facebook_pixel

Čínský nový rok

Marta Kratochvílová

Čínský nový rok, jinak znám také jako lunární nový rok, se slaví v asijských zemích (Čína, Taiwan, Vietnam, Mongolsko, Korea nebo Japonsko), ale také v asijských komunitách po celém světě. Velkolepé oslavy se pořádají i v Praze.

Datum oslav se řídí podle lunárního kalendáře a spadá každý rok na jiný den. Ovšem vždy je to v období konce ledna a začátku února. V roce 2020 Čínský nový rok připadá na 25. ledna. 2020 bude rokem krysy, to znamená, že by to měl být rok úspěšný a přející budování kariéry.

Pro Asiaty je tento svátek nejdůležitějším a největším v roce, asi jako pro nás Vánoce. Oslavy čínského nového roku trvají vždy 15 dní.

činský nový rok

Připojte se ke slavnostem a vzdejte hold čínské tradici

Před Novým rokem je důležité, abyste si doma pořádně uklidili. Proč? Aby byla smetena všechna smůla, která se u vás nahromadila v průběhu předchozího roku. Smeťte všechny těžkosti osudu a udělejte si místo pro štěstí. Tuto tradici považují Číňané za velmi důležitou.

Jakmile nastane Nový rok, uklízet by se už nemělo. Nechcete přeci riskovat, že byste si smetli v novém roce své štěstí. Ukliďte tedy smetáky, lopatky, hadry a vyndejte je až po období oslav! Neměli byste zametat ani umývat okna, váš domov teď několik dnů vydrží bez úklidu. Myslíte si, že to nevydržíte? Měli byste, je to důležitou součástí tradic.

Další důležitou součástí oslav je červená výzdoba. Červená je v Asii považována za šťastnou, a proto se používá právě k výzdobě. V Číně se používají například stuhy, lampiony, obrázky se zvířetem pro daný rok, obrázky s čínským znakem štěstí (Fu) či papírové vystřihovánky, které jsou starověkým čínským uměním, pocházejícím z dynastie Han. Tyto červené dekorace a číslo 8 symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost.

Součástí výzdoby jsou také mísy s mandarinkami, ty by měly mít ještě lístky. Proč? Protože mandarinky, které jsou stále neporušené a mají listy, jsou plody štěstí.

Cinsky Novy rok

Součástí tradic, které se k oslavám vážou, je také pohoštění boha kuchyně. I když má celkem legrační jméno, na jeho uctívání by se nemělo zapomenout. Mnoho čínských rodin má doma obraz nebo sošku tohoto bůžka, kterému je zvykem nabídnout slavnostní oběd. Tím se bůh ujistí o dobrém vychování rodiny a může pak tuto zprávu odnést do nebe.

Během této slávy je důležité co jíte. Některé potraviny jsou podávány proto, že symbolizují hojnost a štěstí. Kromě příprav speciálních pokrmů jsou dětem a hostům dávány mandarinky a pomeranče, protože symbolizují bohatství a štěstí.

Zajímavou tradicí je příprava čínských knedlíků (Jiaozi). Podle čínské tradice se má v jednom z nich schovat mince. Ten, kdo dostane knedlík s mincí, bude mít v příštím roce pravděpodobně štěstí.

Cinsky Novy rok

Hezkou tradicí, kterou by jistě uvítali mnozí lidé i u nás, je darování novoročních červených obálek (Hong Bao) s penězi, které jsou zdobené zlatými symboly a obrázky. Dostávají je především děti, ale často i dospělí. Červená barva na obálkách by měla zaplašit zlé duchy a peníze v nich by měli přinášet štěstí. Tento rituál bývá nejoblíbenější částí oslav.

V předvečer Čínského nového roku se většinou dělá hostina, na které se podává prase, kachna nebo kuře. Dále je tam dort z lepkavé rýže (Lin Guo) a sladké pochoutky. Důležitá je čínská ředkev, která má význam dlouhověkosti. Červené chilli znamená štěstí a rýže zajišťuje harmonii. Na Čínský nový rok by se mělo jíst co nejvíce šťastných potravin. Mezi tyto potraviny patří třeba ryby, nudle či mandarinky.

V tento den by měli být lidé klidní, nehádat se a být pozitivní. Spory a negativní postoje v den Nového roku přinášejí smůlu. Oslavy Nového roku jsou, stejně jako Vánoce, časem rodinných sešlostí. Je čas spojit se, šířit dobrou náladu a sdílet oslavy společně.

Důležité je také oblečení. Během oslav by se měla nosit červená, zlatá nebo jejich kombinace. Co byste si určitě neměli brát, je oblečení černé barvy, která symbolizuje smůlu nebo dokonce smrt. Zaměřte se raději na červenou a zlatou, protože tyto dny oslav jsou čas štěstí a života!

Cinsky Novy rok a Drak

Stejně jako na Silvestr, i v Číně a dalších zemích slavící lunární nový rok, se večer pouštějí petardy a ohňostroje. Hlasité zvuky petard by měly zastrašit zlé duchy a odehnat je pryč, aby se zabránilo jejich přenášení smůly.

V čínských komunitách se po celém světě konají také velkolepé průvody, ve kterých je k vidění mnoho umělců, tanečníků, studentů bojových umění, ale také lví a dračí tance. Drak je v Číně uctíván a symbolizuje samotnou Čínu, proto je pro oslavy velmi důležitý. Důležitý je také lev, protože lvími tanci se odhánějí zlí duchové.

Festival luceren se koná v poslední den oslav. Lidé venku chodí s lucernami a ve všech ulicích je světelná výzdoba. Některé lampiony jsou obrovské a mají tvary různých zvířat, leknínů apod. V tento den se jí sladké rýžové koláčky a další sladkosti. Lidé kolem svých domů dávají svíčky k navození domácí pohody.

Tak co myslíte? Také oslavíte Čínský nový rok 2020? My rozhodně ano a posnažíme se dodržet většinu tradic! Především tu s uklízením. 🙂

One Comment

  • Anonym

    Je prima, že jste dali takovou obsáhlou informaci. Určitě stojí za úvahu, některé zvyky převzít , nejen úklid ! Díky! 🙂 )))
    :

Okomentovat

Top zážitky