facebook_pixel

Jak se slaví Čínský Nový rok?

Marta Kratochvílová

Čínský nový rok, nebo také lunární nový rok, se slaví v asijských zemích, jako je Čína, Taiwan, Vietnam, Mongolsko, Korea nebo Japonsko, ale také v asijských komunitách po celém světě. Již třetím rokem se dělají velkolepé oslavy také v Praze. Datum oslav je stanoveno podle lunárního kalendáře a spadá každý rok na jiný den, vždy v období konce ledna a začátku února. Letos jeho oslavy připadají na 27. leden. Pro Asiaty je tento svátek nejdůležitějším a největším v roce, asi jako pro nás Vánoce. Oslavy čínského nového roku trvají vždy 15 dní.

Připojte se ke slavnostem a vzdejte hold čínské tradici

Před tím, než nový rok začne, je velice důležité si doma pořádně uklidit, aby byla smetena smůla, která se u vás nahromadila za předchozí rok. Smeťte všechny těžkosti osudu a udělejte místo pro štěstí. Tuto tradici považují Číňané za velmi důležitou.

Jakmile ale začne nový rok, uklízet by se naopak nemělo. Nechcete přeci riskovat, že byste si smetli v novém roce své štěstí. Ukliďte smetáky, lopatky a hadry! Nezametejte ani neutírejte okna. Během následujících 13 až 15 dnů jste zbaveni úklidových povinností. Váš domov může být sice trochu špinavější než obvykle, ale je to důležitou součástí tradic.

činský nový rok

Důležitou součástí oslav je také výzdoba. Červená je v Asii považována za šťastnou, a proto se používá i k výzdobě. V Číně se k výzdobě používají například červené study, lampiony, obrázky se zvířetem pro daný rok, obrázky s čínským znakem štěstí (Fu) či papírové vystřihovánky, které jsou starověkým čínským uměním, pocházejícím z dynastie Han. Tyto červené dekorace symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost. Taktéž číslo 8 symbolizuje štěstí a bohatství.

cinsky-novy-rok-jidlo

Součástí výzdoby jsou i mísy s mandarinkami, které by měly mít ještě lístky. Mandarinky s listy, stále neporušené, jsou plody štěstí. Udržujte sudá čísla, protože nerovnost čísel přináší neštěstí. Při nabízení mandarinek ostatním je nabízejte vždy v párech.

Součástí tradic, které se k oslavám vážou, je také pohoštění boha kuchyně. I když má celkem legrační jméno, na jeho uctívání by se nemělo zapomenout. Mnoho čínských rodin má doma obraz nebo sošku tohoto bůžka, kterému je zvykem nabídnout slavnostní oběd. Tím se bůh ujistí o dobrém vychování rodiny a může pak tuto zprávu odnést do nebe.

cinsky-novy-rok-ovoce

Zajímavou tradicí je příprava čínských knedlíků (Jiaozi). Podle čínské tradice se má v jednom z nich schovat mince. Ten, kdo dostane knedlík s mincí, bude mít v příštím roce pravděpodobně štěstí.

Během této slávy je důležité i, co jíte. Některé potraviny jsou podávány proto, že symbolizují hojnost a štěstí. Kromě příprav speciálních pokrmů jsou dětem a hostům dávány mandarinky a pomeranče, protože symbolizují bohatství a štěstí.

Hezkou tradicí, kterou by jistě uvítali mnozí lidé i u nás, je darování novoročních červených obálek (Hong Bao) s penězi, které jsou zdobené zlatými symboly a obrázky. Dostávají je především děti, ale často i dospělí. Červená barva na obálkách by měla zaplašit zlé duchy a peníze v nich přinášet štěstí. Tento rituál bývá nejoblíbenější částí oslav, hlavně pro děti.

V předvečer čínského Nového roku se většinou dělá hostina, kde je prase, kachna, kuře, dort z lepkavé rýže (lin guo) a sladké pochoutky. Důležitá je také čínská ředkev, která má význam dlouhověkosti. Červené chilli znamená štěstí. Rýže zajišťuje harmonii. Na Nový rok by se mělo jíst co nejvíce šťastných potravin. Například ryby, nudle či mandarinky. Tento by měli lidé být klidní, nehádat se a být pozitivní. Spory a negativní postoje v den Nového roku přinášejí smůlu. Oslavy nového roku jsou, stejně jako Vánoce, také časem rodinných sešlostí. Je čas spojit se, šířit dobrou náladu, a sdílet oslavy společně.

Důležité je i oblečení. Během oslav by se měla nosit červená nebo zlatá, či jejich kombinace. Červené oblečení zajistí, že jste plně účastni v duchu oslav. Černá barva symbolizuje smůlu nebo dokonce smrt. Toto je ale čas štěstí a života!

Stejně jako na Silvestr, i v Číně a dalších zemích slavící lunární nový rok, se večer pouštějí petardy a ohňostroje. Hlasité zvuky petard by měly zastrašit zlé duchy a odehnat je pryč, aby se zabránilo jejich přenášení smůly.

Cinsky Novy rok

V čínských komunitách po celém světě, v Evropě především v Londýně, se během oslav vítání nového roku konají také velkolepé průvody, v kterých je k vidění mnoho umělců, tanečníků, studentů bojových umění, ale také lví a dračí tance. Drak je v Číně uctíván a symbolizuje samotnou Čínu, je pro oslavy tedy velmi důležitý. Neméně tak lev. Lvími tanci se odhánějí zlí duchové.

Poslední, 15. den oslav, se koná festival luceren. Lidé venku chodí s lucernami a ve všech ulicích čínských měst je světelná výzdoba. Některé lampiony jsou obrovské a mají tvary různých zvířat, leknínů apod. Tento den se jí sladké rýžové koláčky a další sladkosti. Lidé kolem svých domů kladou svíčky k navození domácí pohody.

Cinsky Novy rok lucerny

Okomentovat

Top zážitky