Alespoň pár vánočních tradic dodržuje nejspíše každý z nás. Najdou se mezi nimi i takové, které mohou znít jako pouhé nesmyslné báchorky, ale i takové, jejichž každoroční opakování nás zahřeje u srdce. Pojďme se dnes podívat na tradice, s nimiž je spojeno štěstí a pozitivní vyhlídky.

Jmelí

Začněme jednou z nejromantičtějších vánočních tradic, ke které nepotřebujete nic víc, než kousek zelené větvičky nazývané jmelí. V přírodě je k sehnání v korunách mnoha stromů, v jeho přirozené zelené barvě. Zakoupit jej však můžete i například postříbřené nebo pozlacené. Ať už jej máte jakékoli, nezapomeňte se pod ním s partnerem či partnerkou políbit, aby se vaší lásce i nadále dařilo.

Plovoucí lodičky

Plovoucí lodičku můžete získat dvěma způsoby: buď si zakoupíte přímo plovoucí svíčky, jaké vidíte na obrázku níže, nebo si je můžete vyrobit sami pomocí skořápky od vlašského ořechu a malé svíčky, kterou do půlky vyprázdněné skořápky vložíte. Poté si připravíte větší nádobu či mísu s vodou, případně jde využít i vana, a lodičky pustíte na hladinu. Způsob, jakým lodička pluje, by měl vypovědět o vaší životní dráze. Pokud popluje od okraje daleko, zřejmě se vzdálíte od domova. Pokud se bude držet na stejném místě, zřejmě na něm setrváte i vy. Dobrou zprávou je už jen to, že si vše lodička vesele pluje.

Stolování

Při štědrovečerní večeři byste u stolu měli mít vždy jedno volné místo navíc. Značí do dobrosrdečnost a vzpomínku. Rovněž by po dobu jídla neměl od stolu nikdo vstávat, aby k sobě nepřitáhnul špatnou budoucnost. Tato tradice vychází z pohanského zvyku, podle kterého se věřilo, že se v tento magický den dostávají na svět duše již neživých lidí.

Šupinka

Zbystřete, pokud máte štěstí spojeno i s hmotnými majetky a penězi. Pokud se mezi takové neřadíte, hojností peněz po celý příští rok byste ale hádám stejně neopovrhli. Schovejte si proto pod talířek kapří šupinku. Podle tradice by vám měla zajistit dostatek peněz po celý další rok.

Jablko

Po večeři přichází ještě jedna tradice spojená s jídlem, a sice krájení jablíček. Ovoce rozpůlíte na půl, ne však od stopky dolů, ale podélně. Nejkrásnější je, když naleznete tvar hvězdičky, který je vytvořen z jadérek. Tento tvar totiž značí štěstí a zdraví. Snažte se jablko rozkrojit co nejvíce uprostřed, abyste trefili střed jadérek, tam objevíte nejjasnější obrázek.

Lití olova

K vánočním tradicím patří i lití tekutého rozžhaveného olova do vody. Ze ztuhlého odlitku se následně autorovi věští budoucnost. V současné době můžete zakoupit hotové sady pro tuto aktivitu, v nichž najdete všechno potřebné náčiní a obvykle i nápovědu, co mají jednotlivé tvary odlitků znamenat. Například rovné čáry můžou znamenat klidný a spokojený život, ovál značí lásku a manželství, a hvězdy znamenají vše dobré. Tradice má kořeny v keltské kultuře. Keltští druidové praktikovali několik druhů magie, mezi něž patřila právě i magie vody, v níž se odlitky tvoří.

Podělte se s námi v komentářích, jaké tradici si nikdy nenecháte ujít právě vy.