bohužel přesně stanovit. Praví se však, že v druhé polovině 5. století působil jako misionář v Irsku.

Sv. Patrik pocházel ze vznešené velšské rodiny a jeho původní jméno znělo Maewyn Succat. Když mu bylo 16, byl údajně otrokáři unesen do Irska. Odtamtud po šesti letech utekl a vrátil se domů. Když se stal později mnichem, vrátil se zpátky. V Irsku pak, jak již bylo zmiňováno, působil jako misionář. Dle tradice byl pohřben v Down Cathedral v Downpatricku vedle svaté Brigity a svatého Kolumby. je mu připisováno pokřesťanštění Irska. Den svatého Patrika se slaví 17. března v den jeho předpokládané smrti.

O svatém Patrikovi koluje mnoho legend. kdo ví, zda jsou pravdivé či nikoliv. Jedna z nich říká, že z Irska vyhnal hady. proto se tam nyní prý žádní nevyskytují. Někdy se ale uvádí, že je tato interpretace chybná. Ve skutečnosti prý šlo o druidy. Ti měli jako symbol totiž hada a jejich náboženství bylo nahrazeno křesťanstvím, které Patrik šířil.

Další legenda, která o Patrikovi hovoří, říká, proč je jeho symbolem zelený trojlístek. Právě na něm údajně vysvětlovat vztah nejvyšší trojice - Otce, Syna a Ducha svatého. Jelikož jsou tři, ale všichni tři jsou jeden - Bůh. Stejně jako má trojlístek tři listy, ale všechny tři jsou jeden. A právě proto se stal trojlístek jeho symbolem.

Jak se slaví Den svatého Patrika v různých části země?

Den svatého Patrika (St. Patrick's Day) je irský národní svátek slavený 17. března. Svátek se také slaví v mnoha částech světa, zejména v zemích s významnou irskou komunitou. Zde je několik způsobů, jak se Den svatého Patrika slaví v různých částech světa:

Irsko - V Irsku je Den svatého Patrika národním svátkem, který se slaví celostátně. V Dublinu se koná velký průvod, který je největším svého druhu na světě. Během dne se také konají různé kulturní akce, jako jsou hudební koncerty, tradiční tance a sportovní události.

Spojené státy - V USA je Den svatého Patrika oslavován po celé zemi, zejména v městech s velkou irskou populací, jako jsou New York, Boston, Chicago a San Francisco. Největší oslava se koná v New Yorku, kde se každoročně koná velký průvod na Páté avenue. V dalších městech se také pořádají různé kulturní akce, koncerty a festivaly.

Kanada - V Kanadě se Den svatého Patrika slaví zejména v městech jako Toronto, Montreal a Vancouver. Oslavy zahrnují průvody, koncerty, sportovní události a tradiční irské jídlo a pití.

Austrálie - V Austrálii se Den svatého Patrika slaví především v Sydney a Melbourne. Oslavy zahrnují průvody, kulturní akce, koncerty a sportovní události. V některých místech se také konají tradiční irské tance a soutěže v pití piva.

Nový Zéland - V Novém Zélandu se Den svatého Patrika slaví zejména v Aucklandu a Wellingtonu. Oslavy zahrnují průvody, kulturní akce, koncerty a sportovní události. V některých místech se také konají tradiční irské tance a soutěže v pití piva.

Velká Británie - V Británii se Den svatého Patrika slaví zejména v Londýně a v některých dalších městech, jako jsou Birmingham, Liverpool a Manchester. Oslavy zahrnují průvody, koncerty, kulturní akce a tradiční irské jídlo a pití.

Jak se slaví Den svatého Patrika v Praze?

Den svatého Patrika (St. Patrick's Day) není oficiálním svátkem v České republice a slaví se zde především mezi irskou komunitou a jejími přáteli. V Praze se obvykle konají různé akce, jako jsou koncerty, večírky, tradiční irské tance a soutěže v pití piva.

Jedním z největších oslav v Praze je St. Patrick's Day Festival, který se každoročně koná v irském pivovaru Pivovar Dublin na Pankráci. Festival trvá několik dní a zahrnuje různé kulturní akce, jako jsou tradiční tance, irská hudba a jídlo, a samozřejmě hojnou konzumaci irského piva.

Dalšími místy v Praze, kde se slaví Den svatého Patrika, jsou irské hospody a bary, jako je například James Joyce Irish Pub nebo The Dubliner. Tyto podniky pořádají různé akce a večírky a nabízejí speciální nabídky jídla a pití inspirované irskou kuchyní.

V každém případě, kdo se rozhodne oslavit Den svatého Patrika v Praze, může očekávat spoustu zábavy a příležitost prozkoumat irskou kulturu a tradice v jednom z nejkrásnějších měst Evropy.

Zajímavosti o svátku Den svatého Patrika

 • Svátek Den svatého Patrika se slaví každý rok 17. března a je největším národním svátkem Irska.
 • Původně byl svátek založen na počest svatého Patrika, který byl prvním křesťanským biskupem Irska a je považován za patrona Irska.
 • Svátek se slaví nejen v Irsku, ale i v mnoha dalších zemích po celém světě, především tam, kde je vysoká koncentrace irského obyvatelstva nebo irských komunit.
 • Na svátek se v Irsku tradičně nosí zelené oblečení nebo jiné zelené doplňky, protože zelená je považována za symbol Irska.
 • Během svátku se pořádají různé průvody a festivity, jako jsou tance, hudba, zpěv, ohňostroje a různé sportovní a kulturní akce.
 • Na svátek se také konzumuje tradiční irské jídlo, jako jsou klobásy, slanina, zelí, brambory a ryby.
 • Svátek je tradičně spojován s pitím alkoholu, zejména piva, a mnoho lidí oslavuje Den svatého Patrika v hospodách a barech.
 • Mezinárodní vesmírná stanice ISS se během svátku osvětlí zeleným světlem, aby připomněla slavnostní atmosféru Irska.
 • Ve Spojených státech se během svátku pořádají různé parády, z nichž největší je slavnostní průvod v New Yorku, který se koná již od roku 1762 a údajně se jedná o nejstarší průvod v zemi.
 • Svátek Den svatého Patrika je také významným turistickým lákadlem, které přiláká do Irska a dalších zemí miliony návštěvníků z celého světa.
 • Legenda praví, že svatý Patrik vyhnal z Irska hady. Toto přirovnání může být interpretováno jako symbolický akt zrušení pohanských praktik, které se v Irsku vyskytovaly před příchodem křesťanství.
 • Zelená barva, která je během oslav svátku velmi oblíbená, není ve skutečnosti národní barvou Irska. Oficiálními barvami jsou modrá a bílá, zelená se stala symbolem Irska až později.
 • Svátek se slaví i v Japonsku, kde se v tokijském parku Yoyogi každoročně koná festival sv. Patrika s tradiční irskou hudbou a tanci.
 • V roce 2010 se v Dublinu konala největší světová oslava Dne svatého Patrika, když se do města sjelo na milion lidí.
 • Kromě Irska se svátek slaví i v dalších zemích s irskou menšinou nebo tam, kde irské tradice silně ovlivňují místní kulturu, například v Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu, Argentině nebo Jižní Africe.
 • V některých zemích se svátek slaví nejen 17. března, ale v celém týdnu před a po tomto datu, takzvaném "St. Patrick's Week".
 • Každý rok se během Dne svatého Patrika v USA prodá přibližně 13 milionů půllitrových půllitrů piva.
 • Symboly Irska, jako jsou čtyřlístek, harfa nebo kříž s kruhem, jsou často součástí oslav a výzdoby během Dne svatého Patrika.