facebook_pixel

Blíží se Den svatého Patrika – Kdo byl sv. Patrik a kde můžete tento svátek oslavit v Praze?

Marta Kratochvílová

Blíží se den svatého Patrika. Každoročně se slaví 17. března na počest patrona Irska. Jeho oslavy jsou oblibě v mnoha zemích světa, i když v nich nemá tento den status oficiálního svátku, jako třeba v Irsku nebo na ostrově Montserrat. Oblíbený je také v USA, Kanadě nebo Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu. oslavy se nesou v duchu tance, hudby a popíjení tmavého piva. Poznávacím znamením těchto oslav je zelená barva a zelený trojlístek. lidé si ho malují třeba na obličej nebo si s ním zdobí oblečení. V poslední době jsou v oblibě i pokrmy v zelené barvě. jde o nejvýznamější svátek všech Irů na světě.

svatý patrik festival

Ale kdo to svatý Patrik vlastně byl?

Svatý Patrik byl románsko-britský křesťanský misionář a biskup z 5. století v Irsku. Známý je také jako apoštol Irska. Společně se svatou Brigitou z Kildare a Kolumbou je patronem irské společnosti. Přesné období jeho života nelze bohužel přesně stanovit. Praví se však, že v druhé polovině 5. století působil jako misionář v Irsku.

Sv. Patrik pocházel ze vznešené velšské rodiny a jeho původní jméno znělo Maewyn Succat. Když mu bylo 16, byl údajně otrokáři unesen do Irska. Odtamtud po šesti letech utekl a vrátil se domů. Když se stal později mnichem, vrátil se zpátky. V Irsku pak, jak již bylo zmiňováno, působil jako misionář. Dle tradice byl pohřben v Down Cathedral v Downpatricku vedle svaté Brigity a svatého Kolumby. je mu připisováno pokřesťanštění Irska. Den svatého Patrika se slaví 17. března v den jeho předpokládané smrti.

O svatém Patrikovi koluje mnoho legend. kdo ví, zda jsou pravdivé či nikoliv. Jedna z nich říká, že z Irska vyhnal hady. proto se tam nyní prý žádní nevyskytují. Někdy se ale uvádí, že je tato interpretace chybná. Ve skutečnosti prý šlo o druidy. Ti měli jako symbol totiž hada a jejich náboženství bylo nahrazeno křesťanstvím, které Patrik šířil.

Další legenda, která o Patrikovi hovoří, říká, proč je jeho symbolem zelený trojlístek. Právě na něm údajně vysvětlovat vztah nejvyšší trojice – Otce, Syna a Ducha svatého. Jelikož jsou tři, ale všichni tři jsou jeden – Bůh. Stejně jako má trojlístek tři listy, ale všechny tři jsou jeden. A právě proto se stal trojlístek jeho symbolem.

 

Oslavy Dne sv. Patrika v Praze

Ano, ano, oslavy tohoto irského svátku už se dostaly až k nám a setkat se s nimi můžeme například v Praze. Zatančit si na irskou hudbu a zažít den plný veselí můžete 17. března na Tour svatého Patrika, kterou doplní akce ve více než 400 podnicích po celé zemi. Nebude chybět typická irská whiskey Jameson. Program Tour svatého Patrika bude vycházet z loňské úspěšné akce, kde se mohli návštěvníci pobavit se na několika netradičních místech včetně pražské náplavky, několika kulturních a hudebních klubů, Tančícího domu či OD Kotva. Organizátoři slibují ještě lepší program, než loni. Slibují například živou hudbu, různá kulturní vystoupení, stand-up comedy, autorská čtení a workshopy a samozřejmě také bohatě zásobené bary. Letos přes Prahu poprvé v historii projde také průvod sv. Patrika.

Kromě Prahy budou oslavy probíhat také v Brně, Jihlavě, Ostravě, v Pardubicích, Olomouci a dalších městech.

One Comment

  • Anonym

    Konkrétní program?

Okomentovat