Únikovky prostě jedou! Navzdory tomu, že míst, kde si můžete únikovou hru užít neustále přibývá, nestává se, že byste se příliš často setkávali s podobnými scénáři, nápady či úkoly.

Jelikož obliba únikových her roste a lidé jich využívají jako ideální příležitost pro utužení rodinných, přátelských či pracovních vztahů, rozhodli jsme se dát dohromady článek Jak se připravit na únikovou hru, abychom vám pomohli se na vaši první únikovou hru připravit a případně popostrčili ty z vás, kteří se nemohou rozhodnout, zda je to ta pravá zábava pro ně.

Jdeme na to! Jak se připravit na únikovou hru?

První, co většina zájemců v rámci řešení otázky: Jak se připravit na únikovou hru? v duchu řeší, je, co si vzít na sebe? Nemyslíme tím otázku módy, ale spíše praktičnosti. Je zapotřebí se především zamyslet nad tím, na jakou únikovku jdete.

Jde o únikovou hru pořádanou v interiérech, v exteriérech či v obojím? Bude zapotřebí popoběhnout z bodu A do bodu B, bodu C a tak dále? Bude zapotřebí se protáhnout užším prostorem? Je možné, že se při řešení úkolů trochu zašpiníte? Jakmile si na tyto otázky odpovíte, budete jistě mít jasnější představu o tom, jaké oblečení na únikovou hru zvolíte. Pro ulehčení můžeme říct, že džíny, tričkem a tensikami se nedá nic zkazit.

Jak se připravit na únikovou hru? Dobře se vyspěte!

Naprosto chápeme, že někomu přijde tahle rada naprosto banální a zbytečná. Divili byste se ale, kolik lidí přípravu na únikovou hru podcení a den předem je schopna do noci pracovat nebo „pařit“. Jak si ale chcete s unavenýma očima všímat maličkostí a vyčerpaný mozek žádat o rozluštění hádanky? Obzvláště když se ještě vyrovnává s řádnou intoxikací pár litry piva nebo několika panáky borovičky.

Doporučujeme i dobře odpočatý mozek v rámci přípravy na únikovou hru rozehřát pár hádankami či například logickou hrou na mobilu. Stejně jako svaly i mozek potřebuje trochu prokrvit a připravit na zvýšenou zátěž. ;-)

Jak se chovat na místě? Mít uši nastražené je skvělý způsob, jak se připravit na únikovou hru

Víme, že na místě se člověk nemůže dočkat, až hra začne, nebo je třeba i trochu nervózní, a tak odlehčuje situaci vtípky a podobně. Doporučujeme vám žertíky omezit alespoň po dobu, kdy vám bude obsluha vysvětlovat princip hry, pravidla a jistě přispěje i zkušenými radami.

Není lepšího způsobu, jak se připravit na únikovou hru, než si pečlivě vyslechnout, co vám chce obsluha sdělit. Jedná se o zkušené průvodce hrou, kteří ví, v čem dělají hráči nejčastěji chyby a chtějí vám pomoci. Proto nastražte uši, protože jinak by vám mohly uniknout cenné informace, které vám zpříjemní hru a umožní vám užít si atmosféru hry naplno.

Podceňovat se rozhodně není dobrý způsob, jak se připravit na únikovou hru

Není to i váš případ? Už teď si někteří možná říkáte: „To stejně nezvládnu. Mě nikdy nešly ani hádanky, ani hledání čehokoli,“ nebo, „co když budu ze všech nejhorší?“ Takhle nepřemýšlejte! Jdete si přeci především užít únikovou hru, vžít se do příběhu a pobavit se s rodinou či přáteli. Při přípravě na únikovou hru se proto především uvolněte.

Pomozte si třeba vlastní představivostí. Představujte si, že scénář únikové hry je realitou. Skutečně jste agent v nepřátelské základně nebo člen posádky kosmické lodi, která se nyní řítí vesmírem bez pilota přímo k černé díře.

Rady pro celý tým jak se připravit na únikovou hru

Jak jsme si tedy už řekli, je důležité před samotným začátkem únikové hry věnovat zvýšenou pozornost slovům obsluhy. Neméně důležité je po začátku únikové hry naslouchat členům svého týmu. Jste tým a jako tým musíte pracovat, chcete-li zvítězit.

Jakmile úniková hra odstartuje, nerozprchněte se hned jen tak do všech stran, nezačněte překotně drmolit jeden přes druhého a chovat se, jako kdybyste šli do únikové hry každý sám za sebe. Komunikujte, ovšem nepřekřikujte se a vnímejte se navzájem. Zachovejte chladnou hlavu, neboť taková hlava pochopitelně přemýšlí nejlépe (a tato rada neplatí jen při řešení otázky: „Jak se připravit na únikovou hru?“ ;-)). Rozdejte si úkoly, prozkoumejte místo, na kterém úniková hra začíná. Může se jednat o první místnost řekněme ze tří nebo o první lokaci v případě venkovní únikové hry. Narazíte-li na něco zajímavého, oznamte to spoluhráčům.

Může to být tlačítko zabudované ve zdi, či pohyblivá pochodeň, kterou se dá otočit či za ni zatáhnout. V únikové hře se může jednat třeba jen o zarámovaný a nepříliš výrazný diplom. Na něm může být uvedena důležitá informace pro řešení hádanky, jejíž řešení vás dělí od postupu.

Nezapomínejte na časový limit, ale zároveň se nenechte zničit „nátlakem neviditelného odpočtu“, který je jedním ze základních znaků únikové hry.

Takže pamatujte, že v únikové hře může být cokoli vodítko. Avšak neberte toto tvrzení natolik doslovně, abyste se zabývali skvrnou na podlaze nebo viditelně nechtěně narušené kulisy apod.

Spolupracujte! Máte-li více úkolů, které lze řešit nezávisle na sobě, klidně si je rozdělte. Nač se ve čtyřech tísnit kolem několika tlačítek, které máte stisknout ve správném pořadí dle malé nápovědy na obrazovce před vámi, když na váš čeká další úkol v podobě zodpovězení několika otázek? Dva se mohou věnovat jednomu a dva zase druhému. Pokud je jedna dvojice rychlejší, může se začít věnovat dalšímu problému nebo pomoci zbytku týmu, je-li to nutné k postoupení do další fáze únikové hry.

Jak se připravit na únikovou hru-2 rady na závěr

Jde hlavně o zábavu! To bychom měli správně opakovat v každém odstavci tohoto článku. Únikové hry jsou tu od toho, aby vás pobavily. Proto si každou únikovou hru především užijte.

Nestyďte se! Není nic horšího než bručoun, který se postaví do rohu místnosti se založenýma rukama a mračí se. Nebo takový, který obchází kolem a z nějakého důvodu se snaží za každou cenu nepodlehnout vzrušení a zábavě. Vždyť jde o hru. O únikovou hru. Tak si hrajte! :-) Uvidíte, že když se vžijete do role a budete si hrát jako za dětských let, odnesete si skvělé zážitky, na které si rádi vzpomenete.