Mezinárodní den žen (nebo chcete-li MDŽ) se slaví 8. března a vymýšlet stále nové dárky není snadné. Budu sice hovořit hlavně k dámám, ale vy pánové, co tohle čtete, buďte pozorní, neboť v textu naleznete pár nápadů, jak uctít svou drahou ženu na MDŽ. A pokud jste na Mezinárodní den žen zanevřeli, protože si jej spojujete s komunismem a rudým karafiátem, tak se dopouštíte chyby a velké křivdy na vašich milovaných ženách.

Mezinárodní den žen je ve zbytku světa spojován zejména s bojem za rovnoprávnost žen a mužů. Ve zkratce se dá říct, že se jedná o genderový svátek na podporu rovnoprávnosti a s rudým karafiátem, kladivem a srpem nemá MDŽ nic společného.

Květina k Mezinárodnímu dni žen? Klasika, ale funguje pořád.

Asi každá z nás dostala k Mezinárodnímu dni žen květinu. Tou nejčastější volbou je nepochybně růže, což je květina, která symbolizuje lásku a vše, co přináší. Tak jako láska pomalu rozkvétá, rodí se růže z poupěte. Může i zranit svými trny, bodnout do prstu, tak jako láska do srdce. Antické báje popisují růži jako pozůstatek ranních červánků na zemi. Když nám naše drahá polovička dává 8. března k Mezinárodnímu dni žen květinu, rozhodně tím neproklamuje nějaké genderové řečičky, prostě a jednoduše nám tím říká, že mu na nás záleží a jsme v jeho životě důležité.

Možná to trochu zaměňují s Valentýnem a někdy i s Dnem matek, ale důležité je, že si na nás vzpomněli a případně alespoň vědí, že nějaký Mezinárodní den žen existuje. Někde se začít musí, že holky? 😉 Nesmíme zapudit to semínko romatiky. Vždyť ze semínka může jednou vyrůst statný strom.

Čokoláda? Kdykoli! Ať už k Mezinárodnímu dni žen nebo k narozeninám

Čokoláda, druhý dárek, který určitě každá z nás 8. března k Mezinárodnímu dni žen dostala. Všechny ji zbožňujeme, ale většina z nás si pak vyčítá, kolik ji snědla. Chvíle strávené s dobrou čokoládou však rozhodně nejsou něco, co bychom si, dámy mé předrahé, měly vyčítat. Občas si musíme pořádně obalit nervy, abychom ty naše nepostradatelné muže nezabily. 😉 A oni to moc dobře vědí, proto tu čokoládu kupují!

„Ten můj mi dal k Mezinárodnímu dni žen úplně krásně vonící parfém. Asi ho večer trochu pozlobím…“ Parfémů je na trhu tolik, že pokud vás váš drahý alespoň trochu zná, dokáže vybrat vůni, která okouzlí nejenom jeho, ale i vás. Vůně je nejsilnější spouštěč paměti i tužeb, takže to chlapci dělají trochu taky pro sebe. 😀 A když vám jej navíc předá po vlastnoručně uvařené večeři a třeba ještě s pěknou květinou… holky, která byste se udržela, abyste ho náležitě neodměnila?

Změny jsou třeba, změny jsou dobré. O tom je MDŽ!
Každá z nás tedy určitě někdy dostala k Mezinárodnímu dni žen čokoládu, parfém nebo květinu, tudíž dárek, u kterého jsme si řekly, že byl hezký, ale nějak velkou vzpomínku v naší paměti nezanechal. Květina zvadne, čokoládu závratnou rychlostí spořádáme, parfém je krásný, ale tak nějak jich už máme celou řadu a jednoho dne po něm zbude jen prázdná lahvička. Co se trochu vrátit k původnímu významu svátku, kterým bylo – a vlastně stále je – připomínat, že změny jsou potřeba.

Dámy, což takhle letos svým drahým polovičkám říct, že k Mezinárodnímu dni žen nechceme tu tradiční květinu, čokoládu a podobné věci a říct si o něco trošku jiného? O něco, co přetrvá, co nezvadne ani nedojde, ani to nelze sníst? Co trochu narušit ten známý stereotyp, že ženy jsou slabé a křehké a posunout své hranice?

Akrobatický let je přesně tím dárkem na Mezinárodní den žen, díky kterému Vám vyletí hladina adrenalinu příjemně vysoko. Asi všechny známe film, kdy hlavní hrdinka vypískne radostí, když ji její milovaný vezme plachtit. Letadlo možná nebude pilotovat Vaše drahá polovička, ale nezapomenutelný zážitek to bude rozhodně.

Já osobně jsem loni od přítele 8. března k MDŽ květinu nedostala, ale daroval mi kartičku od firmy Stips.cz, která obsahovala zážitek. O pár dní později jsem si vyzkoušela Bungee Jumping v Harrachově. A musím říct, že to bylo opravdu něco, co mi z paměti už nezmizí. Když jsem se připravovala na skok, byla jsem hrozně nervózní, žaludek jsem měla sevřený a v duchu si říkala, že bych vlastně nakonec uvítala k Mezinárodnímu dni žen spíš tu kytku a čokoládu. Ale po tom, co jsem skočila, všechny pochyby a strach pohltilo vzrušení a s ním přicházející nadšení. A musím říct, že tenhle dárek byl opravdu mnohem a mnohem úžasnější, než prosté předání dárku s mašličkou.

Pokud ale máte v běžném životě přece jenom adrenalinu víc než dost -nebo prostě a jednoduše nejste adrenalinový typ – a spíše byste ocenili den v klidu, tak firma Stips.cz nabízí i wellness zážitky, jako třeba pivní lázeň a různé relaxační pobyty. Taková masáž od zkušených rukou z vás dokáže setřást všechen stres a svede vás natolik uvolnit, že se blahem na lehátku roztečete. Masáže se praktikovaly už ve staré Číně a o důvody není ani třeba rozepisovat, ne?

Dáváte-li přednost prožívání krásných zážitků ve dvou, mohl by vás partner k Mezinárodnímu dni překvapit například vyhlídkovou plavbou po Vltavě spojenou s večeří nebo s obědem. Rozsvícená večerní Praha umí navodit neuvěřitelně romantickou atmosféru. Na lodi vám k vašim romantickým okamžikům bude hrát živá hudba. Loď vás neláká? A co takhle se společně vznést k oblakům? Vyhlídkový let balonem je neméně romantický zážitek. Dovolte mu připomenout vám, jak moc si vás váží, stovky metrů nad zemí.

„Ale já jsem momentálně single ;-(, takže mi k MDŽ asi nikdo nic nedá.“
Jestli na vás doma nikdo nečeká, proč byste si nemohla dárek 8. března nadělit sama? Radost si přeci můžete udělat i sama a rovnou. Jsme ženy a svátek máme, i když jsme momentálně samy, tak proč si nezaplatit třeba kurz potápění? Nebo se můžete naučit surfovat na simulátoru umělé vlny. A kdo ví, třeba díky tomu, že vyrazíte ven a zkusíte něco nového, poznáte člověka, který bude příštího 8. března tou drahou polovičkou, která pro Vás bude vybírat dárek k Mezinárodnímu dni žen. Jasně, tohle jistě nevím, ale vím určitě, že jestli zůstanete doma, tak nezažijete nic a na gauči se potkáte leda tak s prázdnými obaly od čokoládiček, kterými budete zajídat depresi.

Jsem moc zvědavá, mé drahé dámy, čím vás váš drahý 8. března překvapí. Bylo by sice krásné, kdyby se všichni muži naráz rozhodli své ženy překvapit na Mezinárodní den žen něčím netradičním, ale všechny víme, jak to je. Nebojte se proto svým polovičkám trochu napovědět, popostrčit je, aby jim samotným došlo, že tentokrát byste chtěly být na MDŽ opravdu překvapené, aby bylo znát, že si s vámi dali trochu práce. Doufám, že pokud budou číst tento článek i nějací muži, najdou v něm inspiraci a pomůže jim k nalezení části nekonečně dlouhé odpovědi na otázku: Po čem ženy touží? 😉

A na konci par univerzálních doporučení které vždy fungovali

 • Květiny - Květiny jsou klasickým dárkem pro Mezinárodní den žen. Vyberte nějaké krásné květiny, které oslaví sílu a krásu vašich blízkých žen.
 • Kosmetiku - Pro ženy, které milují kosmetiku, můžete darovat kosmetické sety, balzámy na rty, parfémy nebo řasenky. Důležité je vybrat značky, které nejsou testovány na zvířatech a neobsahují škodlivé chemikálie.
 • Knihy - Pokud hledáte něco pro nadšené čtenářky, zvažte dárek v podobě knihy od oblíbené autorky. Pokud nevíte, co by mohlo být vhodné, můžete se poradit s knihkupcem nebo vybrat z knižních bestsellerů.
 • Šperky - Šperky jsou vždy elegantním dárkem. Zvažte dárek v podobě náhrdelníku, náušnic nebo prstenu.
 • Domácí dekorace - Pokud vaše blízké ženy rády vylepšují interiér, můžete darovat dekorace do bytu. Například svíčky, květinové dekorace, různé ozdobné polštáře a podobně.
 • Dárek pro zdraví a pohodu - Dárek v podobě láhve s vodou s ovocem, aromaterapeutické oleje nebo masážní strojek mohou být skvělými dárky pro zdraví a pohodu.
 • Vstupenky na koncert, divadelní představení nebo kulturní akci - Pokud víte, co je to oblíbené vaše blízké ženy, zvažte vstupenky na koncert, divadelní představení nebo jinou kulturní akci.
 • Dárek pro dobré věci - Pokud chcete podpořit dobré věci, můžete darovat charitativní dárek. Například dárek pro podporu vzdělání, pro děti, boj proti rakovině a podobně.
 • Wellness pobyt - Darujte pobyt v wellness hotelu, kde si vaše blízká žena může užít relaxaci v lázních, saunách a dalších wellness aktivitách.
 • Voucher na masáže - Masáže jsou skvělým způsobem, jak uvolnit napětí a zlepšit zdraví. Darujte voucher na masáže, které může vaše blízká žena využít podle svých přání.
 • Kurz vaření - Pokud vaše blízká žena ráda vaří, můžete jí darovat kurz vaření s profesionálním šéfkuchařem. Tento zážitek ji naučí nové techniky a recepty, které může využít při přípravě jídel pro svou rodinu.
 • Vstupenky do zábavního parku - Zábavní parky jsou skvělým způsobem, jak strávit den plný zábavy a adrenalinových zážitků. Darujte vstupenky do zábavního parku pro celou rodinu.
 • Voucher na výlet - Darujte voucher na romantický výlet pro dvě osoby. Můžete vybrat oblíbené místo, kam se vaše blízká žena vždy chtěla podívat.
 • Létání v balónu - Let balónem je krásným zážitkem a nezapomenutelným zážitkem. Darujte voucher na let balónem, kde si vaše blízká žena může užít pohled na krásné výhledy.
 • Zážitkový pobyt - Zážitkové pobyty nabízejí různé aktivity, jako jsou například paintball, rafting, horolezectví a další adrenalinové zážitky. Darujte voucher na zážitkový pobyt pro vaši blízkou ženu a připravte jí nezapomenutelný zážitek.