Adršpašské skály a jejich okolí jsou velmi vyhledávanou turistickou lokalitou. Není se ani čemu divit, jejich krásy jsou vskutku ojedinělé a jen málokde můžete najít něco podobného. Proto jsme se rozhodli prozkoumat tamní okolí blíže a doporučit na výlet ta nejlepší možná místa. Vydáte se s námi?

Adršpašské skály a jejich přírodní krásy

Adršpašské skály jsou naprostým skvostem v České republice. Najdete tu několik tisíc různých skalních věží, ze kterých se vám bude tajit dech. Nejvyšší věží jsou zde „Milenci“, která má obdivuhodných 81,4 metrů. Z výšky šestnácti metrů zde padá také velmi působivý Velký vodopád. Další dominantou jsou pak skalní věže pojmenované jako „pan a paní Starostovi“.

Celá skalnatá oblast je solidním labyrintem, naštěstí díky dobrému značení se tu neztratíte. Nabízí se zde 3,5km turistický okruh, který nabídne ty největší krásy. Rozhodně se také vydejte k jezírku Pískovna, které umožňuje krásnou vyjížďku na loďce nebo úchvatný výhled.

Klášter a pivovar v Broumově

Do broumovského kláštera se v průběhu historie přesunuli benedyktýni, kteří sem mimochodem přinesli úchvatný Codex Gigas. Jde o vůbec největší rukopisnou knihu na světě. Rovněž je díky svému obsahu popisována jako Ďáblova bible. Tu můžete v broumovském klášteře obdivovat do dnes. Klášter je nádherným místem a ukrývá na 17 tisíc různých svazků knih a tajuplné sklepení, kde můžete obdivovat 34 zachovalých mumií významných měšťanů.

Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Československo mělo poměrně rozsáhlý systém příhraničních pevností a bunkrů, které nás měli chránit před potenciálním útokem Němců. Z historie však víme, že nakonec nebyl tento systém aktivně využit. Rozhodně se vyplatí podívat se na jednu z těchto dělostřeleckých tvrzí v Dobrošově, která střeží kopce za Náchodem. Najdete tu zachovalé prostory pro ošetřovnu, kasárny a muniční sklad.

Zámek Náchod

Původně gotický hrad, který byl založen v polovině 13. století, tak se stal v průběhu let renesanční zámek, který získal svou dnešní architektonickou podobu. V dnešní době je zámek zpřístupněn veřejnosti a lze se pokochat nástěnnými malbami a freskami. Znalce piva určitě potěší fakt, že nedaleko zámku se také nachází pivovar Primátor, který se specializuje na vaření netradičních piv.

Babiččino údolí

Božena Němcová své vrcholové dílo Babička zasadila do okolí Ratibořic, čímž se z něj časem stalo Babiččino údolí. V údolí tak uvidíte zámecké sídlo a jeho nádherné okolí, nechybí ani Staré bělidlo nebo Viktorčin splav, který je dnes již z kamene a betonu. Návštěvníky nadchne i Rudrův mlýn, který velmi připomíná popis v knize a nechybí ani sousoší Babičky, dětí a obou psů Sultána a Tyrla.

Muzeum stavebnice Merkur

Poměrně nevšední zážitek můžete mít v Polici nad Metují. Tam totiž najdete Muzeum stavebnice Merkur. Jak už název napovídá, tak jsou zde vystaveny exponáty, které jsou vytvořeny z legendární české stavebnice Merkur. Od letošního roku je navíc nově přidaná expozice důlní techniky. Muzeum zde není náhodou, neboť právě v Polici nad Metují vznikla firma Inventor, která z původních kovových háčků přešla na spojování kovových dílků za pomoci šroubků a matiček.